JAK NARYSOWAĆ TWARZ?

Jak narysować twarz? To pytanie, które w szkołach rysunku pada najczęściej. Sama przyznam, że naukę rysunku zaczynałam od rysowania portretów czy to ze zdjęć, czy z natury. Przyjemne zajęcie, ale wiesz, jak jest… to oko trochę za małe, a usta jakieś takie… niepodobne?

Po tej lekcji rysowania twarzy Twoja perspektywa zmieni się o 180°. Wystarczy, że wdrożysz kilka zasad i nawet portret z wyobraźni stworzysz w okamgnieniu. To do dzieła!

Zanim zaczniesz, nie przegap poprzedniego kursu rysunku. Przejdź wszystkie 30 lekcji i zdobądź Złotą Odznakę:

https://rysunek-polski.pl/nauka-rysunku-od-podstaw/rysowanie-wiejskiej-chaty/

chatka tutorial krok po kroku

Menu

Co znajdziesz na stronie?

JAK NARYSOWAĆ PORTRET? PRZYSPIESZONA LEKCJA RYSUNKU

Praktyki nigdy dość. Bartek z DOMINa Wrocław przygotował dla Ciebie przyspieszony kurs artystyczny. To wspaniała forma, dzięki której szybko i sprawnie przebrniesz przez różnorakie tematy. Od architektury, przez fantastyczny świat kreatur, aż po zieleń. Artystką tego filmiku jest Wiktoria, która zaprezentuje swoimi rękami jak narysować portret.

POTRZEBNE NARZĘDZIA

Do dzisiejszej lekcji rysunku przydadzą Ci się:

 • czerwona kredka Dervent pro colour;
 • gruby, biały brystol bez faktury B3;
 • gumka chlebowa.

Za referencje posłuży nam zlepek widzianych twarzy z pamięci… ponieważ nie wymyślimy nic z powietrza. Ale równie przydatne będzie zdjęcie lub model. Szkicowo będziemy pracować dość szybko, rysując ostro.

WYZNACZANIE KONSTRUKCJI

Kurs rysunku zaczynamy od szkicu kuli, korzystamy z metody konstrukcji twarzy. Pomocna będzie też wnikliwa obserwacja różnych portretów, która utrwali w Twojej pamięci układ i proporcje.

Za punkt wyjściowy posłuży nam konstrukcja głowy na kuli. Aby narysować twarz, zaznaczamy środek głowy, osie, pochylenia, a następnie do kuli dodajemy żuchwę.

ZAZNACZENIE ELEMENTÓW TWARZY

Na wyznaczonym podziale umieścimy poszczególne elementy: oczy, nos, usta, uszy. Znajdują się one w określonych miejscach siatki, którą stworzyliśmy. Dzięki temu, że prowadzisz rysunek w całości linearnie, w razie potrzeby łatwo poprawisz lub przesuniesz wybrany element. Pamiętaj też o zróżnicowanej kresce. To bardzo ważna kwestia, dlatego przypominam o niej nawet podczas nauki rysunku online. Wiktoria, która rysuje twarz w filmiku, posługuje się mocną, dynamiczną kreską, która świetnie wygląda.

FAZA LINEARNA - PRZYDATNA WSKAZÓWKA

Już podczas fazy linearnej rysunku od podstaw zaznacz światłocień. To pozwoli Ci rozłożyć pracę na mniejsze etapy. Na twarzy bardzo dużo się dzieje. Możesz wyróżnić cienie rdzeniowe, cienie własne, cienie rzucone. Dzięki temu, nakładając walor skupisz się jedynie na ciekawej, dynamicznej plamie, która idzie po formach i obłościach. A nie oszukujmy się, rysunek twarzy zawiera ich bardzo wiele.

LEKKI WALOR

Gdy Twoja linearka jest już gotowa, to tradycyjnie i płynnie przechodzimy do delikatnego nakładania waloru. Pamiętaj, że dodawanie światłocienia nie polega na kolorowaniu. Teraz podejmujesz decyzję, z której strony pada światło, czyli gdzie jest ciemniej, a gdzie jaśniej. Najlepiej spójrz, jak to wygląda na Twojej referencji, czyli zdjęciu lub modelu. Wtedy masz pewność, że układ jest prawdopodobny, zgodny z rzeczywistością.

Dalej lekko zaznaczamy jasne i ciemne płaszczyzny oraz najciemniejsze i najjaśniejsze miejsca.

 

WZMOCNIENIE KONTRASTU

Na bazie lekko zaznaczonego waloru zaczynamy wprowadzać mocny kontrast. To najprzyjemniejszy etap lekcji rysunku, dzięki któremu rysunek zaczyna się świecić, zaczyna żyć. Zajmie Ci on najmniej czasu i będzie ukoronowaniem całego procesu twórczego jak wisienka na torcie. Wtedy już wszystko gładko wychodzi, dzięki temu, że od początku kursu rysunku zbudowałeś solidną bazę.

