
Aleja drzew to rysunek, który przeniesie Cię w świat kojącej przyrody. Lekcję możesz wykonać w plenerze, aby poczuć się jak na wakacyjnym kursie rysunku. Połączysz dzięki temu dwie przyjemności: pasję do szkicowania i przebywanie na łonie natury. Nie ma nic bardziej relaksującego! Ołówek w dłoń i zaczynamy.
Rozwijanie pasji możesz traktować jako czystą przyjemność i odskocznię od codzienności. To stan, w którym przechadzasz się aleją drzew w parku i dostrzegając za zakrętem niesamowitą, niczym ważna w historii sztuki rzeźba fontannę, natychmiast masz zamiar ją narysować.
To także źródło dochodów, które jest o wiele bardziej interesujące niż siedzenie w korporacji. W nauce rysunku samo sobie jesteś szefem, bez presji, czy bata nad głową.





Aleja drzew akwarelą - wskocz poziom wyżej
Najwięcej przyjemności czerpiesz z uwieczniania natury? Mam dla Ciebie kolejny darmowy tutorial, zaraz po tym jak przejdziesz lekcję rysunku z aleją drzew. Tym razem przećwiczysz inną technikę.
Wygodna nawigacja po stronie
Drzewo - szkic przygotowujący do rysunku alei
Nauka rysunku jest szybka i przyjemna. Już czas, żebyś uwolnił się od przekonania niekończącej się, żmudnej pracy. Niektórzy myślą, że narysowanie drzewa zajmuje wieki. Nic bardziej mylnego. W filmiku znajdziesz patenty na sprawne i efektowne szkicowanie zieleni. Nie przegap takiej okazji i wysłuchaj Bartka z DOMINa we Wrocławiu do końca.
Zieleń jest wszędzie i może dopełnić oraz upięknić Twój rysunek praktycznie na każdy temat. Najpierw pomoże Ci przestudiowanie pojedynczego drzewa, dopiero w dalszym etapie kursu rysunku skupimy się na alei.
Geometria
Naukę rysunku na bazie drzewa zaczynamy jak każdy rysunek od fazy geometrycznej, czyli najprostszych linii, brył, płaszczyzn, figur. Dążymy do jak największego uproszczenia. Zgeometryzowane drzewo rysuj bardzo delikatnie. W tym celu złap ołówek za końcówkę, a uzyskasz lżejszy nacisk na kartkę.
Detal
Teraz czas na fazę linearną rysunku od podstaw, w której wprowadzimy detal drzewa. Bartek poleca zacząć szkicować od środka, przez co będziesz miał większe możliwości manewrowania ołówkiem i wzbogacenia rośliny w różne strony. Dalej pamiętaj o lekkim nacisku narzędzia.
W tej fazie zaznacz również, jak będzie przebiegał światłocień. Zrobisz to, rysując mocniejszą kreską w miejscu cienia. Jeśli zróżnicujesz nacisk, nadasz pracy ciekawszą fakturę. Będzie również bardziej czytelne, które elementy są dla Ciebie istotne i na co ma zwrócić uwagę widz. W końcu jako artysta, to Ty decydujesz o tym, jaki chcesz wywrzeć wpływ na odbiorcę.
Korona drzewa
Co zrobić, żeby rysunek drzewa nie był monotonny? Skup się na wzmocnieniu istotnych elementów, czyli tych po obrysie, pokroju. Tworzą go pojedyncze liście na krawędzi korony, które zarysowują się poszarpaną linią na tle nieba. Nie mam tu na myśli szkicowania konturów 1:1 jak w rysunku dla dzieci do kolorowania. Niektóre z nich są tak widoczne, że możesz je policzyć, mrużąc oczy.
Lekki walor, później kontrast
W środku traktujemy drzewo plamą. Pamiętaj jednak, że nie jest ono jednobarwną kulką, jak to się rysowało w rysunku dla dzieci. W koronie możesz dostrzec wiele różnych kęp liści, z mniej lub bardziej wystającymi naokoło liśćmi. Potraktuj ją bardziej jako zbiór pełnych owali. Gdy dodasz w środku i pomiędzy wystające gałęzie, drzewo będzie bardziej naturalne. W uzyskaniu realistycznego efektu pomoże Ci także patrzenie na referencje.
