RYSOWANIE WIEJSKIEJ CHATY

Jak prosto się uszczęśliwić?

Rysowanie wiejskiej chaty to odstresowująca lekcja rysunku, którą zrealizujesz przyjemnym majówkowym popołudniem. Usiądź wygodnie na dworze, otulony zapachem kwitnących drzew, kojony śpiewem ptaków, z ołówkiem w ręce i ciesz się procesem tworzenia! 

Wmówiono Ci, że szczęście poczujesz dopiero, gdy będziesz opływać w złoto i wyemigrujesz do ciepłych krajów?

Kolejny tutorial z serii darmowego kursu malarstwa  który sprawi, że Twój nastrój wywinduje w górę. Połącz się z naturą poprzez kwiaty:

https://domin.pl/jak-rysowac-kwiaty/

To jak się czujesz zależy tak naprawdę od Twojego nastawienia.

Bogactwo kreujesz w swojej głowie

A gdyby tak… zadziałać wyobraźnią, wzbogacić ją o wdzięczność? Wiedziałeś, że dzięki tym dwóm komponentom jesteś w stanie żyć w poczuciu spokoju i radości?

Doceniając wschodzące za oknem słońce, kubek ciepłej herbaty, sprawną rękę do kontynuowania nauki rysunku, czyli otaczającą Cię rzeczywistość, zauważysz jej wartość.

jak namalować dwór akwarelą

CO ZNAJDZIESZ NA STRONIE? SZYBKA NAWIGACJA

Jak rysować proste kreski?

Kluczowe będzie prowadzenie linii jedną kreską. Wypróbuj krótkie ćwiczenie, od którego możesz zacząć rysowanie każdej pracy. Na rozgrzanie ręki i przygotowanie się do lekcji rysunku.

Zacznij od rysowania prostych linii poziomo i pionowo bez odrywania ołówka od kartki. Uzyskasz je, trzymając rękę sztywno, zablokowaną w nadgarstku. Pamiętaj, że czasem lepiej jest przekręcić kartkę niż manewrować nadgarstkiem.

Kolejnym ćwiczeniem, poprzez które rozruszasz rękę przed kursem rysunku to tworzenie półprostych, czyli szkicowanie linii od punku. Przydaje się zwłaszcza przy prowadzeniu ich do punktu zbiegu.

Aby uzyskać równoległe linie, odnieś się do krawędzi kartki, względem której możesz sprawdzać, czy są faktycznie równooddalone.

Do stworzenia poziomych kresek przyda się przekręcenie kartki o 90°, dzięki czemu narysujesz je w kierunku pionowym, łatwiejszym do utrzymania.

Te błędy nieświadomie popełniasz

Gdy w czasie nauki rysunku nadgarstek pozostawisz rozluźniony, ręka będzie miała tendencję do poruszania się po łuku. Dlatego przygotuj sobie większą przestrzeń wokół, tak aby swobodnie manewrować ręką od łokcia i ramienia.

Zwróć uwagę, czy nie odrywasz ołówka od kartki, rysując linię. Przerywane prowadzenie narzędzia spowoduje powstanie poszarpanych kresek, czego chcemy uniknąć.

Darmowy kurs rysunku DOMIN DEMO

Zobacz, jak wygląda nauka w szkole rysunku. Zapisz się do newslettera i otrzymaj dostęp do ponad 3h lekcji rysowania online.

Concept art - grafika do gier komputerowych

RYSOWANIE WIEJSKIEJ CHATY

KROK PO KROKU

kurs rysunku w ferie wojciech domińczak

Dziękujemy Wojciechowi Domińczakowi ze Szkoły Rysunku DOMIN

Bezpłatny kurs artystyczny „Rysowanie wiejskiej chaty” powstał dzięki uprzejmości założyciela i szefa Szkoły Rysunku DOMIN, Wojciechowi Domińczakowi. Jeśli chciałbyś podesłać mu swoją pracę, pisz śmiało na fb. Z chęcią zrobi korektę rysunku i da wskazówki do dalszego działania😊.