PODKREŚLENIE DETALU

Ostatnia faza lekcji rysunku od podstaw to wyłuskanie smaczków. Czyli tam, gdzie jeszcze chcesz docisnąć, dodajesz mocniejszy cień, a gdzie widzisz, że jest za ciemno, wymazujesz blik światła gumką. Podczas nakładania waloru mogło się zdarzyć, że rozmazałeś niektóre plamy ręką. Dlatego teraz masz okazję, aby je wzmocnić.

Mam nadzieję, że podobał Ci się tutorial (który jest częścią bezpłatnych kursów artystycznych) i nauczyłeś się z niego nowych, przydatnych do dalszego rysowania metod.

TEGO JESZCZE NIE BYŁO

DARMOWY KURS RYSUNKU DOMIN DEMO

Chcesz zobaczyć, jak wygląda nauka rysunku w DOMINie? Już teraz możesz otrzymać bezpłatny dostęp do ponad 3h lekcji online. Wystarczy, że klikniesz w przycisk, zapisujący do naszego newslettera.

JAK NARYSOWAĆ TWARZ? - SZYBKO, PROSTO, DYNAMICZNIE

Być może rysowanie twarzy to jeden z łatwiejszych tematów. Albo jest po prostu najbardziej znany i powszechnie dostępny. Mnie od razu przenosi to wstecz, do czasów dzieciństwa i wakacyjnych spacerów z rodziną po nadmorskich deptakach. Tam aż roiło się od ulicznych artystów. Niektórzy z nich efektownie posługiwali się sprayami, przez co akt rysunku nabierał charakteru performensu. Gdyby jeszcze pojawił się ktoś z digital paintingiem😉

Duża część trudniła się portretowaniem przechodniów. W sumie taka pamiątka z wakacji… Pamiętam, jak podziwiałam ich umiejętności rysunkowe. Miałam wrażenie, że idealnie odwzorowują twarze. A ponadto robili to w dość krótkim czasie. 

W tej grupie tworzącej niemal wakacyjny kurs rysunku byli jeszcze karykaturzyści. Ta dziedzina wydaje mi się bardziej skomplikowana, gdyż wymaga od twórcy połączenia umiejętności sprawnego i poprawnego rysowania twarzy, razem z uwypukleniem charakterystycznych cech. Kiedyś myślałam, że to banalne, po prostu wystarczy ot, zdeformować twarz. A jednak uczymy się całe życie.

CHCESZ NARYSOWAĆ KARYKATURĘ? – POZNAJ JEJ PODSTAWY.

jak narysować karykaturę

ETAP 1

FAZA LINEARNA

Tak jak w rozgrzewkowym portrecie, najpierw narysujemy kulę jako bazę głowy, do której dokleimy żuchwę (połowę kuli). Następnie dodajemy osie twarzy:

 • jej środek wertykalnie,
 • podział z linią oczu (połowa kuli),
 • nosa (koniec kuli),
 • ust (połowa żuchwy).

Może poczułeś przerażenie, że jest to kurs na architekturę. Spokojnie, mimo tak licznej geometrii i podziałów to nadal  lekcja „Jak narysować twarz?”, która również jest w programie wspomnianych zajęć. 

 

ETAP 2

NAKŁADANIE WALORU

Twarz, którą rysujemy jest nietypowo oświetlona. Trochę magicznie jak podczas zajęć z kursu na ASP. Światło pada z góry, prawie prostopadle, tworząc jasną plamę na czubku głowy i delikatni muskając czoło oraz dolne powieki.

Dobrze, że nie oświetliliśmy naszego rysunku od dołu. Wtedy byłby on jeszcze bardziej niespotykany. Niczym twarz gawędziarza opowiadającego straszną historię.

BEZPŁATNY KURS O PODSTAWACH AKWARELI

prowadzący: Grzegorz Wróbel

Chcesz tworzyć wspaniałe obrazy akwarelowe i czerpać przyjemność z malowania, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Spokojnie, jeden z najlepszych akwarelistów w kraju stworzył dla Ciebie konkretny poradnik, z którego dowiesz się:

 • czego potrzebujesz do namalowania pierwszej akwareli;
 • jak używać farb wodnych;
 • jakie są techniki nakładania akwareli.

I wiele więcej😉. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera, a otrzymasz hasło z dostępem do kursu.

ETAP 1

ELEMENTY TWARZY

Co dalej zapytasz? Kontynuacja fazy linearnej. Powtórzę to: jak w każdej lekcji (nawet na kursie rysunku w ferie) jest ona bardzo ważna. Dopiero na solidnym szkielecie możesz zacząć wprowadzać walor.

