teczka na rysunki czy tuba

Teczka na rysunki czy tuba – co wybrać?

Teczka na rysunki czy tuba?

Pewnie kompletując swój przybornik rysownika, nawet się nad tym nie zastanawiałeś. A jednak jest to istotne zagadnienie. W teczce lub tubie będziesz transportować rysunki i arkusze papieru do szkoły rysunku i w plenery.

Pomożemy Ci wybrać właściwą.

Jeśli rozpoczynasz kurs rysunku, zapoznaj się z dostępnymi przyborami na rynku. Z cyklu poradnika rysunkowego mamy dla Ciebie też wpis:

Jakie ołówki wybrać do nauki rysunku? Testujemy drewniene, automatyczne i bezdrzewne.

Co znajdziesz na stronie?

Historia sztuki - powrót do przeszłości

Zanim zaczniesz prężne poszukiwania teczki na rysunki lub tuby w sklepach plastycznych, zabieram Cię na wycieczkę po starożytnym Egipcie. Opowie o nim dr Paweł Freus, wykładowca akademicki i specjalista od historii sztuki

Teczka na rysunki - kurs na architekturę

Kiedy zapisywałam się na kurs na architekturę, na stronie szkoły rysunku znalazłam informację o materiałach potrzebnych na zajęcia, a tam:

  • teczka formatu 50×70 cm – pamiętaj że nie nosimy rysunków w tubach

Jako niezaznajomiona z tematem zdziwiłam się radykalnością stwierdzenia. Wtedy też nawet nie wiedziałam, że istnieje takie coś jak tuba na rysunki. Jedynym opakowaniem do przenoszenia prac, jakie na tamten czas znałam, była teczka.

Nosiła ją Bogna, z którą chodziłam na lekcje rysunku w MDKu. Wielki, czarny pokrowiec wydawał się nieporęczny i ciężki. A był to tylko format B2 (50×70 cm). Wywarł na mnie takie wrażenie, być może dlatego, że Bogna nosiła w niej dużo rysunków i zagruntowanych kartek, jak na uczestniczkę kursu artystycznego przystało.

Format teczki - rysunek architektoniczny

Jeśli uczęszczasz na kurs rysunku, żeby dostać się na architekturę wystarczy Ci w zupełności teczka na rysunki B2 (wymiary 50×70 cm). Na takim arkuszu rysuje się podczas egzaminu i większość prac na kursie będzie w tym formacie.

egzamin na architekturę

Egzamin na architekturę w Warszawie

Co musisz zrobić, żeby dostać się za pierwszy razem? Jak przebiega po zmianach procedury? Przeczytaj porady studentów WAPW, którzy ukończyli kurs na architekturę.

Teczka na rysunki - kurs na ASP

Pamiętam artystów z liceum plastycznego, podróżujących autobusem z wielką teczką na rysunki. Ona była większa od nich! Precyzyjniej – format B1 czyli 100×70 cm. Nic dziwnego, skoro musieli opanować różne techniki na odmiennych formatach.

Podobnie w przypadku kursu artystycznego, który łączy w sobie lekcje rysunku i kurs malarstwa (oraz inne techniki, a także historię sztuki…😉), uczniowie tworzą na arkuszach o różnych wymiarach. Przeważają jednak B1. Prace służą potem jako portfolio w rekrutacji na ASP, zatem warto mieć kilka rozmiarów do zaprezentowania swojej wszechstronności.

Jaka teczka na kurs artystyczny?

Ze względu na to, że kandydaci na ASP malują też na płótnie lub desce, ich obrazy zajmują więcej miejsca (są grubsze). Dlatego artyści posiadają najczęściej kilka pokrowców: teczkę na rysunki B1 i B2.

Dołącz do grona artystów.

Przyjdź na kurs malarstwa i poczuj atmosferę pracowni artystycznej. U nas zakochasz się w sztuce - dajemy na to 100% gwarancji.

Teczka na rysunki - kurs rysunku hobby

W tym przypadku nauka rysunku ma charakter bardziej zróżnicowany, gdyż nie ograniczają nas żadne egzaminy. Uczestnicząc w kursie artystycznym możesz pracować na dowolnym formacie w ulubionej technice.

Według mnie, najlepiej zaopatrzyć się w teczkę na rysunki B2 (czyli 50×70 cm).

Przeważnie kursanci w szkole rysunku nie podejmują się pracy na większych arkuszach. Ten rozmiar jest dość duży i przyjemnie się na nim tworzy, nawet jeśli jesteś na etapie rysunku od podstaw. A do takiej teczki schowasz również mniejsze formaty.

Teczka na rysunki - rysunek dla dzieci

Na kursie rysunku dla dzieci i młodzieży pomagamy rozwinąć kreatywność i rozbudzić miłość do sztuki. Zajęcia przygotują Twoją pociechę do liceum plastycznego. Na egzaminach w tej szkole wymagany jest rozmiar A3 (29×42 cm) i na takim uczymy młodzież rysować.

Dlatego wystarczy w zupełności teczka na rysunki o formacie A3.

Sprawdź najpopularniejsze kursy rysunku

Digital painting
Digital painting
Zdobądź doświadczenie w przyszłościowej dziedzinie rysunku i zarabiaj na pasji . Na kurs digital painting nie potrzebujesz teczki na rysunki ani tuby 😉.
Wakacyjny kurs rysunku
Wakacyjny kurs rysunku
Szybko i skutecznie opanujesz sztukę rysowania. W 2 tygodnie przerobisz materiał z aż 3 miesięcy regularnego kursu!
Kurs rysunku w ferie
Kurs rysunku w ferie
Od dłuższego czasu zbierasz materiały i nie potrafisz zacząć? Kurs rysunku w ferie jest dla Ciebie! Wykorzystaj czas wolny na spełnienie marzeń.

