Jak rysować szkło? 1. lekcja rysunku
Jak rysować szkło to zmora początkujących i zaawansowanych rysowników. Ale!
Do narysowania dowolnej faktury potrzebne jest specyficzne podejście. Równie dobrze możesz wpisać w wyszukiwarkę „jak rysować drewno, jak rysować futro” itd. Zatem wystarczy, że poznasz i zastosujesz proste metody rysowania szkła, zgodne z jego specyfiką, a każda butelka, która wyjdzie spod Twojego ołówka będzie realistyczna.
Lekcja rysowania perspektywy
Zobacz też kompletny poradnik, który całkowicie odmieni Twoje podejście do nauki rysunku.
Gdy zapoznasz się z zasadami perspektywy nie straszny będzie Ci żaden rysunek z natury, pozbędziesz się nieproporcjonalnych obiektów i wykrzywionych elips.
Co znajdziesz na stronie?
Blender - jak wymodelować czworościan i ośmiościan foremny
Umiejętność modelowania w programach 3D przydaje się uczestnikom kursu na architekturę, digital paintingu jak również innym hobbystom. Jest pomocne w zrozumieniu przenikania się brył. Obecnie w concept arcie, architekturze, projektowaniu gier i wielu innych dziedzinach kreatywnych korzysta się z programów do modelowania 3D, dlatego jeśli chciałbyś zajmować się którąś z tych dziedzin, zapraszam do zapoznania się z tutorialem.
Kurs blender 3D
Dlaczego warto dołączyć do naszej szkoły rysunku?
Szybkie postępy
Przez 25 lat wypracowaliśmy sprawdzony program, dzięki któremu każdego nauczymy rysować.
Wolna pracownia
Do kursu dostajesz darmowy wstęp na zajęcia. Czekają na Ciebie: kurs akwareli, rysowanie postaci i próbne egzaminy na architekturę.
veteran room
Tylko w naszej pracowni po ukończeniu nauki rysunku możesz przychodzić na zajęcia za darmo
i dożywotnio.
Jak rysować szkło? - tego się trzymaj
Zanim przejdziemy do właściwego rysunku od podstaw, przedstawię Ci kilka niezbędnych zasad, które ułatwią rysowanie szkła w różnych sytuacjach.
Będziemy je rysować fazami.
- Najpierw zaznaczamy kształty refleksów, granice światła i cienia. Robimy to, aby uniknąć niepotrzebnego zaszarzenia obszarów oświetlonych. Dzięki wyznaczonym liniom cieniowanie pójdzie znacznie sprawniej.
- Następnie równomiernie nakładamy walor na obszary pozbawione blików świetlnych.
- Na koniec wzmacniamy najciemniejsze plamy, a gumką chlebową wydobywamy refleksy, aby narysowane szkło „zaświeciło”. Taki efekt uzyskujemy dzięki kontrastowi ciemnych i jasnych obszarów.
Szkło jest zazwyczaj gładkim i przejrzystym materiałem. W dogodnym oświetleniu mamy szansę ujrzeć ciekawy dla rysunku ołówkiem efekt odbić. Zaznaczamy je ostrymi krawędziami ze zdecydowanymi przejściami między odcieniami. Raczej nie używamy stopniowych i gładkich przejść tonalnych.
Rysowanie szkła to świetne ćwiczenie podczas kursu na ASP. Do martwej natury, która jest jednym z podstawowych zagadnień w szkole rysunku, dodajemy szklane przedmioty wzbogacające ją wizualnie. Dzięki temu z pozoru oczywiste zadanie staje się bardziej wymagające. Przez szkło, w zależności od jego grubości, widzimy co jest wewnątrz i za naczyniem. Im grubsza tafla, tym bardziej zniekształcone przedmioty.
Zwróć uwagę na charakter kształtowania szklanych przedmiotów, aby dobrać odpowiedni sposób rysowania. Z doświadczenia widzę, że najlepiej zrobić to przez obserwację i dotyk.
Jak na prawdziwym kursie artystycznym w szkole rysunku weź do ręki szklany przedmiot i zapoznaj się z jego budową. Spójrz na wypukłości uzyskane przez wydmuchiwanie szkła. Są między nimi płynne przejścia. Jednocześnie rekwizyt odcina się wyraźnie od tła, ostrą i zdecydowaną granicą.
Co jeszcze ciekawego zauważasz?
Lekcję rysowania szkła przygotował dla Ciebie Wojciech Domińczak ze Szkoły Rysunku DOMIN
Serdecznie dziękujemy za darmowy kurs artystyczny online.