RYSOWANIE WIEJSKIEJ CHATY - JAK WYGLĄDA JEJ KONSTRUKCJA

Wyobraź sobie, że jesteś architektem. Notabene to świetne ćwiczenie dla osób biorących udział w kursie na architekturę. Od czego zaczniesz rysowanie wiejskiej chaty? Oczywiście, że ogólna sylwetka ma znaczenie. Za punkty wyjścia obierzemy tradycyjną sylwetkę domu. Prostopadłościan z dwuspadowym dachem. Dalej wzbogacimy go o:

 • okapy;
 • zadaszenie nad wejściem;
 • ścięte fragmenty szczytów – naczółki.

To także czas na zaznaczenie zieleni wokół, drogi z przodu oraz wstępnych detali, takich jak komin, wole oko, pokrycie dachu, kolumny. Kojarzy mi się to z latem i niezapomnianym wakacyjnym kursem rysunku.

Zobacz, że na tym etapie pomocnicza forma wiejskiej chaty jest widoczna. I taką pozostaw. Delikatny prześwit konstrukcji pomoże Ci w rysowaniu szczegółów.

DOMIN GDAŃSK

Kurs rysunku ONLINE

Najskuteczniejszy kurs rysunku od podstaw, podczas którego całościowo przejdziesz od poziomu bazowego aż po zaawansowany. Stopniowo będziemy zwiększać stopień wymagania tematów, tak abyś osiągał szybkie i trwałe postępy.

Poznasz różne techniki rysunkowe, zmierzysz się z rozmaitą tematyką, a wszystko w oparciu o sprawdzony od prawie 30 lat program Szkoły Rysunku. W pakiecie otrzymujesz:

 • tutoriale w formie filmików;
 • opisy poszczególnych lekcji;
 • materiały wizualne do pobrania.

JAKIE DETALE NARYSOWAĆ PRZY WIEJSKIEJ CHACIE?

Teoretycznie możesz pomyśleć, że to lekcja historii sztuki. Rysowanie wiejskiej chaty przeniesie Cię w klimaty rodem z Soplicowa. Czy to nie cudowne? A wystarczy jedynie kwadrans rysunkowy dziennie, do którego zmotywuje Cię Ready Deska i Metoda Stopianów. Czyli jedne z wielu unikalnych technik DOMINa.

W tej fazie poczuj się jak architekt krajobrazu, projektant ogrodów. Trochę jakbyś brał udział w kursie na ASP, rozwijając umiejętność aranżacji. Stopniowo dorysowuj więcej zieleni, myśląc o jej zróżnicowaniu. Wzbogać wiejską chatę w:

 • drewniane wykończenia ścian i dachów;
 • obramowania okien;
 • płotki, barierki;
 • smaczki tj. cegły na kominie i kamienie na drodze.
jak rysować w perspektywie

KURS RYSUNKU = DOMIN

CIENIOWANIE RYSUNKU WIEJSKIEJ CHATY - WŁAŚCIWOŚCI CIENKOPISU

Cienkopisu nie zmażesz jak ołówka i tym bardziej nie zmyjesz go tak łatwo, jak przyjdzie Ci cofnąć kreskę w digital paintingu. To dobra wiadomość, gdyż nie rozetrzesz przypadkowo nałożonego już intensywnego cienia, a pozostawione miejsca w świetle jako białe, zostaną takie do końca lekcji rysunku.

Tyle z wstępu, ale jak do tego podejść? Zobacz, że pierwsza warstwa cienia jest delikatna. Nałóż ją, prowadząc linie w jednym kierunku na całym obrazie, a dostrzeżesz, jak rozkłada się światłocień na arkuszu. Proste jak… rysunek dla dzieci 😉.Czy poszczególne plamy są  ze sobą połączone, czy luźno rozrzucone?

To ułatwi Ci pracę nad walorem w kolejnych etapach, czyli decyzjami, gdzie będzie najciemniej, a gdzie najjaśniej.