Kolejna rada od Bartka:
"Ważne jest, żeby obserwować i nigdy nie rysować drzewa z pamięci"
Przyziemie - ważna rzecz
Na końcu przypomnę Ci o przyziemiu, bo znając życie wiele osób o nim zapomina, a jest równie istotne co cała reszta. Drzewo w alei przecież nie lewituje, a wyrasta z gruntu, na którym znajdują się trawa, kamienie, inne roślinki. Te elementy podlegają Twojej interpretacji i projektowi. Jak na przykład w kursie na architekturę😉. Z zebranych podczas lekcji rysunku referencji komponujesz dowolne podłoże o satysfakcjonującym Cię wyglądzie.
Kolejne fazy rysunku omówione w filmiku
- Geometria.
- Detal.
- Lekki walor.
- Kontrast.
- Podkreślenie detalu.
Przydadzą Ci się też:


DARMOWY KURS RYSUNKU DOMIN DEMO
JEDNO KLIKNIĘCIE ZMIENIA WSZYSTKO
Otrzymaj dostęp do 3 godzin kursu rysunku online. Tylko jedno kliknięcie dzieli Cię od spełnienia marzeń. Zasubskrybuj nasz newsletter, a na Twój mail przyślemy wiadomość z hasłem.
Bez Wojtka nie powstałby ten wpis - DZIĘKUJEMY!
Wojciech Domińczak ze szkoły rysunku DOMIN opracował tutorial z aleją drzew w rysunku, żeby nie zaskoczyła Cię żadna podróż w nieznane. Podczas wyprawy ze szkicownikiem w ręku nie trudno będzie Ci natrafić na szpaler. Mądrze podchodząc do tematu, w krótkim czasie stworzysz interesujący rysunek lub tło do kolejnej lekcji rysunku.
Aleja drzew - rysunek krok po kroku
W zimowe poranki wspólnie spędzamy czas, codziennie rysując przy dobrej muzyce.
Wybierasz rodzaj kursu rysunku dostosowany do Twoich potrzeb: przygotowanie do egzaminu, rozwijanie się jako hobbysta/profesjonalista, kurs malarstwa.
Profilowany rodzaj zajęć, idealny dla Ciebie jeśli marzysz o studiach artystycznych. Przygotujemy Cię na wybraną uczelnię, pomożemy w procesie rekrutacji.
Na kursie artystycznym poznasz różne techniki plastyczne, skompletujesz teczkę, przerobisz zadania egzaminacyjne.
Po kursie będziesz bogatszy o umiejętności artystyczne, które przydadzą Ci się nie tylko hobbystycznie. Digital painting jest obecnie szeroko wykorzystywany w wielu branżach na całym świecie.
Możesz projektować gry komputerowe, logotypy, reklamy, plakaty. Zajmować się tworzeniem światów do filmów, animacją, infografikami. Do wyboru, do koloru.
ALEJA DRZEW - RYSUNEK W PERSPEKTYWIE
KROK 1
Pierwszy etap jest stosunkowo prosty, a za tym i przyjemny. Kiedy rozpoczynałam kurs na architekturę pierwsze lekcje rysunku to były właśnie ćwiczenia tego rodzaju.
Ustal poziomo horyzont, nieco powyżej połowy kartki, na nim zaznacz punkt zbiegu. Dzięki temu uzyskasz podkład pod rysunek w perspektywie jednozbiegowej. Gdybyś chciał stworzyć pracę o dwóch punktach zbiegu, znalazłyby się one poza arkuszem.
Ale więcej szczegółów na temat rysunku w perspektywie przedstawi Ci Bartek z filii DOMINa we Wrocławiu. SPRAWDŹ TO!