Już teraz możesz wziąć udział w profesjonalnej nauce rysunku, poczuć prawdziwy klimat pracowni artystycznej, zaczerpnąć inspiracje i zdobyć motywację do tworzenia. W domu to nie to samo… Zawsze jest coś innego do zrobienia, a materiały o rysunku od podstaw leżą nietknięte.
Kursy artystyczne
Marzysz o byciu wolnym jak ptak?
Uprawianie sztuki jest niesamowite. Wciąż odkrywasz nieznane, tworzysz wspaniałe rzeczy. Jako artysta możesz manifestować, co leży Ci na sercu. Poprzez swoje dzieła dajesz upust emocjom i wpływasz na odbiorców.
Wielką zaletą artystycznej działalności jest brak szefa nad sobą. Pracujesz kiedy chcesz, wyjeżdżasz w podróż gdy masz ochotę. Ponadto zwiedzanie świata wzbogaca Twoją wiedzę i jest źródłem inspiracji.
Rysowanie szkła krok po kroku
Do dzisiejszego zadania z kursu artystycznego wykorzystamy dwie butelki. Jeśli masz taką możliwość ustaw je przed sobą.
Jak uchwycić kształty?
W pierwszym kroku rysowania szkła kluczowa będzie obserwacja. Nie zrozum jej jako pasywne przyglądanie się, a wielopłaszczyznowy rozwój. W Szkole Rysunku nazywamy go Oko-Mózg-Ręka. Z pomocą tej metody rozwiniesz zdolności manualne, świadomość rysunkową i umiejętność skutecznego patrzenia.
Teraz bardziej praktyczny wymiar nauki rysunku. Przeniesiemy spostrzeżenia na papier. Długością ołówka trzymanego w wyprostowanym ramieniu zmierz wysokość butelki i proporcjonalnie przenieś ją na papier. Tą metodą wyznaczysz też:
- szerokość butelki
- relacje między naczyniami
- punkt, w którym zaczyna się szyjka
Każdej butelce narysuj oś – będzie Ci łatwiej zachować jej kształt.
Mimo, że metoda odmierzania rysunku ołówkiem jest sprawdzona, często występują odchylenia. Są spowodowane różnicą wielkości naczyń i ołówka, niedokładnym wyznaczeniem podziałów itp. Nie unikniemy ich. Dlatego sięgamy po skuteczną na każdym kursie artystycznym broń.
Patrzymy na obrazek i przedmioty (bądź ich zdjęcie) dość szybko przenosząc wzrok z jednego na drugie. To pozwala wyłapać różnice, które bez problemu poprawisz.
PROTIP
Odmierzanie będzie szybsze, jeżeli za moduł wykorzystasz jakiś wymiar z rysowanych przedmiotów np. długość szyjki/szerokość szklanej butelki. Tym odcinkiem zmierzysz pozostałe obiekty, zachowując właściwe proporcje.
Faza linearna rysowania szkła
Tę część darmowej lekcji rysunku poświęcamy dopracowaniu kształtów. Jeśli nie czujesz satysfakcji po jej zakończeniu – to jeszcze nie koniec. Praca po tym etapie powinna wyglądać na skończoną ale bez światłocienia (waloru).
Rysujemy od ogółu do szczegółu. Butelka to walec ze zmiennym promieniem przekroju. Żeby była prosta oprócz jej osi pionowej – od góry do dołu naczynia, wyznacz poziome osie – prostopadłe w miejscach, gdzie przekrój zmienia wielkość (spójrz, jak to zrobił Wojciech Domińczak na rysunku z tutorialu obok).
Na bazie powstałych krzyży, których ramiona górne i dolne oraz prawe i lewe powinny być parami równej długości, opisz elipsy. Spójrz, są one narysowane na końcach butelek oraz w najszerszych i najwęższych miejscach. Możesz dorysować dodatkowe okręgi, aby ułatwić sobie rysowanie szkła.
Teraz wystarczy opisać kształt naczyń na bazie wyznaczonych elips. Zadbaj o płynne połączenie między segmentami. Takie w języku szkła. Gładkiego, zaoblonego, bez ostrych krawędzi i zagięć.
To stosunkowo przyjemna część, która może przypominać nieco beztroski rysunek dla dzieci. Swoją drogą, być może Twoja pociecha też będzie zainteresowana nauką rysunku. Pozwól jej popracować razem z Tobą. Spędzicie miło i produktywnie wspólny czas.
Oprócz podstawowego kształtu dodamy butelkom kilka szczegółów, które urozmaicą nasz rysunek szkła. Podobne zadania wykonują uczestnicy kursu na ASP, rysując kompozycję przedmiotów z natury. Takie doprecyzowanie rysunku detalami sprawia, że widz ma większe zaufanie do artysty i obrazu.