Nauka rysunku - DOMIN ŁÓDŹ

Od kursu na ASP aż po kurs na architekturę. To wszystko znajdziesz w jednej z 11 filii DOMINa. Dzięki wielu pracowniom, możesz za darmo korzystać z dodatkowych lekcji rysunku w całej Polsce! Nasza sztuka nie buduje barier, a stwarza okazje.

NOWOŚĆ! TYLKO W TEJ FILII SZKOŁY RYSUNKU DOMIN

Manga nie musi się kojarzyć tylko z rysunkiem dla dzieci. Program kursu artystycznego opracowaliśmy tak, żebyś przeszedł od słodkich animacji, po styl seinen. Wyjaśnimy metody rysunkowe od lat 90. po najnowsze wersje seriali. Na lekcjach nie zabraknie też teorii sztuki. To kompleksowe zajęcia!

PONAD 25 LAT DOŚWIADCZENIA

NAJLEPSZE WYNIKI NA EGZAMINACH

VETERAN ROOM

DOGODNA LOKALIZACJA

JAK WYZNACZYĆ CIENIE NA RYSUNKU WIEJSKIEJ CHATY?

Na szczęście podczas rysowania wiejskiej chaty to Ty decydujesz jak będą układały się cienie i kontrasty. Gdy posługujesz się techniką digital paintingu, możesz to zrobić metodą prób i błędów, cofając się i wracając do wybranej wersji światłocienia. Podczas pracy cienkopisem podejmujemy praktycznie nieodwracalne kroki. Dlatego obieramy taki kierunek padania światła, który wydobędzie najwięcej detali, nie zaczerni całego rysunku i pozwoli stworzyć wybrany klimat.

Tutaj światło słoneczne pada z przodu od prawej, dzięki czemu chatka nie rzuca widocznego cienia na podłoże. Mamy jednak przyciemnione fragmenty budynku:

 • pod okapem dachu;
 • w wejściowej przestrzeni;
 • na ścianach po lewej stronie.

Tam nałóż najintensywniejszy walor, dodając kilka warstw szrafu. Pamiętam, jak podczas kursu rysunku w ferie przed oddaniem prac na zestawienie wzmacnialiśmy w nich kontrasty, żeby wyróżniały się wśród innych.

 

Logo WD 500

ETAPY NAKŁADANIA WALORU CIENKOPISEM

W poprzednim kroku wyznaczyliśmy sobie najciemniejsze miejsca. Teraz skupimy się na wzmocnieniu sylwety wiejskiej chaty z przysłaniającą ją zielenią i drogą przed budynkiem.

Szczerze, ten widok wyzwala we mnie wspomnienie dzieciństwa. Tak naprawdę w zależności od skomplikowania formy budynku, jego detali i otoczenia, możesz przeobrazić tę lekcję w formę rysunku dla dzieci. Zachęć swoją pociechę do wspólnego spędzenia czasu ze sztuką. Oboje będziecie się świetnie bawić, a w dodatku twórczo spędzicie czas.

Jeśli nie jesteś pewien rezultatu, nakładaj walor warstwami, stopniowo przyciemniając wybrane miejsca. Plusem darmowego tutorialu jest to, że widzisz gdzie docelowo chcesz uzyskać najintensywniejsze plamy. Dalej jednak, aby wypracować pozytywne nawyki, działaj krok po kroku.

 

Tego jeszcze nie było! Darmowy kurs akwareli ONLINE

Prowadzony przez znakomitego akwarelistę, Grzegorza Wróbla, kurs malarstwa, na którym poznasz podstawy akwareli. Zapisując się do newslettera dowiesz się:

 • co zakupić, aby namalować pierwszy obraz;
 • jakie są podstawowe techniki malowania akwarelą;
 • o premierze bezpłatnej lekcji Akwa-Szort;
 • kiedy spotykamy się na wspólny kurs artystyczny w plenerze;
 • o planowanym wyjeździe na kameralny plener krajobrazowy.

