architektura w zieleni

Mała architektura w zieleni - 4. lekcja rysunku

Mała architektura w zieleni to temat, dzięki któremu kompleksowo rozwiniesz swoje umiejętności artystyczne. W tej lekcji rysunku połączymy prosty obiekt architektoniczny z otaczającymi go drzewami. Zadanie będzie także pretekstem do narysowania postaci, poćwiczenia perspektywy i zasad światłocienia.

Czeka Cię wszystko, co najlepsze!

Interesuje Cię rysowanie budynków? Chciałabyś w przyszłości projektować własne przestrzenie? Mała architektura w zieleni to jeden z pierwszych tematów kursu na architekturę. Nie trać więcej czasu i sprawdź jak wygląda egzamin z rysunku, aby przygotować się do niego jak najlepiej:

Egzamin z rysunku na architekturę.

Przejdź do interesującej Cię treści

Jak naszkicować łuk rzymski? - rozgrzewka rysunkowa

Pamiętam, jak będąc na kursie artystycznym w DOMINie przed każdą lekcją rysowaliśmy wejściówkę. Na początku nie rozumiałam jej sensu. To było kilkuminutowe zadanie, czasem w formie łamigłówki z geometrii, innym razem szkic widocznego przedmiotu. Miało na celu rozrysowanie się przed rozpoczęciem właściwego tematu, powtórkę niektórych zagadnień. Dawało także możliwość dołączenia spóźniającym się.

Teraz także zapraszam Cię do wykonania wejściówki. Poczuj się jak w profesjonalnej szkole rysunku, tyle że we własnym domu. Możesz przecież zaprosić znajomych do wspólnej lekcji rysunku lub udać się w inspirujące miejsce.

Seria nauki szkicowania pojawia się na naszym kanale na You Tubie regularnie. Jeśli chcesz zaczerpnąć z kursu rysowania architektury jak najwięcej przećwicz każdą lekcję, powtarzając ją kilkukrotnie.  Zobacz, że ręka artysty jest swobodna, a ołówek trzymany dość daleko od nasady. 

Kolejne kroki, na które koniecznie zwróć uwagę:

  1. Naszkicuj ogólnie małą architekturę. Odmierzaj proporcje boków względem siebie.
  2. Wzbogać ściany o podziały i arkady.
  3. Nasyć szkic mocną i pewną kreską, wydobywając najistotniejsze elementy. Twój rysunek ołówkiem będzie jeszcze ciekawszy, gdy fragmentarycznie zarysujesz otoczenie.
  4. Wprowadź światłocień. Posłuż się dwoma odcieniami szarości i zdecydowanymi plamami. Możesz zostawić je zakreskowane, aby uwydatnić fakturę.
  5. Wzmocnij linie odcinające pierwszy plan.

Na filmiku możesz zobaczyć 5 wariantów szkicu: 20 min, 10 min, 5 min wrażeniowy oraz linearny.

Szkic 20 min

Najlepiej zacznij od dłuższego czasu na rysunek. Dzięki temu zauważysz detale i oswoisz się z ołówkiem.

Później się zdziwisz, jak można tak długo szkicować 😉.

Szkic wrażeniowy

Bardzo ciekawa forma rysunku architektury, którą wywrzesz silne (nomen omen) wrażenie.

Pobaw się! Bez podrysu, z samych plam i cieni, jakbyś patrzył jedynie na światło na obiekcie.

Szkic 10 min

Mimo że masz mniej czasu aż o połowę (!), wykorzystaj fazy z poprzedniego wariantu. 

Tutaj jednak przyspiesz cieniowanie, prowadząc je bardzo zdecydowanymi i dużymi pociągnięciami.

Szkic linearny

Spróbuj dla kontrastu z poprzednim. Potrzebne Ci będą trochę inne środki wyrazu, aby zaciekawić odbiorcę.

Podkreśl załamania płaszczyzn na styku światła i cienia. Dla dodania smaczku zarysuj fragmenty detali.

Szkic 5 min

Kiedy skracasz czas szkicowania, zwiększa się synteza i kontrastowość rysunku.

Aby usprawnić pracę rysuj bokiem ołówka. Cienie są istotniejsze niż podrys.

Szkic to uproszczenie rzeczywistości

Tak, jakbyś patrzył ze zmrużonymi oczami. Najpierw przeanalizuj obiekt, przemyśl co dla Ciebie jest w nim najważniejsze. Taką interpretację przedstaw widzowi. Czasem wystarczy kilka kresek, aby oddać sedno.

Seria ciekawych szkiców - prace studenta WAPW

Wielu architektów posługuje się szkicami jako formami syntetyzowania inspirujących ujęć, notowania widoków i porozumiewania się z odbiorcami. O wiele łatwiej na budowie szybko machnąć kilka kresek, aby wytłumaczyć zespołowi co ma się na myśli, niż opowiadać rozprawy na ten temat. 