Spójrz na zdjęcie i narysuj detale. Będą to korki, osłonka na butelkę, miejsca odbić w szkle. Zadbaj o to, by widoczna była różnica między szkłem a innymi materiałami. Wzmocnimy ją róznież w fazie cieniowania.
Jak cieniować szkło ołówkiem?
Sądzę, że najistotniejszą rzeczą, która pomoże Ci w nakładaniu światłocienia jest bryłowość butelki. Walorem będziemy podkreślali, że przedmioty są obłe, a rysunek szkła wyda się trójwymiarowy.
Nie jest on przypadkowy. Zwróć uwagę na załączone zdjęcie. Ślad linii ołówka podąża za układem leżącej butelki, wzdłuż naczynia. Podobnie w przypadku stojącej. Podczas kursu na architekturę wielokrotnie przypominano nam o kierunku cieniowania. Pozwala ona uzyskać zamierzone efekty. W tym wypadku będą to:
- gładkość powierzchni szklanej
- wybrzuszenia butelek
- pociągłość form
Szkło cieniuj stopniowo, wzmacniając plamę warstwami. Nie nakładaj od razu najciemniejszego odcienia. Stojąca butelka, jeszcze jaśniejsza od leżącej, jest przykładem takiego sposobu rysowania szkła.
Skupmy się najpierw na rysowaniu szklanej butelki, która leży. Światłocień jest na niej już intensywny, kontrastowy. Gdy nałożysz mocny walor na całe szkło, trudno będzie go później wymazać w oświetlonych miejscach. Aby pokazać odbicia już na początku cieniowania zostaw na nie wyznaczone obszary.
Ołówek na rysunku będzie się rozmazywał, dlatego, nawet jeśli zostawisz miejsce na bliki i odbicia, na końcu lekcji rysunku wydobędziemy je gumką. Do mniej oświetlonych części, z łagodniejszym kontrastem wystarczy, że użyjesz gumki chlebowej. Natomiast w celu uzyskania intensywnego bliku światła chwyć za gumkę w ołówku.
Jak rysować szkło?
Faza końcowa
Nasz kurs rysunku online ma się już ku końcowi. Zapraszam Cię do najprzyjemniejszej części w nauce rysunku, którą jest dopracowywanie obrazu. To czas na podbicie narysowanego szkła tłem, którego płaszczyzny także są podkreślone przez kierunek ołówka. Aby wydobyć gładkość szkła, w tle zastosuj krzyżujące się linie. One także układają się zgodnie z powierzchniami, tworząc trójwymiarowy efekt. Możesz to zauważyć po prawej stronie na styku prostopadłych obszarów.
Na koniec wzmocnij kontrasty, które mogły ulec osłabieniu w trakcie rysowania, przyciemniając szkło i wymazując bliki gumką w ołówku.
Najchętniej wybierane kursy artystyczne
Kurs na architekturę
Marzysz o studiowaniu architektury w Polsce lub za granicą? Przerażają Cię wymagania rekrutacyjne? Z nami będzie to tylko formalnością. Wszechstronnie przygotujemy Cię do egzaminu z rysunku.
historia sztuki
Pasjonujesz się sztuką i chcesz pogłębiać wiedzę w tym zakresie? Zdajesz maturę z historii sztuki? Mamy dla Ciebie kurs z doświadczonym wykładowcą prowadzony w przystępny sposób.
Rysunek dla dzieci
Już teraz zadbaj o przyszłość swojej pociechy! Pomóż mu zostać znanym ilustratorem, cenionym architektem lub świetnym projektantem. Nauka rysunku to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.
Jak narysować szkło? Galeria genialnych prac.
Dla zwiększenia motywacji spójrz na poniższe rysunki. Są one dziełem pracowitych uczniów ze Szkoły Rysunku DOMIN. Ty też będziesz tak rysować! Pamiętaj, że ważna jest wytrwałość i regularne ćwiczenie. Trening czyni mistrza niezależnie od dziedziny. Czy to rysowanie szkła ołówkiem, digital painting, czy kurs malarstwa.
Rysunek szklanego syfonu
W zestawieniu z butelką, której użyliśmy w lekcji rysunku ołówkiem, tutaj mamy o wiele jaśniejsze szkło, może nawet przezroczyste. Gdy butelka była ciemna, pokrywaliśmy ją gładką plamą, a na niej w kontraście dodawaliśmy bliki. Widoczne na syfonie światło jest praktycznie tego samego koloru, co szkło. Ciemniejsze miejsca stanowią odbicia przedmiotów z otoczenia.
Ponownie chcę zwrócić Twoją uwagę na sposób rysowania tła:
- Podbija butelkę, sprawiając, że „wychodzi ona do przodu”. Ten efekt został uzyskany przez artystę, ponieważ tło jest znacznie ciemniejsze niż szkło, które dzięki temu zaświeciło.
