potencjał artystyczny dziecka

Potencjał artystyczny dziecka – 5 porad jak go rozwinąć

„Mamo, mamo, zrobiłam dla Ciebie niespodziankę!”

Paraliżujący moment, gdy uświadamiasz sobie, że Twoje dziecko zostało na moment samo z kredką w ręce przed białą ścianą. Teraz jej widok przenosi Cię w inny wymiar. Z jednej strony możesz się wściekać. Jednak czy to nie wspaniałe, że córka rozwija potencjał artystyczny w domowych warunkach?  Właśnie stajesz się świadkiem dojrzewania przyszłego Picassa. 

Twoje dziecko wydaje się nie być zainteresowane rozwojem plastycznym i nie wiesz jak wzbudzić w nim zapał do nauki rysunku?

Przeczytaj o skutecznych metodach na zachęcenie dzieci do rysowania, które dodatkowo rozwiną ich potencjał artystyczny.

Zobacz, co rysują uczniowie kursu na architekturę

Oczywiście jest to przyspieszona lekcja rysunku online o luźnej tematyce ilustratorskiej. Tego rodzaju zadanie z egzaminu na architekturę polega na rysowaniu z wyobraźni i oddaniu klimatu, który pojawia się w opisie. 

Table of Contents

Potencjał artystyczny dziecka - sposoby na jego rozwój

1. Bądź dla dziecka inspiracją

Dzieci są niezwykle chłonne i ciekawe świata. Na Tobie jednak spoczywa odpowiedzialność przekazania maluchowi wzorców postępowania. Jeśli będą to jedne z ułatwiających rozwój potencjału artystycznego dziecka, ono samo wykorzysta szablony w owocny sposób.

Masz zatem wybór: 

◼ Zostawić dziecko samemu sobie, aby Ci nie przeszkadzało, włączając mu kreskówki w telewizji lub gry w smartfonie czy na komputerze. Tą metodą nauczysz pociechę, że ekran jest jej przyjacielem a wpatrywanie się w kolorowe obrazki zabija nudę.

◼ Zainspirować dziecko, najpierw samodzielnie rysując, tak aby mogło przyjrzeć się temu jak tworzysz. Zapamięta ono jak spędzasz czas i będzie chciało Cię naśladować. Każdy maluch interesuje się tym, co robią jego rodzice. Jesteś dla niego pierwszym nauczycielem rysunku, którego darzy największym zaufaniem. Podaruj malcowi to co najlepsze.

Spędźcie razem czas w kreatywny sposób

Zaproponuj dziecku wspólną zabawę. Możesz na początek wymyślić ciekawe zadanie, które rozwinie jego potencjał artystyczny i kreatywność. Zobaczysz, że smyk szybko przejmie inicjatywę. Weźcie razem kredę i stwórzcie na chodniku własną grę planszową w powiększonej wersji. Niech to co rysujecie nie będzie jedynie ładnym obrazkiem, ale też drogą do interakcji. 

Aż nasuwają mi się piękne wspomnienia z dzieciństwa. Nie miewałam problemu z twórczą zabawa, ponieważ mam młodszą siostrę, więc razem łatwiej było wymyślić coś ciekawego. Pewnego razu mama narysowała nam kredą na zewnętrznych ścianach domu pomieszczenia. Miałyśmy do dyspozycji toaletę, prysznic i kuchnię. Nasza zabawa toczyła się więc w wyobrażonym wnętrzu, które znajdowało się na podwórku i to w wymiarze 2D!

 

Poszukaj w pamięci przykładów własnych zabaw. Jak to się mówi: „Kiedyś to były czasy…” Zatem korzystaj z niezmiernej mocy wspomnień, aby ulepszyć teraźniejszość. Budujcie bazy z krzeseł i koców, wykorzystajcie zarośnięte krzakami zakamarki  na podwórku do stworzenia tajnej kryjówki.

Potencjał artystyczny dziecka rozwiniesz nie tylko przez naukę rysunku czy kurs malarstwa. Wszystkie działania z przestrzenią pozwolą maluchowi zapoznać się z otoczeniem i rozwinąć świadomość rzeczywistości. Możliwe, że zabawy w budowlańca będą iskrą zapalną do prestiżowej kariery przyszłego architekta?

