porządek koryncki

PORZĄDEK KORYNCKI NAJPROŚCIEJ - 15. LEKCJA RYSUNKU

PORZĄDEK KORYNCKI

Coś niby obiło Ci się o uszy, ale żeby narysować porządek koryncki z pamięci, to zadanie dla ludzi po kursie na architekturę

Nic bardziej mylnego!

Po darmowej lekcji rysunku będziesz potrafić z pamięci odtworzyć porządek koryncki w każdej scenerii; czy to rysując całą świątynię, czy ruiny z jedną kolumną.

CHCESZ DOSTAĆ SIĘ NA ARCHITEKTURĘ?

DOMIN to najbardziej sprawdzona Szkoła Rysunku, w której przygotujesz się do egzaminu wstępnego. Wiem, bo sama zdawałam na 5 różnych uczelni i po nauce rysunku w DOMINie wszędzie się dostałam.

egzamin z rysunku

SZYBKA NAWIGACJA PO STRONIE

KAPITEL TOSKAŃSKI - WYMODELUJ W SKETCHUPIE

Modelowanie porządku korynckiego czy dowolnego innego kapitelu pozwoli Ci zrozumieć jak układa się on w perspektywie pod różnymi kątami oraz jak wyglądają cienie tworzone przez poszczególne detale kolumny.

W Sketchupie możesz ustawić światło jak tylko pragniesz, z dowolnej strony, pod wybranym kątem i sprawdzić kształt cienia. Nie musisz szukać prawdziwej kolumny, żeby obcować z historią sztuki.

 

SKRÓT Z FILMU:

XX

JEŚLI SPODOBAŁ CI SIĘ KURS SKETCHUPA WYMODELUJ KOLUMNĘ RÓWNIEŻ W BLENDERZE:

KURS RYSUNKU = DOMIN

radom - rysunek z lotu ptaka

Na czym polega 30 lekcji rysunku od podstaw?

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WOJCIECHOWI DOMIŃCZAKOWI!

nauczyciel rysunku domińczak

Który przygotował dla nas materiały do lekcji „Porządek koryncki najprościej”. Bez niego nie mielibyśmy możliwości stworzenia projektu: 30 lekcji rysunku od podstaw.

Logo WD 500

PORZĄDEK KORYNCKI - DLACZEGO WARTO OPANOWAĆ TEMAT?

Może Cię to zaskoczy, ale rysowanie porządku korynckiego to rozwojowa lekcja rysunku, dzięki której popracujesz nad wieloma umiejętnościami. Rysowanie skomplikowanych brył pod różnymi kątami, cienie padające na nierówną powierzchnię, walce, elipsy, elementy florystyczne…

Nic, tylko rysować!

GŁOWICA W STYLU KORYNCKIM - FIGURY PŁASKIE

W tym kursie rysunku ważne będą osie, względem których skonstruujemy głowicę koryncką. Pionowa oś wyznacza środek kolumny. Jest ona nieco przesunięta w prawo, gdyż bliższy punkt zbiegu znajduje się poza prawą krawędzią kartki. Przez to widzisz prawy bok kapitelu.

Zacznij od najprostszych płaskich kształtów. Kwadraty, elipsy, łuki. Dopiero na tej bazie będziemy budować formę trójwymiarową porządku korynckiego.

Aby równo narysować poziome elipsy zacznij od umieszczenia ich osi poziomych i w oparciu o cztery punkty wrysuj elipsy.

KURS RYSUNKU GDYNIA

Chcesz dołączyć do DOMINowej rodziny? Wybierz dowolny kurs artystyczny w Twoim mieście i odbierz pakiet korzyści. Oto trzy z nich:

ATMOSFERA

DOMIN to drugi DOM! Tak mówią uczestnicy kursu rysunku. Atmosfera jest na pierwszym miejscu, nie najwyższy poziom, darmowy kurs malarstwa, czy elastyczność w odrabianiu. Spotykamy się licznie poza zajęciami na DOMINiadzie, aby wspólnie porysować!

DOŚWIADCZENIE

Kształcimy artystów od 25 lat w całej Polsce. Używamy skutecznych i sprawdzonych metod w nauce rysunku.

DARMOWE ZAJĘCIA

Pracownia cały czas stoi dla Ciebie otworem. W każdej chwili możesz wpaść porysować na własną rękę lub w grupie zajęciowej.

PORZĄDEK KORYNCKI - CECHY

W tej części kursu artystycznego na bazie wcześniej przygotowanego płaskiego szkieletu porządku korynckiego, stworzymy jego formę przestrzenną. Będzie to podobne działanie do pracy w Sketchupie, gdzie obracaliśmy płaski rysunek na okręgu, aby uzyskać pełny kapitel.