Dlatego po zaznaczeniu podziałów szkicujemy elementy twarzy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak szybko i poprawnie je wykonstruować skorzystaj z naszych tutorialowych filmików:

Na początku możesz ćwiczyć każdy składnik osobno. Na mniejszym formacie np. w szkicowniku, gdy słuchasz podcastu lub muzyki szkicuj je w różnych ustawieniach, z odmiennych perspektyw. To pozwoli Ci stworzyć bazę detali portretu w pamięci, do której będziesz mógł sięgać za każdym razem, kiedy zapragniesz narysować twarz.

ETAP 2

SPOSÓB NAKŁADANIA PLAMY

Podczas nakładania waloru działaj od ogółu do szczegółu. Pokryj najpierw cały rysunek delikatną plamą w zacienionych miejscach, ze zróżnicowaniem nasycenia szarości. W przypadku tej twarzy najciemniejsze są włosy, a także usta, przestrzeń pod nosem, brwi i oczy, wskazujące na mimikę modela. Miejsca, na które pada światło pozostaw białe.

Zwróć uwagę na charakter plamy. Jest ona dynamiczna, z widocznymi śladami pociągnięć ołówka. To oczywiście jeden ze sposobów cieniowania, ale dobrze, gdybyś potrafił posługiwać się różnymi metodami. Kierunek prowadzenia kresek podkreśla zaobloną formę twarzy i układ włosów. Podobnie jak w przypadku uwydatniania trójwymiarowości brył podczas kursu na architekturę.

architektura akwarela

DOMIN ŁÓDŹ

Skorzystaj z naszej filii w dowolnym miejscu w Polsce. Dzięki temu możesz podróżować po różnych miastach i za darmo korzystać z zajęć artystycznych. Nasza DOMINowa rodzina łączy ludzi z najodleglejszych zakątków kraju. Świetną opcją będzie zatem zapisanie się na wakacyjny kurs rysunku nad morzem w Szczecinie, Gdańsku lub Gdyni. Rano rysujesz a po południu korzystasz z promieni słońca😊

ETAP 3

KONTRASTY I DETALE

Końcowy etap poświęcimy na wzmocnienie kontrastu światłocienia i podkreślenie detali w portrecie. Bazuj na tym, co już wypracowałeś we wcześniejszych etapach. Jak widzisz procesowość pracy artysty uwidacznia się nie tylko w długofalowej perspektywie nawlekania kolejnych koralików z umiejętnościami (chociażby na intensywnym, wakacyjnym kursie rysunku). Jest również nieodłącznym komponentem w każdym mikrodziałaniu, czyli tworzeniu pojedynczego rysunku.

STARSZA VS MŁODSZA TWARZ

Dąż zatem do przyciemnienia detali twarzy i wydobycia blików światła, wycierając je precyzyjną gumką w ołówku. Pamiętaj, że skóra zawierająca więcej plam o różnych odcieniach wydaje się starsza. Zatem jeśli chcesz, alby na twoim rysunku twarzy osoba jawiła się jako młoda, zadbaj o płynne, delikatne przejścia między nasyceniami szarości. Bardziej szczegółowo o zagadnieniu cieniowania podczas rysowania twarzy pisałam a tym artykule.

BRAWO! UKOŃCZYŁEŚ LEKCJĘ: JAK NARYSOWAĆ TWARZ?

rysunek fantasy ołówkiem
Logo WD 500

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Wojciechowi Domińczakowi!

Dziękujemy założycielowi Szkoły Rysunku DOMIN, który przygotował lekcję „Jak rysować twarz?„. 

Wojtek zaczynał od prowadzenia indywidualnych kursów na architekturę dla znajomych, którym pomagał przygotować się do egzaminu. Rysowaniem oraz historią sztuki pasjonuje się tak głęboko, że pragnie zaszczepiać miłość do tych aktywności wśród jak największej społeczności. Dziś w jego pracowni możesz wybierać od kursów malarstwa aż po rysunek dla dzieci.

Wypowiedzi naszych kursantów

Przeczytaj, zanim przekonasz się, jaka atmosfera panuje w DOMINie
4.5/5
Kurs rysunku Domin to świetne miejsce dla ludzi którzy chcą się rozwijać. Zaraziłam się tam pasją do rysunku i zdobyłam skilla. Uwielbiam to miejsce i najchętniej siedziałabym tam codziennie.
Zuza Zawiejska
Uczestniczka zajęć
5/5
Wybrałam Szkołę Rysunku Domin, bo zwyczajnie lubiłam rysować i chciałam spotkać podobnych do mnie ludzi. Domin mnie nie zawiódł. Zarówno wśród prowadzących jak i u samych kursantów czuć było niepowtarzalną atmosferę pasji do rysowania. Chodziłam na kurs rysunku do Domina przez wiele lat, ale bardzo szybko poczułam się jego częścią, częścią tak zwanej Rodziny Domina. To właśnie tam nareszcie poczułam, że znajduję się we właściwym miejscu, a Domin stał się moją bezpieczną przystanią.
Ala Adamczuk
Szczęśliwa studentka architektury

