KOŚCIÓŁEK - rysunek architektury w zieleni - 11. LEKCJA RYSUNKU

Kościółek – rysunek ołówkiem, którego nie może zabraknąć w Twoim portfolio artystycznym. Jeszcze się dziwisz, dlaczego?

Na co czekasz? Przewijaj w dół, już objaśniam! 

kościółek rysunek

Żeby poszerzyć swoje kompetencje rysunkowe, możesz jeszcze wybrać:

Dzięki temu rysunkowi od podstaw dokształcisz swoją umiejętność ukazywania faktur na papierze. Każdy przedmiot zbudowany z innego tworzywa będzie wymagał konkretnego sposobu nakładania waloru. 

Zobacz sam!

młynek do kawy rysunek

Przejdź do wybranego zagadnienia:

Drewniany kościół - rysunek na rozgrzewkę

Ale zanim rozpoczniemy nasz rysunek kościółka, przyda się rozgrzewka jak w prawdziwej szkole rysunku. Filmowy tutorial rysowania drewnianej świątyni. Prostsza forma, powtarzalny detal, ciekawy strukturalnie materiał. Same plusy 😁

Kolejność działań:

 1. Nie ważne, czy jesteś w plenerze na wakacyjnym kursie rysunku, czy działasz w domu. Na początku zawsze wyznaczasz horyzont.
 2. Zacznij szkicować bryłę kościoła od prostopadłościanu. Dodaj dach, który wymaga pokazanej na filmie konstrukcji.
 3. W kolejnym etapie lekcji rysunku wykonstruuj wieżę, pamiętając, że w jej środek wbija się krawędź dachu.
 4. Przejdź do dorysowania bryły mniejszego pomieszczenia, przylegającego do nawy głównej.
 5. Wzbogać tło rysunku o drzewa oraz inne zabudowania, widoczne w oddali.
 6. Teraz możesz dodać rośliny pierwszoplanowe wraz z fakturą podłoża.
 7. Zacznij uzupełniać rysunek kościoła o widoczne na ścianach i dachach budynków deski ułożone w różnych kierunkach.
 8. Zdecyduj, które miejsce ma przyciągać uwagę widza i od niego prowadź światłocień. Tak, żeby w wybranym miejscu był najbardziej skontrastowany i rozpuszczał się stopniowo coraz dalej. Ta porada to jedna z ważniejszych, jakie słyszałam na kursie rysunku w ferie. Istotnie skróci czas nakładania waloru.
 9. Podkreśl detale i pierwszoplanowe rośliny, które mogły się zetrzeć podczas cieniowania.

Kościółek - rysunek architektury od PODSTAW - przechodzimy do działania!

Ten tutorial wygląda Ci na lekcję z kursu na architekturę? Bardzo dobrze!

Jeśli jesteś przyszłym adeptem studiów architektonicznych, wyniesiesz cenne wiadomości z przećwiczenia rysunku kościółka.

Jeśli projektowanie budynków, nie jest Twoim planem na przyszłość, to nic nie…

Nic nie szkodzi! Niezależnie od celu nauki rysunku, z dzisiejszej lekcji wyniesiesz:

 • rysowanie architektury w perspektywie;
 • komponowanie wielu budynków na arkuszu;
 • uzupełnianie pustej przestrzeni o rośliny;
 • miejscowe nakładanie światłocienia, z rozpuszczaniem go stopniowo.
jak narysować aleję wierzb

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WOJCIECHOWI DOMIŃCZAKOWI!

nauczyciel rysunku domińczak

Który przygotował dla nas materiały do lekcji „Kościółek – rysunek architektury w zieleni”. Bez niego nie mielibyśmy możliwości stworzenia projektu: 30 lekcji rysunku od podstaw.

Logo WD 500

Na czym polega 30 lekcji rysunku od podstaw?

Kościółek - etap I rysunku - bryły

Moje podejście do tego etapu zmienia się wraz z tematem na kursie rysunku lub nastrojem. Jest to istotny temat, szczególnie jeśli chodzi o poprawność rysunku w kolejnych fazach, oraz o jego… wygląd! 