SŁUPY TELEGRAFICZNE
Do wyznaczenia mniej więcej jednakowych odległości pomiędzy drzewami w alei, posłużymy się metodą słupów telegraficznych. Jest bardzo prosta i pozwala na równe rozstawianie obiektów w linii do punktu zbiegu.
Rysujesz dwie linie od punktu zbiegu, pomiędzy nimi dwa piony (środki pni drzew). Łączysz wierzchołki powstałego prostokąta przekątnymi. Aby uzyskać trzeci pień o tym samym odstępie, co między dwoma początkowymi, poprowadź linie z końców pierwszego pnia przez środek drugiego. Tam, gdzie wypadną punkty ich łączenia z liniami do punktu zbiegu, znajdą się końce trzeciego pnia.
ALEJA DRZEW - RYSUNEK LINEARNY - GAŁĘZIE, PRZYZIEMIE, TRAWY
KROK 2
Gdy już ustawisz ogólną konstrukcję przejdź do pracy nad uszczegóławianiem alei drzew. W tym etapie skup się nad linearną częścią, która później posłuży Ci jako podkład pod cieniowanie.
Zauważ na przykładzie, że gałęzie układają się w specyficzny sposób. Wychodzą z pnia praktycznie po prostych, bez załamań. Dopiero na końcu rozwidlają się na dwie szczuplejsze odnogi. Tak działa akurat ten gatunek drzew.
Oprócz gałęzi, do narysowania jest też układ korony wierzb. Zrób zarys po jej krawędzi, dodając gdzieniegdzie mniejsze, pojedyncze listki. W tej części rysunku alei drzew zwróć też uwagę na przestrzenność korony. Możesz wyobrazić sobie ją jako nieregularną kulę z prześwitami i wyżłobieniami na gałęzie.
Nie zapomnij także o lineranym rysunku przyziemia, na którym znajdują się trawy, kwiaty, krzewy. Dalej dodaj tło z już bardziej uproszczonymi i bryłowo rysowanymi drzewami i pozostałe „smaczki” ma drodze.
ODBIERZ BEZPŁATNY KURS AKWARELI ONLINE
NIEPOWTARZALNE DOŚWIADCZENIE
To nigdy nie było tak proste. Kurs o podstawach akwareli możesz przejść gdzie i kiedy tylko zechcesz. Jest to kurs malarstwa wybitnego akwarelisty, Grzegorza Wróbla. Któż nie chciałby uczyć się od samego mistrza?
ALEJA DRZEW - JAK POCIENIOWAĆ DRZEWA?
KROK 3
UWAGA! Teraz bardzo ważna kwestia, której nie możesz przegapić: zanim rozpoczniesz tę fazę, upewnij się, że rysunek linearny jest w pełni skończony Rysowanie fazami:
- porządkuje i przyspiesza pracę;
- umożliwia Ci szybką korektę błędów na danym etapie.
Światłocień na tych drzewach jest bardzo rozbudowany i niejednorodny. Jak widzisz jest tu dużo przebłysków i przyciemnień, o wynika z naturalnego oświetlenia i ażurowej bariery, jaką tworzą liście.
ALEJA DRZEW - ŚWIATŁOCIEŃ NA ZIELENI
KROK 4
Schodzimy z walorem, przeciągając go z drzew w alei na rośliny poniżej. Posłuż się tutaj innym sposobem cieniowania. Każda jakość kreski, którą wprowadzisz będzie określać inną fakturę. Wybierz sobie, jak chciałbyś, żeby podkreślone były Twoje liście, jak pnie, jak droga i trawy oraz zieleń w tle. Zwróć uwagę, że obiekty bardziej oddalone od widza są mniej szczegółowe. Wystarczy, że pokryjesz je lekkim gradientem lub jednorodną plamą.
DOMIN POZNAŃ
Naszą szkołę rysunku znajdziesz również w Wielkopolsce. Jeśli chcesz zmienić na jakiś czas perspektywę i odwiedzić jedno z ciekawszych miast na mapie Polski, wybierz wakacyjny kurs rysunku w Poznaniu.