Narysuj też uproszczony kształt liści akantu zdobiących porządek koryncki. Na każdym zaznacz pionową oś, która pomoże Ci w utworzeniu symetrycznego wzoru. 

Cechą charakterystyczną bardzo bogatego porządku korynckiego są także woluty z czterech stron oraz kwiaty na środku abakusa.

Głowica koryncka rozszerza się ku górze na wzór wiklinowego koszyka (kalatosu), który był atrybutem bogini Demeter.

 

SZKOŁA RYSUNKU DOMIN W WARSZAWIE - NAJLEPSZA LOKALIZACJA

Nie ma to jak wakacyjny kurs rysunku w samej stolicy! Nie ważne skąd jesteś, zawsze możesz spędzić wakacje na nauce rysunku w Warszawie. Pracownia znajduje się blisko dworca, a po zajęciach porannych masz dużo czasu, aby skorzystać z atrakcji w mieście.

Możesz też przyjść na darmowe zajęcia w czasie roku szkolnego, jako uczeń dowolnej filii DOMINa.

Skorzystaj śmiało!

lekcja rysunku online

KOLUMNA KORYNCKA - GŁOWICA - NAKŁADANIE ŚWIATŁOCIENIA

Po dopracowaniu fazy linearnej rysunku od podstaw przechodzimy do cieniowania.

Walor powinien podkreślać charakterystyczne cechy porządku korynckiego. Na smukłym trzonie znajdują się 24 kanelury, czyli żłobienia, które wydobędziesz odpowiednio dobierając kierunek i kąt padania światła.

Zobacz też, że w tym kursie rysowania porządku korynckiego podkreśliliśmy wybrane miejsca, zestawiając ze sobą jasną i ciemną plamę. Na samej górze głowicy znajdują się nieoświetlone fragmenty, na których tle odbijają się woluty i liście akantu.

Lekki walor podbija też zagiętą formę roślin oraz żłobienia w wolutach.

KURSY ARTYSTYCZNE WYBRANE DLA CIEBIE

W naszej Szkole Rysunku odnajdziesz się zarówno jako początkujący i zaawansowany. Czy to zajmujesz się rysunkiem zawodowo, czy tworzysz dla własnej satysfakcji, dobierzemy program nauki rysunku dopasowany do Twoich potrzeb

digital painting kurs od podstaw
 • możesz poprawiać rysunek wiele razy
 • najwygodniejsza technika
 • nie pobrudzisz się, używając różnych pędzli i tekstur
 • możesz wklejać zdjęcia pomocnicze lub referencyjne
obraz akrylowy kobieta nad wodą
 • kurs akwareli online
 • za darmo dostajesz kurs malarstwa od podstaw
 • wybierasz technikę malarską (akwarela, akryl, olej)
 • różne poziomy zaawansowania
martwa natura ołówkiem
 • profesjonalne przygotowanie do egzaminów
 • nasi uczniowie są najwyżej w rankingu
 • maraton rysunkowy przed egzaminem
 • próbne egzaminy na zajęciach
 • przygotowanie do różnych miast

PORZĄDEK KORYNCKI - RYSUNEK W OSTATNIEJ FAZIE

Teraz przyszedł czas na ten etap w nauce rysunku, w którym skupiasz się jedynie na podkreśleniu kontrastu i dopracowaniu szczegółów. Czyli miejsca, w których grafit się rozmazał za bardzo lub zatarły się linie. Wymazujesz niepotrzebne plamy i podkolorowujesz resztę.

W porządku korynckim najbardziej oświetlone, wręcz białe pozostają fragmenty zwrócone bezpośrednio do światła.

Zachowaj linie pomocnicze. Są one wartościowe, gdyż pokazują proces powstawania rysunku od podstaw i uświadamiają odbiorcy konstrukcję głowicy korynckiej.

PODSUMOWANIE STRONY - PORZĄDEK KORYNCKI NAJPROŚCIEJ

Brawo! Ukończyłeś jedną z 30 darmowych lekcji rysowania od podstaw. Nie ma co czekać, bierz się za kolejną. Najlepiej działać z flow, które pomoże Ci nie zatrzymywać się z lekcjami na dłuższy czas (co zaburza progres). W szkole rysunku ciągłość zapewniamy przez kurs rysunku w ferie i wakacje.

PODOBAŁA CI SIĘ LEKCJA RYSOWANIA PORZĄDKU KORYNCKIEGO?
PODAJ JĄ DALEJ, NIECH DZIĘKI TOBIE INNI TEŻ SKORZYSTAJĄ Z DARMOWYCH MATERIAŁÓW 🙂