Pozwól sobie przeznaczyć stosunkowo sporo czasu na tę część. Tak jak w przypadku rysunku drewnianego kościółka zaczniemy od horyzontu i rozmieszczenia podstawowych brył i figur na arkuszu. Zauważ, że mamy tu walce oraz prostopadłościany. 

Dachy narysujesz w prosty sposób, łącząc wierzchołki z odpowiednio wyprowadzonymi z prostopadłościanów długości. Trochę więcej skupienia będzie wymagało nakrycie wieży o zaoblonym dachu.

Kościółek - rysunek etap II - detale architektoniczne

Mając szkielet budynków, możesz przejść do rzeźbienia w nich. Latarnia, okna w kościele, zwieńczenia i detale dachu oraz inne elementy konstrukcyjne i ozdobne.

To też czas na zarysowanie otaczającej kościółek zieleni. Świetnie podkreśli rysunek ścian kościoła styk z koronami drzew. Dlatego usytuuj je na wysokości fasady.

KURSY ARTYSTYCZNE DEDYKOWANE DLA CIEBIE

W naszej Szkole Rysunku odnajdziesz się zarówno jako początkujący i zaawansowany. Czy to zajmujesz się rysunkiem zawodowo, czy tworzysz dla własnej satysfakcji, dobierzemy program nauki rysunku dopasowany do Twoich potrzeb.

kurs malarstwa akwarelowego online

Wakacyjny kurs rysunku

 • zajęcia od poniedziałku do piątku 10:00 – 14:00
 • zapisujesz się na tydzień lub kilka
 • w każdym tygodniu nowe tematy
 • możesz wybrać dowolny kurs – hobby, ASP, architektura, malarstwo
 • rysujesz codziennie i szybko robisz postępy
radom - rysunek z lotu ptaka

Kurs na architekturę

 • jeśli chcesz dostać się na architekturę
 • kompleksowe połączenie kursu rysunku i dodatkowych zadań
 • darmowe Próbne Egzaminy (WSMZ), Nienacki, Archimistrz 
 • możesz uczestniczyć w lekcjach historii sztuki
jak rysować twarze

Kurs rysunku hobby

 • mnóstwo wiedzy rysunkowej
 • tematy od podstawowych po zaawansowane
 • uczysz się różnych technik rysunkowych
 • rysujesz architekturę, martwą naturę, postać, pojazdy, zieleń i wiele innych

KURS RYSUNKU = DOMIN

Kościółek - etap III - wzbogać rysunek o zieleń

Gdy już ogólny zarys zieleni będzie skończony, wzbogać rysunek kościółka bardziej zróżnicowaną i dopracowaną zieleń. Niech pojawi się ona również na pierwszym planie w formie różnych gatunków wysokich traw, kwiatów.

Nie musisz znać się na roślinach, żeby zawrzeć je w swoim rysunku kościółka. Wystarczą trzy charakterystyczne detale, które powielisz w różnej skali i odmiennym ustawieniu. Paradoksalnie, osoby będące na kursie rysunku dowiadują się o budowie różnych obiektów przez to, że później wykorzystują je w szkicach. Także, ucząc się regularnie rysunku, stajesz się obeznany w wielu dziedzinach

Rysunek kościółka - etap IV - szkicowanie roślin

Pracując dalej nad swoim rysunkiem, dodawaj stopniowo więcej detali. Nasyć korony drzew, aby były widoczne ich poszarpane krawędzie oraz przebijające się spomiędzy gałęzie.

