architektura w zieleni

Mała architektura w zieleni - 4. lekcja rysunku

Mała architektura w zieleni to temat, dzięki któremu kompleksowo rozwiniesz swoje umiejętności artystyczne. W tej lekcji rysunku połączymy prosty obiekt architektoniczny z otaczającymi go drzewami. Zadanie będzie także pretekstem do narysowania postaci, poćwiczenia perspektywy i zasad światłocienia.

Czeka Cię wszystko, co najlepsze!

Interesuje Cię rysowanie budynków? Chciałabyś w przyszłości projektować własne przestrzenie? Mała architektura w zieleni to jeden z pierwszych tematów kursu na architekturę. Nie trać więcej czasu i sprawdź jak wygląda egzamin z rysunku, aby przygotować się do niego jak najlepiej:

Egzamin z rysunku na architekturę.

Przejdź do interesującej Cię treści

Jak naszkicować łuk rzymski? - rozgrzewka rysunkowa

Pamiętam, jak będąc na kursie artystycznym w DOMINie przed każdą lekcją rysowaliśmy wejściówkę. Na początku nie rozumiałam jej sensu. To było kilkuminutowe zadanie, czasem w formie łamigłówki z geometrii, innym razem szkic widocznego przedmiotu. Miało na celu rozrysowanie się przed rozpoczęciem właściwego tematu, powtórkę niektórych zagadnień. Dawało także możliwość dołączenia spóźniającym się.

Teraz także zapraszam Cię do wykonania wejściówki. Poczuj się jak w profesjonalnej szkole rysunku, tyle że we własnym domu. Możesz przecież zaprosić znajomych do wspólnej lekcji rysunku lub udać się w inspirujące miejsce.

Seria nauki szkicowania pojawia się na naszym kanale na You Tubie regularnie. Jeśli chcesz zaczerpnąć z kursu rysowania architektury jak najwięcej przećwicz każdą lekcję, powtarzając ją kilkukrotnie.  Zobacz, że ręka artysty jest swobodna, a ołówek trzymany dość daleko od nasady. 

Kolejne kroki, na które koniecznie zwróć uwagę:

  1. Naszkicuj ogólnie małą architekturę. Odmierzaj proporcje boków względem siebie.
  2. Wzbogać ściany o podziały i arkady.
  3. Nasyć szkic mocną i pewną kreską, wydobywając najistotniejsze elementy. Twój rysunek ołówkiem będzie jeszcze ciekawszy, gdy fragmentarycznie zarysujesz otoczenie.
  4. Wprowadź światłocień. Posłuż się dwoma odcieniami szarości i zdecydowanymi plamami. Możesz zostawić je zakreskowane, aby uwydatnić fakturę.
  5. Wzmocnij linie odcinające pierwszy plan.

Na filmiku możesz zobaczyć 5 wariantów szkicu: 20 min, 10 min, 5 min wrażeniowy oraz linearny.

Szkic 20 min

Najlepiej zacznij od dłuższego czasu na rysunek. Dzięki temu zauważysz detale i oswoisz się z ołówkiem.

Później się zdziwisz, jak można tak długo szkicować 😉.

Szkic 10 min

Mimo że masz mniej czasu aż o połowę (!), wykorzystaj fazy z poprzedniego wariantu. 

Tutaj jednak przyspiesz cieniowanie, prowadząc je bardzo zdecydowanymi i dużymi pociągnięciami.

Szkic 5 min

Kiedy skracasz czas szkicowania, zwiększa się synteza i kontrastowość rysunku.

Aby usprawnić pracę rysuj bokiem ołówka. Cienie są istotniejsze niż podrys.

Szkic wrażeniowy

Bardzo ciekawa forma rysunku architektury, którą wywrzesz silne (nomen omen) wrażenie.

Pobaw się! Bez podrysu, z samych plam i cieni, jakbyś patrzył jedynie na światło na obiekcie.

Szkic linearny

Spróbuj dla kontrastu z poprzednim. Potrzebne Ci będą trochę inne środki wyrazu, aby zaciekawić odbiorcę.

Podkreśl załamania płaszczyzn na styku światła i cienia. Dla dodania smaczku zarysuj fragmenty detali.

Szkic to uproszczenie rzeczywistości

Tak, jakbyś patrzył ze zmrużonymi oczami. Najpierw przeanalizuj obiekt, przemyśl co dla Ciebie jest w nim najważniejsze. Taką interpretację przedstaw widzowi. Czasem wystarczy kilka kresek, aby oddać sedno.

Seria ciekawych szkiców - prace studenta WAPW

Wielu architektów posługuje się szkicami jako formami syntetyzowania inspirujących ujęć, notowania widoków i porozumiewania się z odbiorcami. O wiele łatwiej na budowie szybko machnąć kilka kresek, aby wytłumaczyć zespołowi co ma się na myśli, niż opowiadać rozprawy na ten temat. 