To jedna z naszych 11 filii, z nową, powiększoną pracownią. Kiedy brałam udział w kursie na architekturę, nie wiedziałam, że Łukasz przeniesie szkołę do klimatycznej kamieniczki w centrum. Teraz sale są bardziej przestronne.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ WAKACYJNY KURS RYSUNKU?
- Poziom grupy będzie dopasowany do Twoich umiejętności.
- Letni czas wolny pozwoli Ci w pełni skorzystać z kursu rysunku.
- Elastycznie dobierasz termin i liczbę tygodni kursu.
- Dostajesz mnóstwo darmowych dodatków.
- Uczysz się w oparciu o nowoczesny i wypracowany na 25 letnim doświadczeniu program.
JAKIE SĄ RODZAJE KURSÓW WAKACYJNYCH?
Zajęcia możesz dowolnie dopasowywać pod siebie, łącząc odmienne kursy [KLIKNIJ]. W jednym tygodniu skorzystasz np. z kursu rysunku, w kolejnym z kursu malarstwa.
- KURS RYSUNKU OD PODSTAW
- KURS RYSUNKU JUNIOR 12-15 lat
- KURS NA ARCHITEKTURĘ
- RYSUNEK DLA DZIECI - DOMINEK
- KURS RYSUNKU POSTACI
- KURS MALARSTWA
- DIGITAL PAINTING
- KURS AKWARELI
- KURS RYSUNKU - RAZ W TYGODNIU
ALEJA DRZEW - CIENIE RZUCOWNE NA PODŁOŻE
KROK 5
Na trawie znajdą się zmodyfikowane przez kąt padania promieni i fakturę podłoża sylwetki wierzb. Dzięki nim praktycznie biała, intensywnie oświetlona powierzchnia nabierze ciekawszego wyglądu. Poziome cienie przełamują wertykalny układ pni. Kompozycja zawiera też skośne przecięcia, złożone z linii do punktu zbiegu. Przypomina mi trochę zabawę geometrią, która współgra z naturalną miękkością przyrody.
Zachwyca mnie, jak rysownik połączył te dwa, zdające się być na przeciwległych biegunach światy. Rysunek alei drzew, który tworzysz pozwoli Ci nabyć kompetencje z zakresu kompozycji, perspektywy oraz szkicowania zieleni.
ALEJA DRZEW - OSTATNIE KROKI W RYSUNKU
KROK 6
W ostatnim etapie dodaj jeszcze pierwszoplanowe elementy. Na tym szkicu będą to rośliny po prawej stronie. Poczujesz przyjemność i rozluźnienie podczas szkicowania zieleni. Możesz prowadzić kreski dość dowolnie, sugerując się układem z tutoriala i dodając własne modyfikacje.
W DOMINie sprawdziliśmy na wielu kursantach, którzy potwierdzają, że rysowanie odstresowuje i uspokaja. A co dopiero rysowanie alei drzew! Możesz przecież wykonać tę pracę w plenerze.
RYSUNEK W PLENERZE - JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ
Jeśli nigdy nie brałeś udziału we wspólnym wypadzie na plener rysunkowy – najwyższy czas tego doświadczyć! Sprawdź artykuł, z którego dowiesz się:
- Czy przyda Ci się plener rysunkowy?
- Jak się przygotować do rysowania w plenerze?
- Dlaczego warto wybrać się na plener rysunkowy?
https://domin-krakow.pl/rysunek-w-plenerze-sprawdz-jak-sie-przygotowac/
Aleja drzew - rysunek - podsumowanie lekcji
ALEJA DRZEW - RYSUNEK - W PIGUŁCE
Mimo że to była ekspresowa lekcja rysunku online, mam dla Ciebie krótkie zebranie informacji o tym, jak rysować aleję drzew w jednym miejscu. Wiem, jak to jest. Czasem trzeba takiej esencji z esencji. Wydaje się być dużym uproszczeniem o małym znaczeniu, a jednak stworzenie jej wymaga często więcej pracy niż napisanie ściany tekstu. Pewnie doświadczyłeś togo nie raz.
