Sukces w rysunku

Sukces w rysunku – co musisz wiedzieć, żeby go odnieść?

Kto nie marzył w życiu o zarabianiu na pasji? Coraz częściej słyszymy, że najlepiej robić w życiu to, co się kocha, aby być w tym jak najlepszym. Do takich zawodów-hobby śmiało możemy zaliczyć rysowanie. Owszem, da się z tego wyżyć. Musisz jednak wiedzieć, gdzie i jak się pokazać, aby świat dowiedział się o Twoim istnieniu. 

Aby ułatwić Ci przebrnięcie przez świat artystyczno-biznesowy zrobiłam poszukiwania i przeczytałam historie rysowników, którzy odnieśli sukces w rysunku i obecnie spokojnie utrzymują się ze swojej pasji. Poniżej znajdziesz informacje:

 • Jak zacząć przygodę z zarabianiem na rysowaniu?
 • Jak szukać zleceń?
 • Czy warto mieć własny styl?
 • Co możesz robić jako rysownik, niekoniecznie rysując?

Sukces w rysunku - zlecenia

ZAISTNIENIE W SIECI

Początek Twojej kariery zależy poniekąd od szczęścia. Jeśli od razu wejdziesz w branżę rysunkową i staniesz się znany, to ludzie będą sobie przekazywali Twoje prace i portfolio. Jednak najczęściej to Ty musisz zadbać o rozgłos. Masz teraz wiele możliwości i różnych mediów społecznościowych, gdzie warto zamieścić swoje rysunki. Dzięki temu zainteresowani będą mogli do nich wracać i zapoznawać się z Twoją twórczością. Staraj się zamieszczać jak najwięcej, dbając przy tym jednak o jakość prac, aby odnieść sukces w rysunku. 

KONKURSY

Dadzą Ci one możliwość sprawdzenia siebie i zmierzenia się z innymi rysownikami. Sukces w rysunku nie przychodzi łatwo, podobnie konkursy mogą okazać się wyzwaniem, w którym ciężko będzie się przebić. Niemniej jednak nie zaszkodzi wziąć udział. A nuż przyniesie Ci to rozgłos na szerszą skalę?

SZUKANIE ZLECEŃ

Najłatwiej znaleźć pracę w rysunku na portalach takich jak:

 • Fb – w wiadomościach prywatnych
 • OLX – tam bez problemu zamieścisz ogłoszenia
 • Graffika.pl – to forum dla grafików i digital painterów
 • inne fora

Możesz też szukać stacjonarnie, zanosząc swoje portfolio do drukarni, czy pracowni reklamowych.

POLECENIA

Przyjdą po czasie. Do tego momentu musisz uzbroić się w cierpliwość i wytrwale publikować, wysyłać swoje prace, tak aby ludzie mogli dowiedzieć się o Twojej działalności. Może to potrwać nawet 2-3 lata. Dużo dobrych zleceń to właśnie te z polecenia. Gdy już jesteś na tym etapie, to wiedz, że osiągnąłeś sukces w rysunku. Wtedy mniej przejmujesz się szukaniem zleceń, bo napływają one regularnie.  

Sukces w rysunku - hiperrealizm vs własny styl

Wiele osób zaczynających przygodę z  nauką rysunku kopiuje zdjęcia. Nie ma w tym nic złego, często w ten sposób osiągają wysoki poziom realizmu swoich prac. Na rynku jest duża ilość takich artystów, co nie ułatwia zarabiania w ten sposób. Dlaczego zatem lepiej wypracować własny, unikalny styl? Działa to na takiej zasadzie:

~ Jeśli widzisz dwa hiperrealistyczne rysunki, nie różnią się one kreską i stylem rysownika, to wybierasz tańszą wersję.

~ Jeśli na rynku spodoba Ci się konkretny sposób rysowania, zakochany w nim zapłacisz podaną cenę, nie zwracając uwagi na inne prace.

