Kto nie marzył w życiu o zarabianiu na pasji? Coraz częściej słyszymy, że najlepiej robić w życiu to, co się kocha, aby być w tym jak najlepszym. Do takich zawodów-hobby śmiało możemy zaliczyć rysowanie. Owszem, da się z tego wyżyć. Musisz jednak wiedzieć, gdzie i jak się pokazać, aby świat dowiedział się o Twoim istnieniu.
Aby ułatwić Ci przebrnięcie przez świat artystyczno-biznesowy zrobiłam poszukiwania i przeczytałam historie rysowników, którzy odnieśli sukces w rysunku i obecnie spokojnie utrzymują się ze swojej pasji. Poniżej znajdziesz informacje:
- Jak zacząć przygodę z zarabianiem na rysowaniu?
- Jak szukać zleceń?
- Czy warto mieć własny styl?
- Co możesz robić jako rysownik, niekoniecznie rysując?
Sukces w rysunku - zlecenia
ZAISTNIENIE W SIECI
Początek Twojej kariery zależy poniekąd od szczęścia. Jeśli od razu wejdziesz w branżę rysunkową i staniesz się znany, to ludzie będą sobie przekazywali Twoje prace i portfolio. Jednak najczęściej to Ty musisz zadbać o rozgłos. Masz teraz wiele możliwości i różnych mediów społecznościowych, gdzie warto zamieścić swoje rysunki. Dzięki temu zainteresowani będą mogli do nich wracać i zapoznawać się z Twoją twórczością. Staraj się zamieszczać jak najwięcej, dbając przy tym jednak o jakość prac, aby odnieść sukces w rysunku.
KONKURSY
Dadzą Ci one możliwość sprawdzenia siebie i zmierzenia się z innymi rysownikami. Sukces w rysunku nie przychodzi łatwo, podobnie konkursy mogą okazać się wyzwaniem, w którym ciężko będzie się przebić. Niemniej jednak nie zaszkodzi wziąć udział. A nuż przyniesie Ci to rozgłos na szerszą skalę?
SZUKANIE ZLECEŃ
Najłatwiej znaleźć pracę w rysunku na portalach takich jak:
- Fb – w wiadomościach prywatnych
- OLX – tam bez problemu zamieścisz ogłoszenia
- Graffika.pl – to forum dla grafików i digital painterów
- inne fora
Możesz też szukać stacjonarnie, zanosząc swoje portfolio do drukarni, czy pracowni reklamowych.
POLECENIA
Przyjdą po czasie. Do tego momentu musisz uzbroić się w cierpliwość i wytrwale publikować, wysyłać swoje prace, tak aby ludzie mogli dowiedzieć się o Twojej działalności. Może to potrwać nawet 2-3 lata. Dużo dobrych zleceń to właśnie te z polecenia. Gdy już jesteś na tym etapie, to wiedz, że osiągnąłeś sukces w rysunku. Wtedy mniej przejmujesz się szukaniem zleceń, bo napływają one regularnie.
Sukces w rysunku - hiperrealizm vs własny styl
Wiele osób zaczynających przygodę z nauką rysunku kopiuje zdjęcia. Nie ma w tym nic złego, często w ten sposób osiągają wysoki poziom realizmu swoich prac. Na rynku jest duża ilość takich artystów, co nie ułatwia zarabiania w ten sposób. Dlaczego zatem lepiej wypracować własny, unikalny styl? Działa to na takiej zasadzie:
~ Jeśli widzisz dwa hiperrealistyczne rysunki, nie różnią się one kreską i stylem rysownika, to wybierasz tańszą wersję.
~ Jeśli na rynku spodoba Ci się konkretny sposób rysowania, zakochany w nim zapłacisz podaną cenę, nie zwracając uwagi na inne prace.
Możesz oczywiście wykonywać hiperrealistyczne (=fotorealistyczne) rysunki na zamówienie, lecz wtedy nie zarobisz satysfakcjonującej sumy. Chyba, że masz na celu dorabianie z pasji.
Sama też zaczynałam od kopiowania zdjęć, zanim dowiedziałam się o kursie rysunku. Jest to dość żmudny proces, więc nad jednym rysunkiem spędza się wiele godzin, w zależności od wprawy. Jedna z prac, którą chciałam kiedyś odwzorować, już od kilku lat leży nieukończona i wątpię, że uda mi się do niej wrócić.
Sukces w rysunku - innowacyjność
Gdy już działasz w branży rysunkowej dłuższy czas, może przyjść taki moment, kiedy praca w danym stylu/ technice/ tematyce okaże się niewystarczająca. Warto wtedy pomyśleć o czymś zaskakującym lub wprowadzić choć drobne zmiany. Świeży produkt na rynku pozwoli Ci iść wciąż na przód i przyciągnie nowych klientów.
KARYKATURY
Wymagają dużego wyczucia i wyobraźni. Widziałam różne sposoby przedstawienia karykatur:
- uwypuklenie konkretnej cechy danej osoby, reszta zostaje podobna u wszystkich postaci
- realistycznie narysowany portret ze znacznie zmniejszonym ciałem
- nadanie kreskówkowego/ komiksowego charakteru
- maniera rysownika np. powiększanie zębów, wydłużanie szyi
Możesz poszukać inspiracji w internecie i połączyć je w swój unikalny styl. Zastanów się też nad techniką, która najlepiej pasuje do Twojej kreski.
DIGITAL PAINTING
Era digital paintingu nadeszła nieubłaganie. Pamiętam, kiedy jako mała dziewczynka, spędzając ferie u babci rysowałam na papierze i czasem podkradałam jej notebooka, żeby pobawić się Paintem.
Sądzę, że digital painting ma obecnie większą siłę przebicia niż rysunek tradycyjny. Daje znaczne możliwości, bo możesz w jednym narzędziu połączyć kilka technik. Poza tym Twoja praca w formie cyfrowej potencjalnie dotrze do większej liczby odbiorców.
Digital painting ma zastosowanie w wielu branżach concept artu:
- filmach
- grach komputerowych
- reklamach
- plakatach i grafikach
WIZUALIZACJE
To bardziej złożone zajęcie jeśli chodzi o rysunek. Na pierwszym roku studiów na WAPW tworzyliśmy wizualizacje architektoniczne w oparciu o makiety i modele komputerowe.
Przedmioty na WAPW
Możesz połączyć swoje zdolności plastyczne z potrzebami na rynku i wykonywać wizualizacje dla znanych biur architektonicznych. Najłatwiej będzie, jeśli przejdziesz kurs wizualizacji 3D. Tam nauczysz się:
- modelowania komputerowego
- nakładania tekstur
- dobierania oświetlenia
- ustawiania i renderowania scen
- obrabiania renderów – postprodukcji
TATUATORSTWO
Słyszałam, że jest to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów w branży rysunkowej. Co ciekawe nie musisz mieć żadnych uprawnień. Nie ma też regularnej ścieżki kształcenia tatuatora. Jest to jednak bardzo konkurencyjne przedsięwzięcie i będzie wymagało od Ciebie pracy własnej.
Na pewno będziesz musiał odbyć praktykę w studio tatuażu. Twoje kompetencje wzrosną również podczas kursów i szkoleń. Warto wybierać te certyfikowane, żeby posiadać dokumenty do portfolio i CV. Który klient oprze się ścianie pełnej dyplomów?