Takie podejście propagują profesorowie na WAPW, który jest najlepszym Wydziałem Architektury w Polsce. Większość studentów z mojego roku dostała się dzięki Szkole Rysunku. Bez doświadczenia z kursu na architekturę trudniej będzie poradzić sobie np. z zadaniami z praktyk rysunkowych. Tam szkice były w grupie głównych tematów. Nawet podczas praktyk inwentaryzacyjnych musieliśmy je zaliczyć. Niżej możesz zobaczyć jak Mateusz Dąbroś podszedł do tematu rysowania architektury.

architektura drewniana szkic

Detale drewnianej architektury

To nie studium, jak na kursie rysunku. Rysownik plamami podkreślił przestrzenie między żłobieniami i wydobył za pomocą kontrastu pierwszoplanowe belki.

jak narysować wiatrak

Mała architektura

Żeby wykonać tego typu rysunek, trzeba zmrużyć oczy obserwując obiekt. Pomoże Ci też określenie czasu szkicowania. Daj sobie 10 min i zobacz, że to w zupełności wystarczy.

jak szkicowac w plenerze

Chata z podcieniem

Czytelnie widzimy intencję artysty. Podkreślił on słupy, miecze i belki wraz z wejściem. Jak dla mnie każdy ze szkiców mógłby znaleźć się na koszulce lub służyć za logo.

Wakacyjny kurs rysunku

Gromadzisz materiały z tutorialami i linkami do filmików, ale nie możesz znaleźć czasu na naukę rysunku?
Pragniesz spełnić marzenia i rozwijać hobby artystyczne?
Wyposażymy Cię w krótkim czasie w narzędzia i metody, które sam w przyszłości wykorzystasz!

Studenci WAPW są dobrymi obserwatorami. Na szkicach, które wykonywaliśmy w skansenie możesz zauważyć relacje światła i cienia. To one oddają prawdę o obiekcie. Wystarczy kilka pociągnięć markerem, aby na kartce pojawiły się detale drewnianej architektury. Brzmi to jak najprostsze zadanie, ale wymaga ogromnej wprawy. Mateusz jest mistrzem tego typu prac. Bez zbędnych szczegółów ujawnia pełnię i piękno budynków.

mała architektura w zieleni

Relacja architektura - zieleń

Intrygujący kadr, nieprawdaż? Też czujesz jakbyś stał przed wejściem? To magia kompozycji otwartej, w której część obiektów nie mieści się na formatce.

Chciałabym też, żebyś zwrócił uwagę na odwrócenie. Zieleń jest biała, a drewno czarne. Ciekawe zagranie, gdyż typowo to liście podbijają nam architekturę.

szkic architekta

Kapliczka w zieleni

Tutaj znajdziemy inne metody ekspresji. Kompozycja zamknięta z głównym elementem w centrum. Tylko minimalna doza pociągnięć czerni.

Zobacz, jak student schematycznie ukazał korony drzew. Wystarczy parę krzywych. W odmienny sposób narysował małą architekturę, przez co odróżnia się ona czytelnie od roślinności.

szkicowanie architektury

Ukazanie wnętrza

Jako ostatek wisienka na torcie. Honorowa możliwość zajrzenia do wnętrza chatki. Mimo że panuje tam półmrok.

Podobnie jak na jednym z rysunków młodych twórców, czarne przedmioty nie zlewają się w jedność. Są podkreślone białymi krawędziami. Dodatkowej dramaturgii nadaje ucięcie cienia chaty przez fragment pnia drzewa.

Kurs na architekturę Katowice

Studiowanie architektury to Twoje marzenie? Rozpocznij przygotowania do egzaminu już dziś. Do wyboru masz aż trzy poziomy zaawansowania lub naukę rysunku ONLINE bez wychodzenia z domu.

Poznasz wiele technik artystycznych m.in.:

  • ołówek,
  • kredki,
  • długopis,
  • cienkopis,
  • flamaster,
  • akwarela

Dodatkowo otrzymasz bezpłatny dostęp do wykładów z historii sztuki, wstęp na zajęcia z modelowania i pakiet WOLNA PRACOWNIA. 

 

rysunek kościoła w plenerze

Już dziś odbierz hasło do kursu rysunku demo

Jedno kliknięcie dzieli Cię od bezpłatnego kursu rysunku ONLINE. Dostaniesz ponad 3h lekcji rysunku, aby zobaczyć jak wygląda nauka w najlepszej szkole w Polsce.

Logo WD 500

Mała architektura w zieleni

Mam nadzieję, że mała architektura w zieleni będzie dla Ciebie bardzo przyjemnym tematem. Szczególnie po wcześniejszej rozgrzewce jak na kursie rysunku w pracowni. Bardzo lubię tego rodzaju prace. Szkicowanie zieleni odpręża, gdyż daje dużą dowolność w tworzeniu. Ponadto liście i trawy pozwalają ukryć niechciane mankamenty na obiekcie.