- Podkreśla gładki i precyzyjny obrys naczynia. Tło narysowano dość krótkimi kreskami, które zmieniając kierunek, przecinają się. To sprawia wrażenie chropowatej powierzchni.
- Blat, na którym stoi szklany syfon jest w większości biały i kontrastuje z ciemnym spodem butelki. Widać na nim cień rzucany przez butelkę.
Dodatek - szkło malowane akrylem
Kurs malarstwa
Trzeci zbieg i bliki na szkle
Spójrz na przykład bardziej zaawansowanego studium butelki szklanej. Jest tutaj kilka aspektów, które sprawiają, że wzrasta poziom trudności, jak i efektowności tego rysunku:
- trzeci zbieg
- dynamiczna kompozycja
- rzeźbienia w szkle
- cień rzucony z odbiciami.
Perspektywy trójzbiegowej używamy, gdy rysujemy obiekt, patrząc na niego od góry lub od dołu. Jeśli chcesz doświadczyć tego zjawiska, podczas spaceru spójrz w górę na wieżę. Jej krawędzie wydają się zbliżać ku sobie im wyżej. Na rysunku szkła mamy odwrotną sytuację – krawędzie zbiegają się do dołu, co daje wrażenie dynamicznego ujęcia. W przypadku tradycyjnego spojrzenia butelka byłaby statycznym obiektem.
Dynamizm wprowadzają dodatkowo linie podłoża. Są ukierunkowane do punktu zbiegu i rysowane w zamaszysty sposób. Przez to Twój wzrok podąża za nimi i chce „uciec” z kartki.
Posiadasz dużo materiałów do nauki rysunku, ale brak Ci motywacji?
Artykuł o rysowaniu szkła to kolejna darmowa lekcja rysunku, którą możesz przerobić w każdym miejscu i o każdej porze. Jeśli jednak zbierasz takie materiał, a nie ćwiczysz rysunku regularnie… czas to zmienić!
Skuteczną metodą na zmobilizowanie się i zrobienie znacznych postępów jest udział w kursie artystycznym (zobacz tu: https://domin.pl/kurs-rysunku-ogolny/). Z pomocą asystenta znacznie łatwiej skorygujesz błędy, dowiesz się nasz czym pracować i otrzymasz natychmiastowe odpowiedzi na nurtujące pytania.
Podsumowanie kursu rysowania szkła.
Mam nadzieję, że po tej lekcji rysowanie szkła będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Gdy tylko usiądziesz w miękkim fotelu i zauważysz szklaną butelkę na stole, poczujesz ochotę do stworzenia szkicu.
Takie rysunki są świetnym zapisem chwili, pamiątką z danego momentu. Możesz wybrać się do kawiarni ze szkicownikiem i uwiecznić na rysunku filiżankę aromatycznego napoju.
Co warto zapamiętać z tego tutorialu?
- Szkło, jak każdy materiał ma swoją specyfikę, którą podkreślamy gładkimi, precyzyjnymi liniami.
- W szklanych przedmiotach występują odbicia. Rysujemy je ze zdecydowanymi różnicami między odcieniami (bez gładkich przejść tonalnych).
- Przezroczyste naczynia szklane, w zależności od grubości, zapewniają widzenie przedmiotów za rysowanym obiektem. Obraz może być bardziej lub mniej zniekształcony.
- Pewnie zauważyłeś, że wyroby ze szkła charakteryzują się obłościami wynikającymi z formowania szkła. Wyznaczysz je przy pomocy elips.
- Na początku pracy z każdym rysunkiem przypatrz się dokładnie szklanemu obiektowi. Postaraj się zrozumieć jak jest zbudowany.
- Zastosuj sprawdzoną metodę ze szkoły rysunku: odmierzanie za pomocą ołówka, aby uchwycić poprawne proporcje.
- Sprawdzaj się. Na każdym etapie porównuj swoją pracę z oryginałem, aby skorygować ewentualne różnice i poprawić błędy.
- Cieniując szkło, zostaw jaśniejsze miejsca na bliki światła.
- Walor na szkło nakładaj zgodnie z kierunkiem powierzchni, nie krzyżując linii.
- Aby uzyskać jeszcze intensywniejszy efekt świecenia wykorzystaj gumkę w ołówku. Jest bardzo precyzyjnym narzędziem.
Zyskaj darmowy dostęp do kursu rysunku
Podobała ci się lekcja rysowania szkła?
Możesz podzielić się wiedzą rysunkową z innymi, linkując do tego artykułu. Z pewnością niejeden rysownik będzie Ci wdzięczny za pomoc🙂