KURSY RYSUNKU CIESZĄCE SIĘ NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM

jak namalować dwór akwarelą

KURS NA ARCHITEKTURĘ

* Kompleksowe przygotowanie do egzaminu
* Przekrój przez różnorodną tematykę
* Wiele technik rysowania
* Pomoc w stworzeniu portfolio na studia
* Intensywny maraton przed egzaminem z rysunku

rysunek digital painting plakat

DIGITAL PAINTING

* Wiele technik w jednym narzędziu
* Łatwa edycja rysunków
* Kurs rysunku od podstaw
* Tworzenie postaci, otoczenia, przedmiotów
* Przydatne triki usprawniające pracę

kurs rysunku radom akwarela

KURS RYSUNKU W FERIE

* Intensywny, codzienny kurs
* Różne kursy do wyboru: malarstwo, rysunek, architektura
* Szybko widoczne postępy
* Nadrobienie braków przed egzaminem
* Produktywnie i przyjemnie spędzony czas wolny

JAK NARYSOWAĆ TWARZ - PODSUMOWANIE LEKCJI RYSUNKU

„Pomysły są powszechnym towarem. Wprowadzanie ich w życie nie jest”.

Michael Dell

Co jest najważniejsze do zapamiętania po dzisiejszym kursie?

 1. Podziel rysunek na fazy. To usprawni Twoją pracę, przybliżając ją nieco do zasad cofania w digital paintingu.
 2. W fazie 1. skup się tylko (i aż😉) na dokładnym zarysowaniu geometrii całej twarzy. Wyjdź od prostych brył, przechodząc stopniowo do szczegółowego szkicu.
 3. Nawet wyszczególnione etapy: linearka, światłocień, dobrze jest podzielić na mniejsze fazy, które pozwalają na bezinwazyjne korekty. W historii sztuki przecież większość artystów tak działała.
 4. Światłocień zaplanuj tak, aby podkreślał ciekawe elementy twarzy. Jeśli rysujesz oświetlenie z natury i nie możesz poszaleć z wyborem kierunku padania, zadbaj o wzmocnienie kontrastów między sąsiadującymi płaszczyznami. Tak jak podczas kursu na ASP podkreśla się bryły w martwej naturze.
 5. Praktyka czyni mistrza! Trenuj rysowanie poszczególnych części twarzy odrębnie od głowy, w różnych ustawieniach i ze zmiennym oświetleniem. 
 6. Szkice 5, 10, 15. To tak niewiele. Bo maksymalnie zajmie Ci kwadrans. Gdy dodasz do tego Ready Deskę (no może z odrobiną samozaparcia), odkryjesz, jak szybko zrobisz postęp.
 7. Pamiętaj, że mimo ustalonej propozycji możesz użyć wybranej metody cieniowania. W tej lekcji rysowania twarzy jest ona bardziej dynamiczna, z widoczną fakturą. Jednak gładka także będzie miała swoje zalety.
 8. Końcowa faza oprócz doprowadzenia rysunku do satysfakcjonującej postaci opiera się o pracę nad detalami i działaniem z kontrastem. W czasie kursu rysunku w ferie, kiedy prace podlegały zestawieniom zawsze była ona emocjonująca.
 9. W rysowaniu twarzy zwracaj uwagę na wiek postaci, który wydobędziesz odpowiednim światłocieniem.
 10. Baw się rysunkiem! Jako pasja przynosi on wiele korzyści zdrowotnych, regulując poziom stresu, pozwalając się wyciszyć i skoncentrować.
„Intelektualista to człowiek mówiący zawile o rzeczach prostych; artysta – to człowieka mówiący prosto o rzeczach zawiłych”.

Charles Bukowski

DOBRZE SIĘ BAWIŁEŚ PODCZAS RYSOWANIA TWARZY?

Jeśli masz ochotę, napisz, proszę w komentarzu, jak Ci się rysowało. Może masz jakieś pytania/uwagi do tej lekcji rysunku? Chętnie odpowiem😊.

Chcesz pomóc innym artystom w rozwijaniu umiejętności? Podziel się tym wpisem na blogu/stronie lub udostępnij na fb. Ci, którzy nie wiedzieli o możliwości bezpłatnych kursów rysunkowych, z pewnością będą Tobie wdzięczni.

KURS RYSUNKU = DOMIN

5/5

TO KTÓRY KURS RYSUNKU WYBIERASZ?

ZAJRZYJ NA NASZ