Studiowanie architektury

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury pomoże ci w przygotowaniu do zawodu architekta. W tym artykule szczegółowo opisze ci na czym polegają te studia, oraz sama praca architekta.


Jeśli chcesz przygotować się do najtrudniejszych zagadnień związanych z egzaminem na architekturę, przeczytaj:

Jak dostać się na architekturę


Czym jest architektura?

Architektura jest dziedziną nauki zajmującą się planowaniem przestrzeni. Co to znaczy? W zależności od dziedziny która zainteresuje cię najbardziej, będziesz projektował budynki, ogrody, chodniki, mosty itp. Wyróżniamy trzy główne dziedziny architektury:

  1. Architektura na Politechnice – tutaj twoim zadaniem będzie w głównej mierze projektowanie budynków.
  2. Architektura Wnętrz – tutaj będziesz projektował wnętrza, do mieszkań, hotelów, biur itp.
  3. Architektura krajobrazu – zajmuje się projektowaniem wystrojów ogrodów.

Każda z powyżej wymienionych dziedzin ma swoje dodatkowe rozwinięcia.

jak wygląda studiowanie architektury?

Studia trwają od 5 do 6 lat, gdzie na 5 roku kończy się studia inżynierskie, a po 6 studia magisterskie. Studia inżynierskie same w sobie nie wystarczą, więc warto przygotować się do magistra. Aczkolwiek zanim zaczniesz jakąkolwiek naukę, wybierasz jedną z trzech dziedzin architektury, w zależności na to na jaką uczelnie chcesz się dostać. Uczelnia często potem daje ci możliwość wybrania kolejnych rozwinięć danych dziedzin. Po odpowiednim wyborze przychodzi czas na naukę.

przedmioty na architekturze

Jeśli chodzi o sam rysunek, jego naukę warto rozpocząć już przed studiami. Zaleca się minimum rok nauki rysunku przed aplikowaniem na uczelnie. Samego rysunku na zajęciach będzie niewiele a w skład przedmiotów wchodzą:

Projektowanie – przedmiot najważniejszy

Projektowanie samo w sobie kryje wiele zagadnień. Dodatkowo dzieli się też na kilka rodzajów:

  • Projektowanie architektoniczne – projektowanie domów, bloków, itp.
  • Projektowanie kierunkowe – w zależności od obranego kierunku studiów może pojawić się rozwinięcie danego kierunku. Głównie nietypowe zagadnienia typu bioniki lub bioklimatyki.
  • Projektowanie urbanistyczne – projektowanie przestrzeni, przykładowo: chodników, ulic, parków itp.
  • Projektowanie wnętrz – projektowanie wnętrz mieszkań, biur itp.
  • Projektowanie konstrukcji – projektowanie konstrukcji
  • Projektowanie konserwatorskie – renowacja, rekonstrukcja oraz adaptacja

reszta przedmiotów

Oprócz projektowania pojawiają się także:

Historia sztuki i architektury – na wykładach będziecie omawiali budowy miast, historię architektury lub też czystą historię sztuki.

Przedmioty techniczne – matematyka, geometria wykreślna, konstrukcje… będą to przedmioty związane z mocno techniczną stroną architektury.

Przedmioty artystyczne – czyli nauka rysunku.

studiowanie architektury rozpocznij od nauki szkicowania:

przedmioty dodatkowe/pozostałe

Przedmioty które mogą pojawić się na niektórych uczelniach:

Techniki Komputerowe – Architekci w dzisiejszych czasach wykorzystują wiele technologii do tworzenia projektów, które wymagają szczególnej precyzji. Do tych programów należą między innymi: Blender, Photoshop, Sketchup, Corel Draw i wiele innych…

Przedmioty Humanistyczno Ekonomiczno Społeczne (H.E.S) – Ekonomia czy prowadzenie własnego biura… informacje które przydadzą ci się do prowadzenia własnej działalności czy wyrabiania własnej marki poznasz właśnie tutaj. A dodatkowo może się pojawić: Filozofia sztuki, socjologia i inne tym podobne przedmioty.

Dodatkowo Wf i języki obce

Czy to wystarczy by zostać architektem?