Możesz oczywiście wykonywać hiperrealistyczne (=fotorealistyczne) rysunki na zamówienie, lecz wtedy nie zarobisz satysfakcjonującej sumy. Chyba, że masz na celu dorabianie z pasji.

Sama też zaczynałam od kopiowania zdjęć, zanim dowiedziałam się o kursie rysunku. Jest to dość żmudny proces, więc nad jednym rysunkiem spędza się wiele godzin, w zależności od wprawy. Jedna z prac, którą chciałam kiedyś odwzorować, już od kilku lat leży nieukończona i wątpię, że uda mi się do niej wrócić. 

Sukces w rysunku - innowacyjność

Gdy już działasz w branży rysunkowej dłuższy czas, może przyjść taki moment, kiedy praca w danym stylu/ technice/ tematyce okaże się niewystarczająca. Warto wtedy pomyśleć o czymś zaskakującym lub wprowadzić choć drobne zmiany. Świeży produkt na rynku pozwoli Ci iść wciąż na przód i przyciągnie nowych klientów.

KARYKATURY

Wymagają dużego wyczucia i wyobraźni. Widziałam różne sposoby przedstawienia karykatur:

 • uwypuklenie konkretnej cechy danej osoby, reszta zostaje podobna u wszystkich postaci 
 • realistycznie narysowany portret ze znacznie zmniejszonym ciałem
 • nadanie kreskówkowego/ komiksowego charakteru 
 • maniera rysownika np. powiększanie zębów, wydłużanie szyi

Możesz poszukać inspiracji w internecie i połączyć je w swój unikalny styl. Zastanów się też nad techniką, która najlepiej pasuje do Twojej kreski.

DIGITAL PAINTING

Era digital paintingu nadeszła nieubłaganie. Pamiętam, kiedy jako mała dziewczynka, spędzając ferie u babci rysowałam na papierze i czasem podkradałam jej notebooka, żeby pobawić się Paintem. 

Sądzę, że digital painting ma obecnie większą siłę przebicia niż rysunek tradycyjny. Daje znaczne możliwości, bo możesz w jednym narzędziu połączyć kilka technik. Poza tym Twoja praca w formie cyfrowej potencjalnie dotrze do większej liczby odbiorców.

Digital painting ma zastosowanie w wielu branżach concept artu:

 • filmach
 • grach komputerowych
 • reklamach
 • plakatach i grafikach

WIZUALIZACJE

To bardziej złożone zajęcie jeśli chodzi o rysunek. Na pierwszym roku studiów na WAPW tworzyliśmy wizualizacje architektoniczne w oparciu o makiety i  modele komputerowe. 

Przedmioty na WAPW

Sukces w rysunku to także zdany egzamin na architekturę. Ale czy studiowanie wygląda tak jak myślisz? Niektóre przedmioty na pierwszym roku mogą przyprawić o zawrót głowy.

Możesz połączyć swoje zdolności plastyczne z potrzebami na rynku i wykonywać wizualizacje dla znanych biur architektonicznych. Najłatwiej będzie, jeśli przejdziesz kurs wizualizacji 3D. Tam nauczysz się:

 • modelowania komputerowego
 • nakładania tekstur
 • dobierania oświetlenia
 • ustawiania i renderowania scen
 • obrabiania renderów – postprodukcji

 

 

TATUATORSTWO

Słyszałam, że jest to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów w branży rysunkowej. Co ciekawe nie musisz mieć żadnych uprawnień. Nie ma też regularnej ścieżki kształcenia tatuatora. Jest to jednak bardzo konkurencyjne przedsięwzięcie i będzie wymagało od Ciebie pracy własnej.

Na pewno będziesz musiał odbyć praktykę w studio tatuażu. Twoje kompetencje wzrosną również podczas kursów i szkoleń. Warto wybierać te certyfikowane, żeby posiadać dokumenty do portfolio i CV. Który klient oprze się ścianie pełnej dyplomów? 

Sukces w rysunku - szkoła rysunku

Leave a Comment