nauka rysunku od podstaw

Nauka rysunku od podstaw - 30 skutecznych lekcji dla każdego

Nauka rysunku od podstaw może budzić w Tobie zagubienie. W internecie ze świecą szukać konkretnych tutoriali rysunkowych krok po kroku. Na tej stronie znajdziesz:

 • Od czego zacząć naukę rysunku?
 • 7 zasad szybkiej nauki rysunku.
 • Czy istnieje talent do rysowania?
 • 30 lekcji rysunku dla każdego.

Z takim zasobem wiedzy sprawdzonej przez asystentów jednej z najlepszych Szkół Rysunku zrobisz duży postęp w krótkim czasie!

Pragniesz nauczyć się rysować zwierzęta?

Skorzystaj z poradnika „Jak narysować psa – krok po kroku”. To aż 3 różne przykłady rysowane ołówkiem, ale też kredkami. 

Wybierz interesującą Cię lekcję rysunku

Zobacz, jak szybko narysować portret kredkami

Jednym z bardziej problematycznych tematów do narysowania dla początkujących jest twarz. Sama nie wiedziałam, że istnieje sposób, aby szybko uchwycić poprawne proporcje i ustawienie. Poznałam niezawodną metodę podczas kursu na architekturę w Poznaniu. Udział w takim kursie rysunku nie oznacza, że będziesz się uczyć jedynie o budynkach. Są to wszechstronne lekcje rysunku – od konstruowania brył po anatomię postaci.

30 lekcji rysunku od podstaw - challenge na Twoją miarę

Materiały do nauki rysunku od podstaw przygotował dla nas kreator mistrzów Wojciech Domińczak ze Szkoły Rysunku DOMIN. Serdecznie dziękujemy za darmowe kursy, które można przerobić w każdym miejscu i o każdej porze. Niewątpliwie po ich ukończeniu wejdziesz na wyższy poziom.

Na dobry początek przygody z nauką rysunku wybierzemy prostą martwą naturę. Tylko dwa elementy do przedstawienia i ciekawe rozwiązanie materiałów. Z pewnością masz w domu szklane butelki i inne formy. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Zieleń to jeden z najprzyjemniejszych tematów, zarówno dla kreatorów budynków z kursu na architekturę, jak również dla wrażliwych malarzy z kursu na ASP. Można popłynąć w czasie rysowania drzew i nie trzymać się sztywno określonych na zdjęciu lub widoku linii. 

Czego się nauczysz podczas tej lekcji rysunku?

Na praktykach rysunkowych z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, które odbywają się po pierwszym roku studiów, uczyłam się malować akwarelą. Bez żadnych wcześniejszych kursów malarstwa, jedynie z kilkoma próbami własnymi w domu. Było to ciekawe doświadczenie. Szczególnie, dlatego że pracowaliśmy na dużych formatach; najpierw A3, później B2. 

Wcześniej czytałam, że akwarela jest trudną i wymagającą cierpliwości oraz pokory techniką, ale daje niesamowity efekt lekkości oraz świetlistości. Poza tym dobrze się jej używa do szkiców plenerowych, aby uchwycić kolor i klimat miejsca.

Bezcelowe gromadzenie materiałów jest twoją zmorą? Wybierz kurs rysunku i nie daj się bezczynności!

Kursy w Szkole Rysunku zwiększają efektywność postępów 10-krotnie w porównaniu z samodzielną, domową nauką rysunku. Dodatkowo atmosfera pracowni sprawia, że nie chce się z niej wychodzić. Kursanci spędzają tu całe wieczory. Sama tego doświadczyłam. W sobotę wolałam rysować od rana do późna w gronie innych artystów, niż wracać do domu, gdzie nie można wymienić się poglądami, poprosić o korektę, czy zastrzyk motywacji. Pracownia to magiczne miejsce: kameralne sale, klimatyczna muzyka i zrozumienie Twojej twórczości. Nie bez przyczyny uczniowie jako jedną z zalet Szkoły Rysunku podają wspaniałą atmosferę.

Szybsze postępy
0 x
Zwiększona motywacja
0 x
Skuteczniejsze ćwiczenia
0 x
Trwalsze efekty
0 x
architektura w zieleni

Nauczymy się rysować kapliczkę wśród drzew. To taki kompleksowy kurs rysunku. Połączenie małej architektury z zielenią to przydatna umiejętność nie tylko architektom krajobrazu. Jest to ciekawe zadane, gdyż wymaga odróżnienia faktur, materiałów i barw w charakterze rysowania. Inną kreską potraktujemy liście, korę a zupełnie inaczej tynk. Ważnym aspektem będzie walor, który pomoże Ci uzyskać zamierzony efekt: ciemniejszą zielenią podkreślisz bieloną kapliczkę.

