jak malować akwarelami

Jak malować akwarelami? - 3. lekcja rysunku

Jak malować akwarelami to pytanie, które prędzej czy później zadasz sobie jako artysta. Nie do pomyślenia byłoby, aby w Twojej twórczości zabrakło choć chwilowej styczności z daną techniką. Im więcej narzędzi poznasz, tym lepszy poziom osiągniesz.

Szukając natchnienia, jak malować akwarelami koniecznie przejrzyj obrazy innych:

Sprawdź 10 akwarelistów, którzy Cię zainspirują i pomogą odnaleźć własną drogę w sztuce.

Aby wykreować swój styl, na początku obserwuj, co tworzą cenieni artyści. Dzięki temu poznasz więcej możliwości akwareli i wzbogacisz warsztat.

Co znajdziesz na stronie?

Jak namalować portal akwarelą?

Malowanie akwarelą to specyficzna technika. Na tyle delikatna, że dobrze łączy się z rysunkiem. Bardzo chętnie używają jej architekci do notowania inspirujących widoków i prezentacji projektów. Na początku warto zrobić szkic. Nie taki jak podczas kursu malarstwa akrylowego, a dość szczegółowy podrys ołówkiem. Ułatwi Ci on precyzyjne rozprowadzenie barw, gdyż akwareli nie skorygujesz w taki sposób, jak technikę kryjącą (poprzez nałożenie kolejnej warstwy).

Etapy malowania akwarelami - stwórzmy pejzaż razem

Akwarela nie wybacza błędów, ale nawet jako początkujący artysta poradzisz sobie z jej opanowaniem. Zaufaj mi, sprawi Ci wiele radości. Proszę Cię tylko, pozwól sobie na eksperymentowanie i podejdź z otwartą, gotową do nauki głową. Zapewne będziesz miał wątpliwości, czy to co namalowałeś wygląda dobrze?

Aby się uwolnić od frustracji i zniechęcenia pomyśl tak:

Uzyskałem ciekawy efekt. Nie jest on tym, na czym mi zależało, dlatego będę szukać dalej. To co odkryłem, mogę wykorzystać w kolejnych lekcjach jak malować akwarelami.

Logo WD 500

ETAP I - Podrys i podmalówka

Na początku pracy z farbami akwarelowymi pomoże Ci rysunek ołówkiem. Jeśli wykonasz podrys, będziesz dokładnie widział, które fragmenty papieru wypełnić poszczególnymi kolorami. Ponadto ołówek lub cienkopis świetnie komponuje się z akwarelą (sprawdzona informacja od nauczyciela ze szkoły rysunku). Nawet bardziej zaawansowani malarze korzystają z wstępnego szkicu

Podmalówka to baza złożona z kolorów, które wykorzystasz w dalszych etapach lekcji rysunku. Jest potrzebna, dlatego że akwarele nakładamy warstwami od najjaśniejszej. W tym etapie ustalasz, gdzie nałożyć jaką barwę, przy użyciu większych plam.

DARMOWY KURS RYSUNKU DEMO

Przetestuj nasze metody prowadzenia lekcji rysunku bezpłatnie. Wystarczy, że klikniesz przyciska, a przez maila trzymasz dostęp do ponad 3h kursu.
warszawa złota akwarelą

ETAP II - Przyciemnianie pierwszego planu

Malując akwarelą, będziemy stopniowo przyciemniać rysunek. Teraz dodajemy intensywną, użytą już w podmalówce zieleń na koronach drzew. Spójrz, jak zachowuje się farba. Jeśli chcesz uzyskać świetliste listki na ciemnym tle, zostaw wybrane miejsca niezamalowane ciemną zielenią. Akwarela jest farbą niekryjącą, dlatego uniemożliwi nałożenie jaśniejszego koloru na ciemny.

Do mniejszych szczegółów sprawdzi się płyn maskujący do akwareli, który zasycha i tworzy barierę dla farby (tak jakbyś przykleił taśmę w tym miejscu).

akwarela walencja

KURS NA ASP

Jeśli malarstwo to Twoja pasja, zwiąż z nim przyszłość. Studiowanie na uczelni artystycznej jest wspaniałą przygodą, która da Ci wolność, poszerzy wyobraźnię. Poznasz tam niesamowitych ludzi, kochających to co Ty.