Takie podejście propagują profesorowie na WAPW, który jest najlepszym Wydziałem Architektury w Polsce. Większość studentów z mojego roku dostała się dzięki Szkole Rysunku. Bez doświadczenia z kursu na architekturę trudniej będzie poradzić sobie np. z zadaniami z praktyk rysunkowych. Tam szkice były w grupie głównych tematów. Nawet podczas praktyk inwentaryzacyjnych musieliśmy je zaliczyć. Niżej możesz zobaczyć jak Mateusz Dąbroś podszedł do tematu rysowania architektury.

architektura drewniana szkic

Detale drewnianej architektury

To nie studium, jak na kursie rysunku. Rysownik plamami podkreślił przestrzenie między żłobieniami i wydobył za pomocą kontrastu pierwszoplanowe belki.

jak narysować wiatrak

Mała architektura

Żeby wykonać tego typu rysunek, trzeba zmrużyć oczy obserwując obiekt. Pomoże Ci też określenie czasu szkicowania. Daj sobie 10 min i zobacz, że to w zupełności wystarczy.

jak szkicowac w plenerze

Chata z podcieniem

Czytelnie widzimy intencję artysty. Podkreślił on słupy, miecze i belki wraz z wejściem. Jak dla mnie każdy ze szkiców mógłby znaleźć się na koszulce lub służyć za logo.

Wakacyjny kurs rysunku

Gromadzisz materiały z tutorialami i linkami do filmików, ale nie możesz znaleźć czasu na naukę rysunku?
Pragniesz spełnić marzenia i rozwijać hobby artystyczne?
Wyposażymy Cię w krótkim czasie w narzędzia i metody, które sam w przyszłości wykorzystasz!

Studenci WAPW są dobrymi obserwatorami. Na szkicach, które wykonywaliśmy w skansenie możesz zauważyć relacje światła i cienia. To one oddają prawdę o obiekcie. Wystarczy kilka pociągnięć markerem, aby na kartce pojawiły się detale drewnianej architektury. Brzmi to jak najprostsze zadanie, ale wymaga ogromnej wprawy. Mateusz jest mistrzem tego typu prac. Bez zbędnych szczegółów ujawnia pełnię i piękno budynków.

Relacja architektura - zieleń

Intrygujący kadr, nieprawdaż? Też czujesz jakbyś stał przed wejściem? To magia kompozycji otwartej, w której część obiektów nie mieści się na formatce.

Chciałabym też, żebyś zwrócił uwagę na odwrócenie. Zieleń jest biała, a drewno czarne. Ciekawe zagranie, gdyż typowo to liście podbijają nam architekturę.

szkic architekta

Kapliczka w zieleni

Tutaj znajdziemy inne metody ekspresji. Kompozycja zamknięta z głównym elementem w centrum. Tylko minimalna doza pociągnięć czerni.

Zobacz, jak student schematycznie ukazał korony drzew. Wystarczy parę krzywych. W odmienny sposób narysował małą architekturę, przez co odróżnia się ona czytelnie od roślinności.

Ukazanie wnętrza

Jako ostatek wisienka na torcie. Honorowa możliwość zajrzenia do wnętrza chatki. Mimo że panuje tam półmrok.

Podobnie jak na jednym z rysunków młodych twórców, czarne przedmioty nie zlewają się w jedność. Są podkreślone białymi krawędziami. Dodatkowej dramaturgii nadaje ucięcie cienia chaty przez fragment pnia drzewa.

Graphic Design

Logos, merchandise and more. Anyone can create nice graphics. We think it’s better to create memorable ones.

Content Creation

Want to attract people to your website?  You have to have the best content in the world. That’s what we do.

Kurs rysunku Katowice

I made it so it is super easy to update and so that it flows perfectly with my tutorials. Lots of love and hundreds of hours went into making it. I hope you love it as much as I do.

I wish you the best of luck with your business, enjoy the adventure.

Już dziś odbierz hasło do kursu rysunku demo

Jedno kliknięcie dzieli Cię od bezpłatnego kursu rysunku ONLINE. Dostaniesz ponad 3h lekcji rysunku, aby zobaczyć jak wygląda nauka w najlepszej szkole w Polsce.

Logo WD 500

Mała architektura w zieleni

nauczyciel rysunku domińczak

Mała architektura w zieleni

We create custom web design for small businesses, this will help you capture new audiences and increase your sales. Contact us by calling, emailing or filling out our form. You will receive a free quote by email within 24 hours.

jak narysować kapliczkę

Graphic Design

We specialize in logos, merchandise and more. Anyone can create nice graphics but it’s much better to create memorable ones. Contact us by calling, emailing or filling out our form. You will receive a free quote by email within 24 hours.

Content Writing

Want to attract people to your website? You have to have the best content in the world. Our content writers will create award willing content for you. Contact us by calling, emailing or filling out our form. You will receive a free quote by email within 24 hours.

Content Writing

Want to attract people to your website? You have to have the best content in the world. Our content writers will create award willing content for you. Contact us by calling, emailing or filling out our form. You will receive a free quote by email within 24 hours.

Kurs rysunku ONLINE

Have any questions? We are always open to talk about your business, new projects, creative opportunities and how we can help you.