Jak narysować drzewo iglaste? – 2. lekcja rysunku

Wiedza, jak narysować drzewo iglaste, to jeden z punktów na Słynnej liście 100 rzeczy, które każdy artysta powinien umieć. Jeśli jeszcze go nie odhaczyłeś lub chciałbyś potrenować rysowanie drzew, świetnie trafiłeś. Na tej stronie znajdziesz podstawy jak i wiele przydatnych informacji na temat tego zagadnienia.

Być może wolisz podążać bardziej nietypową drogą? Jeśli interesuje Cię nauka mniej rzeczywistego rysunku, zajrzyj do wpisu:

https://domin-gdansk.pl/artykuly/rysunek-fantasy-jak-zaczac

Ujęcia fantastyczne wbrew pozorom czerpią bardzo wiele z otoczenia. To ono powinno stać się Twoim głównym źródłem referencji.

Lista tematów, które znajdziesz na stronie:

W rysowaniu drzew intrygujące jest, jak różne rodzaje możesz napotkać. Do każdego podchodzi się indywidualnie, chociaż posiadają podstawowe cechy wspólne i zasady rządzące ich rysowaniem. 

Filmik to kolejna darmowa lekcja rysunku live, prowadzona przez mistrza pióra i cienkopisu. Zobacz, w jaki sposób skutecznie i efektownie korzystać z tych narzędzi. Na początku może wydawać Ci się to skomplikowane, bo cienkopisu nie można wymazać. Ale dzięki poradom Wojtka, narysujesz realistyczne wierzby.

Czy w Twojej głowie wizja artysty przedstawia się jako obraz osoby, która cieszy się wolnością, dużo podróżuje i chłonie inspiracje z niesamowitych widoków napotykanych na swojej drodze? 

Zachęcam Cię do takiego wyobrażenia. Nawet, jeśli dopiero rozpoczynasz swą przygodę z nauką rysunku, możesz zacząć utożsamiać się z tego typu osobowością. Niewyczerpanym i wiarygodnym źródłem inspiracji będzie dla Ciebie natura.

Weź ze sobą szkicownik, udając się na spacer, aby stworzyć własny katalog drzew. Wykorzystasz go później do pracy nad rysunkami. Przeprowadź obserwacje w naturze:

  • Czym różnią się pnie, gałęzie i liście/igły poszczególnych gatunków?
  • Jak układa się światło na koronach drzew?
  • W jakiej relacji pozostają drzewa i otoczenie?

Teraz zanotuj spostrzeżenia w formie szkiców oraz bardziej dopracowanych rysunków studialnych.

Pozornie skomplikowana sylweta drzewa sprowadza się do połączenia prostych brył. Zaczynając swój rysunek wyjdź od podstawowego kształtu. Pień i gałęzie to walce. Kiedy zmieniają swój kierunek wystarczy wrysować elipsę podstawy w innej płaszczyźnie, aby uzyskać nachylenie walca po danym kątem.

Korona, w zależności od gatunku sprowadza się do kul lub stożka. Kule to grupy liści zawieszone na gałęziach. Częściowo je przysłaniają, więc, patrząc od przodu, nie zobaczysz gałęzi w całej długości.

Taki sposób rysowania drzew będzie świetną metodą, jeśli chcesz nauczyć swoją pociechę. Rysunek dla dzieci na początku bazuje na prostych skojarzeniach i określonych formach. To ułatwia im nie tylko naukę rysowania, ale także stereometrii (działu matematyki zajmującego się bryłami), która rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka.

Lekcje rysunku dla dzieci

Widzisz, że Twoja pociecha z chęcią rysuje po wszystkim, co napotka? Daj jej możliwość rozwijania pasji wśród rówieśników, pod okiem najlepszych nauczycieli.
Nauka rysunku to szansa na odreagowanie stresu związanego z nauką i nawiązanie przyjaźni na całe życie.

Ten sposób na rysowanie drzew był dla mnie najbardziej przydatny. Zieleń często stanowi podkreślenie i uzupełnienie rysunku architektonicznego. W takim przypadku rysowałam ją nieregularną linią po obrysie, a później nakładałam zróżnicowany walor do podkreślenia jej trójwymiarowości. 

Rysowanie zieleni i drzew to jeden z tematów kursu na architekturę. Jest on praktycznie na samym początku. Zdradzę Ci, jak wygląda taka lekcja w najlepszej Szkole rysunku w Polsce.

Asystentka rozdała materiały i wprowadziła temat. Teoria bardzo pomaga w rysunku architektonicznym: Każda gałąź drzewa jest jakby miniaturą rośliny. W schemacie rozchodzenia się konarów wygląda to tak, że dzielą się one na węższe gałązki, które wysmuklają się ku końcowi.

Pierwsza lekcja rysowania drzew polegała na zrobieniu studium. Dlatego tak zachęcam Cię do wstępnej obserwacji natury. Większość znanych malarzy postępowała właśnie w ten sposób! Pracowaliśmy na formatach B2 lub B3 – jedno drzewo wraz z przyziemiem to jedna strona.

Nie ukrywam, że był to dość żmudny, ale zarazem odprężający proces. Taka jest właśnie nauka rysunku. Skupienie na ruchu ręki, drodze ołówka, relaksująca muzyka… i każdy stres znika.

To początkowy etap nauki rysowania drzew. Na kolejnych zajęciach kursu artystycznego wykorzystywaliśmy nabyte umiejętności do syntezowania i upraszczania sylwetek drzew. Dokładnie wtedy, gdy służyły one jako tło (grupa drzew w oddali).