ETAP III - Dodawanie cieni

Kolejna faza naszego kursu artystycznego, która nasyci i przyciemni obraz. Namalujemy teraz cienie na podłożu i drugoplanowych drzewach. Mają one podobny kolor, dlatego łatwiej będzie to wykonać jednocześnie.

Aby przyciemnić fragment, korzystaj z palety użytych już wcześniej barw, mieszając je razem. To pozwoli stworzyć brązowawy kolor, nieodbiegający od tonacji rysunku. Raczej nie stosuj czerni, przez którą efekt światłocienia zrobi się sztuczny. Najprzyjemniej cienie robi się tzw. błotkiem (brudną wodą/tym co zostało na palecie).

KURS RYSUNKU = DOMIN

ETAP IV - Pnie drzew

Czas na zmianę koloru. Dzięki temu, że w malarstwie akwarelowym skorzystasz najpierw z jednego a później kolejnego koloru, uzyskasz czysty odcień. 

W innym miejscu na palecie zmieszaj brąz z dodatkiem żółtego, bądź przełam go zielenią, którą wykorzystałeś do koron drzew. Staraj się mieszać farby tak, by nie malować odcieniem „prosto z kostki”.

Zwróć uwagę, jak wyglądają pnie na pracy z lekcji rysunku. Gdzieniegdzie brąz jest mniej intensywny ( =bardziej rozwodniony), co daje wrażenie oświetlonego miejsca. W niektóre fragmenty Grzegorz wpuścił ciepłą żółć, bezpośrednio na papier.

Jak malować akwarelami? - zdradza studentka WAPW

Temat tej techniki jest bardzo szeroki. Kiedyś każdy po kursie na architekturę we Warszawie był za pan brat z akwarelą, gdyż takie rysunki wyróżniały się na egzaminie intensywnością i zyskiwały wyższe noty

Może zabrzmię tu banalnie, ale proces myślowy jest równie ważny, jak późniejsze działanie. Siadanie do kartki bez przeanalizowania, co masz zamiar osiągnąć to często strzał w stopę. Wydłuży się proces tworzenia, a Ty poczujesz się, jakbyś błądził w chaosie.

Określ jak ma wyglądać rysunek pod względem tematyki, kompozycji i kolorystyki. Wykonaj wstępny szkic, który pomoże Ci uchwycić proporcje. Możesz go zrobić akwarelą, ołówkiem lub cienkopisem, zależnie od tego, czy ma on być widoczny jako końcowy efekt.

Podmalówka pozwoli Ci pozbyć się efektu białej kartki, czyli strachu przed nałożeniem pierwszej plamy. Użyj najjaśniejszych kolorów, które nałożysz na zwilżony papier. Barwy wykorzystane w podmalówce użyj do malowania obrazka, aby zachować spójność kolorystyczną.

Pozostaw białe plamy tylko tam, gdzie to konieczne i celowe.

Podstawowy zestaw, jaki możesz kupić na początek to:

  • niebieski
  • żółty
  • czerwony

w dwóch wariantach – ciepłym i zimnym oraz

  • kilka brązów
  • czerń.

Mając taką paletę bez problemu stworzysz wszystkie potrzebne kolory. Przemyśl, jakie chciałbyś uzyskać w danym rysunku. Do danej pracy wybierz po jednym odcieniu z podstawowych kolorów, brąz i w razie konieczności czarny. 

Jeśli widzisz, że praca po wyschnięciu nie zgrywa się kolorystycznie, przejedź całość mokrym, grubym pędzlem. Zanurz do najpierw w kolorze wykorzystanym w rysunku. Zrób to jednym, zdecydowanym ruchem.

Akwarela to technika malarska technicznie bardzo zbliżona do rysowania. Każdy kurs rysunku, tutorial internetowy i samodzielne lekcje podniosą Twoje umiejętności. Możesz też ćwiczyć rękę w plenerze, dzięki czemu rozwiniesz koordynację oko-mózg-ręka i stworzysz dziennik wspomnień.