Nie do końca. Same studia nie zawsze zagwarantują ci prace. Coś co warto sobie jeszcze załatwić to uprawnienia architektoniczne. Nie są one konieczne, i bez nich znajdziesz prace, ale jeśli kiedykolwiek chciałbyś pracować sam, to warto je mieć. Dzięki nim będziesz w stanie „podpisać” swój projekt. Da ci to szanse na większe zarobki, jednocześnie jednak dając ci większą odpowiedzialność.

praca architekta

Po ukończeniu studiów będziesz mógł podjąć się zawodu architekta. Twoim zadaniem będzie ustalanie z klientami, jakich projektów potrzebują. Dodatkowo będziesz zajmował się ustalaniem kosztów, funkcjonalności oraz wyglądem. Następnie będziesz szkicował plany i uzgadniał ewentualne zmiany razem z klientem. Kiedy wszystkie plany będą uznane za ostateczne, twoim ostatnim zadaniem będzie nadzorowanie budowy, oraz reprezentowanie swojego klienta w niektórych spotkaniach, dotyczących budowli.

Jednakże jest to tylko jedna z możliwych innych ścieżek!

inne zawody

Ze statystyk wynika że architektami zostaje tylko jedna trzecia absolwentów. Często wynika to z tego iż na architekturze rysunek stanowi tylko 5% zawodu architekta. Reszta to dobieranie towarów, szacowanie itp. Zawody które zostają najczęściej wybierane to:

  • Tatuaż – w tej branży często liczy się umiejętność realistycznego rysowania, co potrafi większość osób studiujących architekturę. Szczególnie dobre warsztatowo osoby potrafią zarobić do 15.000 zł na rękę
  • Concept art/Game Dev – architekci mają często w sobie duże pokłady kreatywności. To w połączeniu z wyobraźnią przestrzenną oraz rysunkiem bardzo przydaje się w roli concept artystów i digital paintingu. Dodatkowo używanie programów takich jak blender często pomaga przy tworzeniu, a szczególnie przyda się w branży VR.
  • IT – ze względy na zamiłowanie do matematyki i informatyki, wiele osób idzie właśnie tutaj.
  • Malarstwo i Rysunek – wielcy artyści tacy jak przykładowo Beksiński, zaczynali właśnie na architekturze. Dzisiejszym przykładem może być Tytus Brzozowski który swoje akwarele sprzedaje nawet za 50.000zl!
kurs dla kandydatów na architekturę
egzamin z rysunku kurs na architekturę

Jak rozpocząć studiowanie architektury?

Wiesz już na czym polega zawód oraz studia architektury, ale jak się na nie dostać?

Matura

Każda uczelnia ma swoje własne wymagania. Warto upewnić się czego domaga się na danym wydziale. Najczęściej będą to:

  1. Matematyka – rozszerzona
  2. Fizyka
  3. Język obcy – angielski
  4. Historia sztuki – przedmiot, który pomoże ci także w przygotowaniach na studia

Trochę rzadziej pojawiają się też:

  1. Informatyka
  2. Język Polski
  3. Geografia
  4. Historia

Rysunek

Kiedy nauczyć się rysunku architektonicznego?

Tak jak wcześniej wspominałem naukę rysunku warto rozpocząć minimum rok, przed studiowaniem architektury. Najlepiej jednak uczyć się już od pierwszej lub drugiej klasy liceum i koniecznie zapisać się na kurs na architekturę

Ważnym elementem będzie wyrobienie sobie portfolio. Jest to pierwszy krok który musisz postawić jeśli chcesz studiować architekturę. Twoje prace muszą wyróżnić się na tle innych osób. Zakładając iż osób na architekturę będzie aplikować 500, i każdy z nich będzie musiał pokazać 5 najlepszych prac jakie zrobili, twoje 5 prac musi wyróżniać się na tle 2,5tys innych. Jest to bardzo trudne, ale wykonalne.

Można też zacząć wcześniej. Zapisując się jednak na rysunek dla dzieci trzeba pamiętać iż na początek nie można wywierać na nich presji. Rysowanie samo w sobie powinno stać się dla nich pasją, a nie obowiązkiem. Dzieci szybko się uczą, ale i jeszcze szybciej tracą zainteresowanie, a dodatkowa presja przyspieszy ten proces.


Zobacz czy nie zainteresują cię również

Wakacyjny kurs rysunku

Kurs malarstwa

Kurs rysunku w ferie


Jak wyróżnić swoje portfolio na tle innych?

Najlepszym sposobem będzie znalezienie mentora, który nie tylko skończył architekturę, ale i także ma do czynienia z trendami oraz setkami innych portfolii. W Polsce osobą taką osobą jest Wojciech Domińczak – Od ponad ćwierć wieku z powodzeniem zajmuje się szkoleniem osób zdających na studia. Powie ci co masz zrobić a czego nie robić.

Kolejną rzeczą powinno być zapisanie się na odpowiednie kursy. Oprócz kursu na architekturę pomóc może ci także kurs na ASP.

Leave a Comment