Teczka na rysunki - plusy i minusy

Zalety

Teczka na rysunki jest bardzo pojemna i wygodna do przenoszenia:

A jeśli wybierasz się w plener, to włożysz do niej także:

  • krzesełko rybackie
  • deskę do rysowania.

Zawsze teczkę rysunkową możesz założyć na ramię lub trzymać za rączkę w dłoni. Jeśli chodzi o format B2 – nigdy nie miałam problemu z jej transportem. W pociągu spokojnie kładłam teczkę na półce ponad siedzeniami, a w autobusie czy tramwaju przy ścianie lub siedzeniu.

W teczce na rysunki Twoje prace się nie pogniotą i będą chronione przed wilgocią. Ileż to razy szłam na dworzec z kursu na architekturę w deszczu, a rysunki ani trochę nie zmokły.

Wady

Przeważnie ludzie narzekają na jej gabaryty. Faktycznie, mając teczkę na rysunki o wymiarach 100×70 cm, trudno mówić o wygodzie. Jednak jeśli chodzi o format B2, nie jest źle. 

Tuba na rysunki - plusy i minusy

Chcesz zostać architektem?

Pomożemy Ci spełnić marzenia o prestiżowych studiach na najlepszym wydziale w Polsce.

Złota Dekada

Przez ponad 10 lat nasi kursanci nieustannie zajmują pierwsze miejsca na egzaminie. Bądź kolejny! Pokażemy Ci, jak dostać się na architekturę
zacznij już dziś

Zalety

W podróży, jeśli nie chcesz aby twoje rysunki zajmowały dużo miejsca, tuba jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zawiesisz ją na ramię i bez problemu udasz się w plener podczas wakacyjnego kursu rysunku.

Poradnik dla każdego rysownika. Sprawdź:

Wady

Aby włożyć rysunki do tuby trzeba je razem zwinąć, dlatego rozmazują się i zostają niemal nieodwracalnie odkształcone

Jeśli przechowujesz w niej więcej rzeczy i chcesz wyjąć konkretną kartkę musisz, niestety, opróżnić całą tubę, aby dostać się do wybranego rysunku. To zabiera dość dużo czasu, a później czeka Cię jeszcze pakowanie zawartości z powrotem.

Jak dbać o teczkę na rysunki?

Teczka na rysunki to niemały wydatek, dlatego warto zachować ją w dobrym stanie, tak żeby służyła przez lata. Pamiętaj o złotych zasadach rysownika:

  1. Nie obciążaj teczki na rysunki (plecakiem, siadając na niej), żeby się nie pogniotła i nie odkształciła.
  2. Nie wypełniaj jej po brzegi. Inaczej się nadwyręży i rozciągnie. Jest też ryzyko, że przez to pęknie.
  3. Unikaj nadmiernej wilgoci. W miarę możliwości. Teczka ochroni Twoje rysunki przed deszczem, ale nie kładź jej wtedy na chodniku.
  4. Nie noś wszystkich swoich prac. Regularnie je wyciągaj (będziesz mieć porządek 😉), aby przez ich ciężar pasek lub rączka się nie zerwały.
  5. Nie szuraj teczkę na rysunki po ziemi. Mnie się to zdarzało, kiedy idąc, trzymałam ją za rączkę. Później była porysowana.

Teczka na rysunki czy tuba? PODSUMOWANIE + gdzie kupić teczkę

  1. Wybierając teczkę na rysunki kieruj się formatem papieru, którego będziesz używać na kursie artystycznym.
  2. Teczka na rysunki chroni je przed uszkodzeniem i zmoczeniem.
  3. Do teczki możesz włożyć materiały i przybory potrzebne w szkole rysunku.
  4. Tuba jest dobra do przenoszenia małej ilości cienkich arkuszy np. w plenerze. 
  5. Tuba na rysunki zajmuje mało miejsca i jest poręczna.
  6. Prace w tubie rozmazują się i odkształcają.

Gdzie kupić teczkę na rysunki lub tubę?

Teczka na rysunki i tuba są łatwo dostępne w dobrze wyposażonych sklepach plastycznych. Jeśli zależy Ci na kolorowej teczce, innym materiale (może być tekturowa, plastikowa i materiałowa) najlepiej szukać w internecie, gdzie masz większy wybór i możliwość porównywania cen. Szczególnie, gdy potrzebujesz większej ilości teczek na rysunki np. jako uczestnik kursu na ASP.

Historia sztuki GRATIS

Jako uczeń naszej Szkoły Rysunku otrzymujesz bezpłatny dostęp do wykładów z historii sztuki. Prowadzi je dr Paweł Freus. Możesz też skorzystać z pełnego kursu, na którym przygotujemy Cię do matury i analizy dzieł sztuki.

Co wybierzesz do przenoszenia rysunków?

Mam nadzieję, że teraz już nie masz wątpliwości czy zaopatrzyć się w teczkę na rysunki, czy w tubę. Jeśli masz ochotę, napisz, proszę, w komentarzu:

Albo po prostu podziel się swoimi przemyśleniami, chętnie przeczytam 😊.

Masz znajomych, którym przyda się ten artykuł? Podziel się z nimi.

Udostępnij go na fb lub zalinkuj na swojej stronie. Może pomożemy większej ilości początkujących, zagubionych rysowników.

Leave a Comment