Serdecznie dziękujemy Wojciechowi Domińczakowi!

Założyciel Szkoły Rysunku Domin przygotował dla Ciebie ten kurs artystyczny za darmo. Jeśli chcesz więcej bezpłatnych materiałów do rysunku od podstaw, zajrzyj na nasze media:

Mała architektura w zieleni - ETAP I

Zaczniemy od dopracowanej wersji linearnego podrysu. Aby wykonać rysunek kapliczki od podstaw, potraktuj ją jako zbiór brył i figur. Prostopadłościan, ostrosłup, okrąg i łuk pełny… To niektóre z wykorzystanych kształtów.

Ważne będzie, abyś czytelnie zaznaczył horyzont i określił punkty zbiegu. Tak jak w przypadku drzew, praktycznie nie potrzebujemy ich zaznaczać, tak przy rysowaniu małej architektury, jest to pomocne.

Być może czujesz niedosyt i chciałby poeksplorować na jeszcze innym przykładzie rysowanie małej architektury w zieleni?

Tak się składa, że mam dla Ciebie idealny do tego celu temat:

Mauzoleum Mieczysława Kisielnickiego na Warszawskich Starych Powązkach.

Na podstawie tego grobowca nauczysz się tworzyć w stylu neogotyckim.

Jak rysować małą architekturę w zieleni? - ETAP II

Na tym etapie zajmiemy się dodaniem detali do naszego linearnego szkicu małej architektury w zieleni. Będą to:

  • postaci w kapliczce;
  • jej detale materiałowe;
  • elementy na podłożu takie jak trawa, kamienie;
  • zagęszczenie liści i kory na drzewach.

Gdybyś wziął udział w kursie artystycznym na żywo, ten temat moglibyśmy realizować jako plener. Wtedy doświadczenie z działania jest jeszcze ciekawsze i bardziej mobilizujące. Otaczające Cię dźwięki natury, zapach świeżo skoszonej trawy, blask słońca na policzkach… Dodatkowo odmierzanie proporcji i przenoszenie ich z obiektu 3D na płaską kartkę! Same korzyści😊.

Wypróbuj też inną technikę - digital painting

Tradycyjny rysunek od podstaw ołówkiem już Ci się znudził? Czas na inny środek wyrazu dający dużo więcej możliwości. Digital painting to bardzo wygodna technika. Stworzysz grafiki do reklam, gier, filmów lub hobbystyczne ilustracje.

digital painting kurs od podstaw

Rysowanie małej architektury w zieleni - ETAP III

Rozpoczniemy fazę cieniowania. W przypadku tego rysunku małej architektury ołówkiem podzielimy ją na obszary.  Oczywiście możesz też stosować opcję stopniowej pracy nad całością jednocześnie. Sposobów działania jest wiele i chociażby podczas wakacyjnego kursu rysunku poznajesz kolejne, aby później wybierać najdogodniejsze dla siebie.

Zaczniemy od lewej strony, po której znajduje się nasz dominujący obiekt małej architektury. To też ułatwi rysowanie, gdy jesteś praworęczny. Nie rozmażesz przypadkowo już ukończonej części rysunku.

Rysunek małej architektury w zieleni - ETAP IV

Teraz intensywnie odbijają się i kontrastują detale rzeźb i materiałów z białymi ścianami kapliczki. Podobnie jak ciemna zieleń odcina się, tworząc tło dla małej architektury. O to właśnie chodzi w obrazach na przestrzeni chyba całej historii sztuki. Gra płaszczyzn w świetle. Nauczyciel rysunku wspominał nam jak poradzić sobie z dwoma ciemnymi obiektami, sąsiadującymi ze sobą. Można odciąć je „sztucznym konturem”. Dodajesz po prostu białą linię pomiędzy.

kurs rysunku online

Kurs rysunku ONLINE POSTAĆ

Chcesz szybko i skutecznie nauczyć się rysować? Rozpocznij naukę rysunku bez wychodzenia z domu. Możesz komfortowo działać w dogodnym dla Ciebie czasie i widzieć szybkie postępy.

Co daje Ci ten kurs:

Podsumowanie strony:

Co jest najważniejsze podczas rysowania małej architektury w zieleni? Z jakich etapów składa się praca nad obrazem? Tutaj poznasz tajniki stosowane w szkole rysunku.

KURS RYSUNKU = DOMIN

Spodobał Ci się artykuł?

Podziel się nim z innymi artystami, aby też mogli rozwijać swoje zdolności za darmo. Masz bloga lub stronę, na której możesz udostępnić link do wpisu? Albo zostawić odnośnik na fb?
Jeśli również zechciałbyś zostawić w komentarzu ślad swojej obecności, będę bardzo wdzięczna😊