Wystarczy jedno kliknięcie, abyś cieszył się dostępem do kursu malarstwa!

OSTATNIA FAZA RYSOWANIA WIEJSKIEJ CHATY

Na sam koniec zajmiemy się dopracowaniem dworku, dachem oraz zielenią wokół. Drzewa i krzewy są dość ciemnymi obszarami. Słońce oświetla je od góry, więc ich dolne części będą zacienione. 

PRO TIP

Działaj kontrastem na swoją korzyść. Tam gdzie jest biała ściana, dodaj w tle ciemniejsze korony drzew. W ten sposób podbijesz sylwetkę budynku, która będzie sprawiała wrażenie wychodzenia do przodu. Teorię wpływu oświetlenia na bryły i więcej ułatwiających pracę trików poznasz m.in. podczas kursu na ASP.

To etap, w którym dążymy do satysfakcjonującego efektu. Pamiętaj jednak, że każdy szkic jest koralikiem procesu nauki rysunku. Im więcej koralików zdobędziesz, tym lepszym artystą się staniesz. Dlatego kończymy rysowanie wiejskiej chaty i przechodzimy do kolejnej lekcji!😊

PODSUMOWANIE STRONY

Brawo! Po ukończeniu naszego kolejnego kursu rysunku online zapewne czujesz przypływ satysfakcji i chęć na kolejne treści. Naszą pasją jest (poza rysunkiem oczywiście😉) dzielenie się i rozkochiwanie innych w tej dziedzinie sztuki. Dlatego znajdziesz mnóstwo dostępnych tutoriali do wyboru. Nawet, jeśli stwierdzasz, że ten jednak Ci nie podpasował.

Uporządkujemy teraz zdobytą wiedzę, tak żeby utrwaliła się na długo. Czego nauczyłeś się na dzisiejszej lekcji:

 1. Naukę rysunku rozpoczynamy od rozgrzewki. Krótki, prosty temat lub niezobowiązujące rozruszanie ręki.
 2. Na początek konstrukcja. Uprość bryłę obiektu i zarysuj sylwetki drzew.
 3. Detale mają moc. Wzbogać obraz o precyzyjne szczegóły, aby wyglądał bardziej realistycznie.
 4. Czas na światłocień. Jesteś jego kreatorem. Od Ciebie zależy, na co widz zwróci uwagę.
 5. Podkreślaj najciekawsze miejsca w rysunku. Uzyskasz to przez kontrast między płaszczyznami.
 6. Nakładaj walor stopniowo. Wyznacz najciemniejsze plamy i przyciemniaj je sukcesywnie.
 7. Na ostatniej prostej skup się na wzmocnieniu miejsca, które uważasz za najważniejsze.
 8. Pamiętaj, że nauka rysowania to proces, który trwa… całe życie! Ale jak przyjemnie 😊.

3 NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KURSY

akwarela góry

KURS RYSUNKU W FERIE

Krótko i intensywnie. Przez 2 tygodnie sprawdzisz, czy to jest dla Ciebie lub podniesiesz swoje umiejętności przed egzaminem.

architektura akwarela

KURS NA ARCHITEKTURĘ

Zadania z egzaminów, bezpłatny maraton na koniec roku. Z nami zrozumiesz, jak są oceniane prace w poszczególnych miastach i na co zwracać uwagę.

truskawki akwarela

RYSUNEK DLA DZIECI

Twoja pociecha wyraża zainteresowanie plastyką? Może w przyszłości stanie się znanym artystą. Pomóż dziecku realizować pasję, dbając o jego rozwój.

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Gratulacje! Kolejny, i mam nadzieję nie ostatni, tutorial z kursu rysunku od podstaw za Tobą. Cieszę się, że skorzystałeś z treści tworzonej przez ludzi z pasją, dla artystów takich jak Ty. Jeśli masz ochotę zostawić ślad w komentarzu, będę wdzięczna, że mogę Cię poznać 😊.

Możesz także udostępnić link na swoim blogu/stronie lub przez facebooka. Dziękuję!