Serdecznie dziękujemy
Założyciel DOMINa przygotował dla nas tę lekcję za darmo, abyśmy mogli podzielić się nią z Tobą. Zyskujesz dostęp do w pełni sprawdzonych i profesjonalnych materiałów.

Rysowanie drzewa - etap 1.

Naszą lekcję rysowania drzew iglastych rozpoczniemy od ogólnej bryły. Najpierw rozplanujemy położenie jej na kartce. Ważnym elementem będzie także zaznaczenie przyziemia, które nada naturalności naszemu rysunkowi.

  1. Wyznacz położenie pnia i zarys korony za pomocą jednej linii.
  2. W ten sam, uproszczony sposób potraktuj przyziemie.
  3. Teraz zacznij zarysowywać układ gałęzi. Pomoże Ci w tym użycie nieregularnej kreski. Taki efekt uzyskasz raz przyciskając mocniej, w innych miejscach odpuszczając ołówek.
  4. Przejdź do szkicowania igieł. Przyda się nieco roztrzęsiona i przerywana co jakiś czas linia.
  5. Podobnie podejdź do rysowania przyziemia. Jak widzisz, znajdują się tam skały, które warto  narysować nieco ostrzej niż zieleń.

Co daje różnicowanie kreski w rysunku?

Podczas kursu na architekturę w Szkole Rysunku DOMIN ćwiczyliśmy rysowanie drzew. Robiłam to dość tradycyjnie, starając się podążać za kształtem ze zdjęcia. W pewnym momencie podeszła do mnie asystentka, która każdemu udziela indywidualnych korekt. Jakie było moje zdziwienie, gdy pokazała mi sposób na rysowanie gałęzi. Polegał on na rozluźnieniu ręki i prowadzeniu nieregularnej kreski. Oprócz jej poszarpania, warto dodać też zmianę nacisku ołówka. To powoduje wrażenie trójwymiarowości.

Brak Ci czasu na spełnianie marzeń?

Wypróbuj kurs rysunku ONLINE

nauka rysunku online

wygoda

Bez wychodzenia z domu i tracenia czasu na przejazd.

Indywidualne konsultacje

Motywacja i wsparcie, rozwijające materiały dodatkowe, spotkania online z nauczycielem.

Wieczny dostęp

Materiały video i tutoriale do druku dostępne bez limitu.

Dopasowany poziom

Do wyboru podstawowy, średnio-zaawansowany, zaawansowany, junior i complex.

Jak narysować drzewo - etap 2.

W tym momencie zaczynamy jedną z przyjemniejszych części lekcji rysowania ołówkiem. Proporcje uchwycone? Zatem możesz dodawać detal. W przypadku naszego krótkiego kursu artystycznego będzie to faktura pnia i drzewa w tle. Są one szkicowane delikatniej i zmniejszą ilością szczegółów, aby nie zdominować pierwszoplanowej sosny.

Logo WD 500

Jak cieniować drzewa - etap 3.

Ta faza rysunku nie zawsze jest konieczna. Czasem można zakończyć na etapie dopracowanej linearki, co może być ciekawym efektem artystycznym. Z drugiej strony warto doprowadzać rysunki do wykończonego światłocienia, nawet jeśli masz zamiar go rozpuścić w części pracy. Dzięki temu widzisz, jakie efekty jesteś w stanie uzyskać oraz nad czym jeszcze trzeba by popracować. 

Rysowanie światłocienia na drzewach iglastych to bardzo ciekawe zagadnienie. 

Kurs rysunku = DOMIN

Światłocień na drzewach c.d.

Taki temat pojawia się w kursie na architekturę. Zwróć uwagę, gdzie jest ciemniej. Nieoświetlone miejsca to dół korony i gałęzi oraz jedna strona pnia (zależnie od położenia słońca). Aby sposób cieniowania podkreślił fakturę drewna i igieł, użyj nieregularnej plamy, złożonej z drobnych pociągnięć.

RADA ZE SZKOŁY RYSUNKU: Spróbuj przymrużyć oczy. Zobacz, że jasne fragmenty celowo znajdują się na ciemniejszych płaszczyznach. To nadaje im świetlistości i wybija je do przodu.

Odbierz kurs rysunku online za darmo

Jeśli masz napięty grafik, a marzysz o rozpoczęciu profesjonalnych lekcji rysunku, skorzystaj z naszej platformy video. Dostęp do filmików otrzymasz od razu po zapisaniu się do newslettera.  

Dodawanie otoczenia drzewa - etap 4.

Aby Twoja praca po tej lekcji rysunku była kompletna, a drzewo nie sprawiało wrażenia, że stoi na pustyni, zajmiemy się tłem. Światłocień na zieleni w oddali jest delikatnie przygaszony. Oznacza to, że nie ma białych plam, ani miejsc jaśniejszych niż na głównym iglaku. 

Podłoże i kamienie pozostawimy jasne dla kontrastu. Nauka rysunku wiąże się także z umiejętnym stosowaniem odcieni  i złudzeń optycznych.

Jak narysować drzewo - podsumowanie lekcji rysunku

Cieszysz się z postępów po kursie "jak narysować drzewo iglaste"?

Pomóż też innym początkującym rysownikom, linkując do tej strony. Jeśli chciałbyś podzielić się swoją pasją na fb, kliknij w poniższy przycisk.