O wiele łatwiej maluje się na bawełnianych arkuszach, które nie chłoną nadmiernie wody i są bardziej wytrzymałe na zawijanie. Możesz wybierać spośród gamy różnych papierów: grubszych lub cieńszych, ale wg mnie minimum to 300 g/m².

ETAP V - Najciemniejsze fragmenty

Jako ostatnie nałożymy cienie na korony drzew z pierwszego planu. Zobacz, że w porównaniu z poprzednią fazą rysunku od podstaw, jest bardziej klimatyczny i domknięty kompozycyjnie.

Na to, że obraz wydaje się bardziej przestrzenny wpływa zróżnicowanie oświetlenia płaszczyzn. Spójrz, jak najbliższe korony otulają Cię mrokiem. Spod nich wyłania się jasne niebo i kolejne  drzewo, z tym razem dla kontrastu podkreślonymi światłem liśćmi.

Aby ukończyć pracę odklej delikatnie płyn maskujący oraz taśmę przytrzymującą rysunek.

Ukończyłeś lekcję: jak malować akwarelami?

Mam nadzieję, że pasja do nauki rysunku pozostanie w Tobie na długo. To wspaniała umiejętność, którą warto pielęgnować. Bez regularności możesz wyjść z wprawy. Dlatego zachęcam Cię do kontynuowania lekcji rysunku online.

Jeśli chcesz doświadczyć na żywo atmosfery pracowni, przyjdź na intensywny wakacyjny kurs rysunku. Poznasz wspaniałych entuzjastów sztuki, w miłym towarzystwie nabędziesz nowe umiejętności.

OGRMONE PODZIĘKOWANIA

Kreator mistrzów, który potrafi tchnąć życie i pasję do sztuki jak w Stworzeniu Adama Michała Anioła, przygotował tę lekcję rysunku za darmo. Sprawdź, ile jeszcze dodatkowych materiałów możesz zyskać, należąc do Rodziny DOMINa.

Co mówią absolwenci szkoły rysunku?

Pierwszy raz do Domina trafiłam jakoś w 2015 roku i zakochana tą pracownią zostałam na dłużej. Dzięki Dominowi dostałam się na każdą architekturę na jaką składałam (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań)…

CZYTAJ WIĘCEJ

5/5
Joanna Polejowska

Przez 2 lata uczęszczałam do Domina na kurs rysunku architektury, aby przygotować się do egzaminu wstępnego na studia. Czas spędzony w pracowni wspominam niezwykle miło. Atmosfera zawsze przyjazna, a …

CZYTAJ WIĘCEJ

4.5/5
Julia Kromer

Bardzo polecam! Dzięki kursom w Dominie dostałam się na wymarzone studia. Profesjonalne podejście do tematu i praktyczne rady prowadzących naprawdę przyśpieszają naukę rysunku. Poza tym atmosfera w …

CZYTAJ WIĘCEJ

5/5
Aleksandra Miloch

PODSUMOWANIE - Jak malować akwarelami?

  1. Sekretna porada, którą mogę Ci zdradzić to regularne ćwiczenie. Czy to w kursach historii sztuki, czy na lekcjach rysunku najwięcej osiągniesz powtarzając wielokrotnie dane zagadnienie.
  2. Dla ułatwienia pracy zacznij od szkicu ołówkiem. Gdy dojdziesz do wprawy możesz pomijać ten etap, chociaż daje to inny efekt.
  3. Wykonuj podmalówkę, aby ustalić sobie paletę barw.
  4. Nakładaj kolory od jasnego do najciemniejszych.
  5. Pamiętaj, żeby zostawić miejsce na biel/światło. Akwarela nie jest kryjąca, więc nie zamalujesz nią błędów tak jak akrylem.
  6. Cienie stworzysz za pomocą użytych wcześniej kolorów i wodzie po płukaniu pędzla.
  7. Eksperymentuj! Wpuszczaj kolor w nałożoną już na papier mokrą plamę i poszukuj satysfakcjonującego Cię efektu.
  8. Przyjdź na nasz kurs z wybitnym akwarelistą i spełnij marzenia o byciu artystą. 😊

Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się nim z innymi artystami na fb lub zalinkuj do niego.
Niech skorzystają z darmowej lekcji malarstwa 🙂