- Konstrukcja ma znaczenie. Zacznij od niej i wspomagaj się nią w kolejnych etapach.
- Rysowanie geometrii to schemat. Gdy zapamiętasz, jak konstruować równie odcinki, z czasem będziesz mógł rysować je na oko.
- Faza linearna, którą opierasz o konstrukcję. To kolejny ważny etap budujący Twój rysunek.
- Rysowanie fazami pomaga! To jak ubieranie się w kilka warstw, albo struktura ciała człowieka czy domu. Szkielet (konstrukcja), mięśnie (materiał), tłuszcz (izolacja) i skóra (wykończenie). W rysunku są to odpowiednio: konstrukcja, faza linearna, detale i światłocień.
- Światłocień na drzewach nałożymy niejednorodnie. Jest to miękkie światło naturalne załamane przez wiele przeszkód, dlatego tworzy nieregularny układ.
- Przełamuj rytmiczność kompozycji. Piony uzupełnij o poziome linie, połącz je z kierunkami wychodzącymi promieniście od środka.
- Kontrastowe zestawienia działają na korzyść. Stosuj je w światłocieniu, kompozycji, tematyce itd.
- Zaopiekuj się pierwszym planem. On przyciąga uwagę widza. Poprzez front tłumaczysz, co chcesz wyrazić rysunkiem.
- Spróbuj rysunku w plenerze. To idealne zajęcie na ciepłe, wakacyjne dni.
Aleja drzew - rysunek - sprawdź, co pamiętasz
Podsumowanie (również we własnej głowie) tego, czego się nauczyłeś, pomoże Ci zapamiętać na dłużej nowe informacje. Nie ma znaczenia, czy jest to krótka lekcja online, tygodniowy kurs rysunku w ferie, czy całoroczne zajęcia. Chyba tylko na nielubianych przedmiotach w szkole obowiązywała zasada 3Z (zakuć, zdać zapomnieć). Jeśli zależy Ci na zdobytej wiedzy, pożegnaj się z nią😉.
Aleja drzew - rysunek - jak Ci się tworzyło?
Po przebrnięciu przez wszystkie kroki z klimatem niemal wakacyjnego kursu rysunku możesz być z siebie dumny. Zachęcam, żebyś podzielił się wrażeniami w komentarzu. Może masz jakieś uwagi odnośnie ulepszenia tego artykułu, pytania, wahania?
A jeśli czujesz, że lekcja rysowania alei drzew online przyda się też innym, udostępnij ją, proszę lub wklej link na własnym blogu/stronie😊.
Dziękuję Ci bardzo!
Gdzie nas znajdziesz?
Miejsce
ul. Chmielna 98, 00-801 Warszawa
Poczta
pracownia@domin.pl
Telefon
501 320 045 (info o kursie, płatnościach, programie...)
500 298 982
(tel. do pracowni, pon-pt. 10.00-18.00)
Sociale
CO RYSUJEMY W DOMINIE?
SZKOŁA RYSUNKU
Zobacz prace naszych kursantów w różnych technikach.
Myślisz, że nie umiesz rysować? Nic bardziej mylnego. Wielu uczniów przed przyjściem do DOMINa zarzekało się na brak talentu. Czy jednak wiedziałeś, że talent w tradycyjnym znaczeniu nie istnieje w nauce rysunku? Mam dla Ciebie 3 różne artykuły z filii DOMINa, które na podstawie doświadczenia i obserwacji stworzyli asystenci z pracowni:
- Talent nie istnieje. A co z predyspozycjami?
- Mechanizmy i mity na temat talentu. Czy dalej w nie wierzysz?
- Czym jest talent? Czy muszę się z nim urodzić, żeby osiągnąć sukces?






ALEJA DRZEW - RYSUNEK
To jaki kurs rysunku wybierasz?
Spokojnie, jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany na konkretny rodzaj, bo nie wiesz, czy wolisz kurs na architekturę, czy kurs na ASP, skontaktuj się z nami. Możesz zadzwonić w wolnej chwili, napisać, a my rozwiejemy Twoje wątpliwości.