Osoby kreatywne są bardziej empatyczne, ciekawe świata oraz nie boją się nowych wyzwań.

2. Zapisz pociechę na zajęcia artystyczne

Kolejnym krokiem na drodze rozwijania potencjału artystycznego dziecka jest znalezienie zajęć dodatkowych, na które zapiszesz pociechę. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli nie możesz poświęcić kilku godzin dziennie na osobiste wspieranie rozwoju dziecka. Poza tym kursy artystyczne prowadzą specjaliści, zatem nie musisz się martwić o ich jakość i plan zajęć.

 

Zajęcia płatne

Ta forma rozwijania potencjału artystycznego dziecka jest świetna, jeśli szukasz konkretnej dziedziny np. rysunek dla dzieci, kurs malarstwa.
zobacz rodzaje kursów artystycznych

Opcje darmowe

W tym przypadku jesteś zdany na ofertę, którą proponują domy kultury, szkoły itp. Nie jest to jednak gorsza opcja od płatnych kursów artystycznych
przejdź darmową lekcję rysunku

3. Zapewnij dziecku możliwości do samodzielnego rozwoju artystycznego

Na samym początku rozwoju artystycznego dziecka dobrze, żebyś zadbał o odpowiednie przygotowanie do samodzielnej nauki i zabawy. Pokaż mu różne opcje działań artystycznych. Niech nie będzie to jedynie rysunek ołówkiem, który wygląda świetnie jako studium.

I Zaopatrzcie się w różnorodne narzędzia

To jest jak robienie wyprawki dla dziecka do szkoły podstawowej. Postaraj się skompletować odpowiednie materiały, które później pozwolą na ciekawą zabawę. W rysunku dla dzieci, jak i podczas każdego kursu artystycznego dla najmłodszych liczy się możliwość wypróbowania rozmaitych technik rysunkowych.

Jakie materiały kupić, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał artystyczny dziecka?

  • blok rysunkowy biały i kolorowy, tekturę/karton
  • farbki plakatowe i akwarele
  • kredki ołówkowe, świecowe, pastele olejne
  • klej, taśmę klejącą, nożyczki
  • plastelinę, modelinę
  • pędzle, brokat

II Przygotuj kącik artystyczny

Dzięki własnemu miejscu do nauki rysunku, dziecko będzie mogło odbyć kurs artystyczny u siebie w domu. Aby zachęcić pociechę do rozwoju artystycznego ustaw szafkę lub regał, w którym poukładacie wspólnie plastyczne skarby. Obok usytuuj krzesło i stolik. Gotowe!

Dobrze, jeśli dziecko czuje się nieograniczone, rozwijając swój potencjał artystyczny. Takie warunki zapewniamy na każdej lekcji rysunku dla dzieci. Podczas zajęć maluchy mają wolność i swobodę twórczą. Mogą w najprzeróżniejszy sposób korzystać z farb – nakładać je palcami, mieszać, rozpryskiwać.

Aby uniknąć presji blokującej potencjał artystyczny dziecka, miej na uwadze, że miejsce do twórczości może zostać wzbogacone o malunki naścienne. Jeśli jest to dla Ciebie problem – zaklejcie papierem ścianę i podłogę lub pomalujcie farbą tablicową. W ten sposób dziecko poczuje się nieskrępowane i w 100% rozwinie swoją kreatywność. Poza tym, takie ściany można wielokrotnie wykorzystywać.

4. Zapobiegaj monotonii - wykorzystuj różne techniki artystyczne

Kreda, ołówki, sól, modelina, papier kolorowy, bibuła, wosk, chusteczki… I niezliczona ilość materiałów, których nie powstydzi się nawet najbardziej wybitny uczeń szkoły rysunku. Jest wiele opcji, dzięki którym pomożesz rozwinąć potencjał artystyczny dziecka. Wystarczy nawet wyjście na spacer i zabawa liśćmi lub modelowanie architektury z piasku i rysowanie po nim patykiem.

Wypróbuj też inne metody nanoszenia farby. Niech domowy kurs malarstwa pozwoli wyrazić się malcowi i uwolnić emocje. Użyjcie na przykład:

  • placów
  • stóp
  • patyków
  • gąbki
  • starej szczoteczki do zębów.