Spójrz jak wygląda drobna, pierwszoplanowa roślinność. Częściowo jest wzbogacona o większe liście. Rysując ją, pamiętaj o różnicowaniu nacisku ołówka, co nada Twojemu rysunkowi kościółka więcej trójwymiarowości.

wieża eiffla rysunek
DOMIN W PODRÓŻY

Zobacz też jak narysować Wieżę Eiffla - tutorial z ciekawostkami historycznymi

Oprócz samej lekcji rysunku poznasz historię XIX wiecznego Paryża. Chwalipięta to idealne określenie na potęgi inżynierii tamtych czasów. Sami sobie zapewnili przestrzeń do oglądania i podziwiania osiągnięć innych – światowe wystawy EXPO. Jeśli jeszcze o nich nie wiesz lub po prostu chcesz narysować Wieżę Eiffla oraz Statuę Wolności, koniecznie przejdź do artykułu!

Rysunek kościoła - etap V - cieniowanie architektury

W końcu zmieniamy fazę pracy nad kościółkiem – rysunkiem w zieleni zamykając część linearną. Czas na walor i światłocień. Gdy jeszcze brałam udział w kursie na architekturę, wydawało mi się, że intensywnym światłocieniem psuję swoją pracę.

Przecież szarą plamą przykryję to, co dotąd narysowałam. 

I tak, i nie.

Owszem, część detali ulegnie złagodzeniu lub przykryciu. Ale to jest konieczny etap tworzenia rysunku. Światłocień bez wcześniejszego szkicu byłby nijaki, bez trójwymiarowości. To trochę jak patrzysz na przedmioty w cieniu. Nie są ona tak wyraźne, jak te w świetle, ale dalej ich sylwetka i szczegóły istnieją.

Kościół - rysunek - etap VI - rozpuszczanie światłocienia

To enigmatyczne stwierdzenie jest bardzo efektywne, jeśli chodzi o tworzenie rysunków. Szczególnie na egzaminie na architekturę. Czas ucieka, a wypadałoby coś wycieniować, zrobić tak, żeby praca się wyróżniała. 

Wtedy wystarczy, że zastosujesz węzeł, od którego rozpoczniesz cieniowanie, aby dalej stopniowo je rozpuszczać. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też zostawisz część rysunku w szkicowej formie, pokazując swoje umiejętności.

 

PODSUMOWANIE STRONY - Kościółek - rysunek w zieleni

Brawo! Właśnie ukończyłeś lekcję z kursu na architekturę. Daj znać, jak Ci się podobało i co najważniejszego dla Ciebie wyniesiesz z tego tutorialu? 

1. Przede wszystkim bryły. Bez tej podstawy ani rusz, praktycznie żaden obrazek, nawet rysunek dla dzieci nie będzie dla Ciebie łatwy.

2. Detale architektoniczne też są oparte o najprostsze bryły, tylko bardziej rozrzeźbione i w mniejszej skali.

3. Podkreślaj architekturę zielenią. Pamiętaj, że drzewa to świetny dodatek ożywiający rysunek kościółka, ale niech nie będzie to forma odwrócenia uwagi od niedociągnięć.

4. Korony drzew to trójwymiarowe obiekty – pamiętaj o tym! Podczas kursu rysunku uświadomiłam sobie jak można je przedstawić na papierze. Zwracaj uwagę na ich poszarpaną linię i przebijające się spomiędzy gałęzie.

5. Światłocień to nie tylko ciemniejsza plama, wydobywająca kościółek na rysunku. Tak jak na kursie malarstwa niektóre barwy w cieniu mają inny odcień niż ich oświetlone odpowiedniki, tak tutaj cień potrzebuje bazy. Nie barwnej, a strukturalnej. BEZ LINEARKI ŚWIATŁOCIEŃ NIE ZAISTNIEJE.

6. Rozpuść światłocień, żeby przyspieszyć pracę nad rysunkiem kościółka. To znaczy nie cieniuj całej pracy. Często, gdy temat jest bardziej wymagający nie ma na to czasu nawet na zajęciach z rysunku od podstaw.

 

 

PODOBAŁA CI SIĘ LEKCJA RYSUNKU KOŚCIÓŁKA W ZIELENI?
PODAJ JĄ DALEJ, NIECH DZIĘKI TOBIE INNI TEŻ SKORZYSTAJĄ Z DARMOWYCH MATERIAŁÓW 🙂