Dzięki tym technikom artystycznym wraz z dzieckiem uzyskacie niepowtarzalne efekty, jak prawdziwi artyści z kursu na ASP.

5. Zaangażuj znajomych - w grupie raźniej

Zapisując dziecko na kurs artystyczny dla najmłodszych, postaraj się wybrać taki, w którym wezmą udział jego koledzy i koleżanki. Twoja pociecha poczuje się pewniej, znając choć jedną osobę.

Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj spotkanie u siebie w domu. Zaproś znajomych z dziećmi i wspólnie spędźcie miło czas, wykorzystując też własny potencjał artystyczny. Kreatywne i odprężające zadania pozwolą Ci odetchnąć, a dzieciom rozwinąć zdolności manualne i nawiązać nowe przyjaźnie. 

Nie ma lepszego sposobu na nawiązanie trwałej przyjaźni jak wspólne spędzanie czasu przy rozwijaniu zainteresowań.

Wiedza rozwijająca artystów w każdym wieku

  1. Inspiruj dziecko swoim przykładem.
  2. Spędź czas z dzieckiem w kreatywny sposób.
  3. Zapisz dziecko na kurs artystyczny, który sprawi mu przyjemność.
  4. Przygotuj dla dziecka domowy kącik do działań artystycznych.
  5. Korzystaj z różnych technik plastycznych.
  6. Rozwijajcie potencjał artystyczny razem z innymi dziećmi.
Studiowanie architektury

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury pomoże ci w przygotowaniu do zawodu architekta. W tym artykule szczegółowo opisze ci na czym polegają te studia, oraz sama praca architekta. Jeśli

Czytaj więcej »

Kiedy rozpocząć naukę rysunku z dzieckiem?

Potencjał artystyczny dziecko może rozwijać już od roczku, rysując w warunkach domowych. Wtedy jednak pamiętaj o odpowiedni nadzór, aby maluch nie połknął narzędzia artystycznego. Możesz zaopatrzyć się w specjalne grube kredki, dostosowane do wieku dzieci.

Starsze dzieci możesz spokojnie zapisać na rysunek dla dzieci w domu kultury czy do szkoły rysunku oferującej takie zajęcia. Na próbę zacznijcie od sezonowych lekcji rysunku jak np. kursu rysunku w ferie zimowe czy tych odbywających się wakacje.

Wakacyjny kurs rysunku

Metoda na produktywny odpoczynek i rozwijanie pasji. Nie ma sensu zwlekać z realizacją marzeń

Lekcja rysunku rozwijająca potencjał artystyczny dziecka

Jeśli próbowałeś kiedyś rozpocząć naukę rysunku od podstaw, szukając w internecie tutoriali pod hasłem „jak narysować…”, „metody na narysowanie…”, wiesz zapewne jak trudno o skuteczny kurs rysunku online.

My wychodzimy na przeciw Twojej potrzebie. Tworzymy proste ćwiczenia w oparciu o sprawdzone metody takie jak:

  • Stopiany
  • System Igurra
  • D.E.G.L.O.M.
  • Redominizację
  • Dupogodziny
  • Koraliki

Zobacz, krok po kroku, jak narysować psa:

Jak narysować psa – krok po kroku

Podsumowanie - jakie są najlepsze metody na rozwój artystyczny dziecka?

  1. Inspiruj dziecko swoim przykładem.
  2. Spędź czas z dzieckiem w kreatywny sposób.
  3. Zapisz dziecko na kurs artystyczny, który sprawi mu przyjemność.
  4. Przygotuj dla dziecka domowy kącik do działań artystycznych.
  5. Korzystaj z różnych technik plastycznych.
  6. Rozwijajcie potencjał artystyczny razem z innymi dziećmi.

Przeczytałeś cały artykuł? Podziel się spostrzeżeniami w komentarzu😊

Będzie mi bardzo miło, jeśli wyrazisz swoje zdanie na temat rozwijania potencjału artystycznego dziecka.

  • Może znasz inne metody, które pomogą maluchom pielęgnować wrodzoną kreatywność?
  • Albo chcesz podzielić się zabawną historią, która miała miejsce z udziałem Twojej pociechy?

Leave a Comment