Czas na sięgnięcie po kolejną technikę. Zmierzymy się z flamastrami, do których podrys zrobimy cienkopisem lub ołówkiem. Użycie mokrej techniki w nauce rysunku od podstaw pomoże Ci wypracować pewną i dynamiczną kreskę, ponieważ nie możesz wymazać naniesionej linii, tak jak w ołówku. Uświadomi Ci to jak przemyślanie nakładać plamy, a z drugiej strony, że masz prawo się pomylić. Zaczynanie rysunku od nowa kilka razy nie jest niczym złym. Bardziej liczy się świadomość, gdzie popełniłeś błąd i wiedza, którą zyskasz z jego poprawy.

jak narysować samochód
rysowanie wiejskiej chaty

Nauka rysunku od podstaw nie może się obyć bez szkicu tradycyjnej architektury. Tę lekcję wykonamy ołówkiem. Nauczysz się:

 • wykreślać geometrię domu w perspektywie.
 • wyróżniać faktury materiałowe za pomocą odpowiednio dobranej kreski
 • jakie są elementy budownictwa ludowego
 • tworzenia klimatu za pomocą intensywnego światłocienia
 • łączenia architektury z zielenią na rysunku

Nauka rysunku - najchętniej wybierane kursy

Zasmakuj życia artysty. Nie ma on nad sobą szefa, jest wolny; wstaje i pracuje kiedy ma ochotę. Też możesz w ten sposób funkcjonować. Na kursie artystycznym w szkole rysunku zdobędziesz profesjonalne umiejętności i podniesiesz kompetencje plastyczne. Tak niewiele potrzebujesz, by zacząć zarabiać na pasji. 

Kurs na architekturę

Skutecznie przygotujemy Cię do egzaminu na architekturę. Nabędziesz wiedzę i umiejętności, które pomogą Ci na studiach tj. wyobraźnia przestrzenna, kreatywność, rysowanie brył platońskich.

Kurs na ASP

Z nami skonsultujesz teczkę i przygotujesz się do rozmowy wstępnej. Przećwiczymy wszystkie zagadnienia, które są wymagane na wstępnych egzaminach. Poznasz różne techniki plastyczne oraz metody pracy nad obrazem.

Rysunek dla dzieci

Kurs artystyczny, podczas którego Twoja pociecha pozna różne techniki plastyczne. To połączenie nauki z dobrą zabawą. Na lekcjach rysunku dzieci nawiązują nowe przyjaźnie i rozwijają zdolność pracy w grupie. Ponadto kontakt ze sztuką wpływa na ich rozwój emocjonalny – nabywają wrażliwości i empatii.

Szkic twarzy wprowadzi Cię w klimat rysowania postaci. Zależnie od tego jak podejdziesz do tematu, możesz go również wykorzystać jako rysunek dla dzieci i spędzić czas ze swoimi pociechami czy rodzeństwem.

Kiedy opanujesz rysunek twarzy człowieka, cała sylwetka okaże się tylko formalnością. Podczas lekcji rysunku będziemy szkicować elementy po kolei na bazie ich geometrii, abyś mógł później bez problemu narysować każdy rodzaj twarzy.

jak narysować twarz
rowerzysta rysunek

Szybki, dynamicznie szkicowany tutorial do nauki rysunku. W sam raz na zabiegany wieczór, kiedy chcesz choć na chwilę usiąść do rozwijania swojej pasji. Jedynie trzy kroki i po sprawie!

Jak wiele da Ci ta lekcja rysunku? Oprócz samego człowieka nauczysz się:

 • szkicować ciało w różnych ustawieniach
 • rysować rower 
 • nakładać dodatki i wymyślny ubiór na kreowaną postać 
 • cieniować obiekt znajdujący się w ruchu.

Istnieją różne metody rysunkowe, które pomagają bez linijki wyznaczyć równe odcinki, wykreślić kwadraty, trójkąty równoboczne, i inne figury foremne. Takich sposobów nauczysz się podczas kursu na architekturę

W tej lekcji rysunku wykorzystamy tzw. metodę słupów telegraficznych, która służy do wyznaczania równej odległości między obiektami leżącymi na jednej linii do punktu zbiegu. Ja widzisz odcinki te skracają się im dalej od obserwatora. Zupełnie jakbyś patrzył na ustawione przy drodze latarnie czy właśnie słupy telegraficzne.

Ta umiejętność przyda Ci się m.in. do:

 • rysowania kolumn w tematach z historii sztuki
 • rozmieszczania okien w równych odstępach
 • sytuowania przedmiotów w dobrej odległości od siebie.
aleja drzew rysunek

Co zyskujesz w Szkole rysunku?

Zobacz, jakie korzyści otrzymasz, zapisując się na lekcje rysunku.

Sądzisz, że nauka rysunku to jedynie monotonny wykład zwieńczony samodzielną pracą nad rysunkiem? Nic bardziej mylnego. U nas doświadczysz całkowicie odmiennego klimatu. Przygotuj się na pomocnych asystentów, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości. 

nauka rysunku gdańsk
Indywidualne korekty

Podczas kursu rysunku prowadzący pomaga każdemu z osobna; wyjaśnia wątpliwości, poprawia błędy. Dzięki temu na bieżąco dostajesz informację zwrotną o swojej pracy.

jak pokonać kryzys twórczy
Darmowe materiały

Każdy kurs artystyczny prowadzimy w oparciu o autorski program. Na zajęciach dostajesz tutoriale i zdjęcia z inspiracjami do danej lekcji rysunku, zatem z łatwością powtórzysz ją w domu.

kurs artystyczny szkoła rysunku
Wolna pracownia

Szkoła rysunku to najlepsze miejsce pracy artysty. Wpadaj kiedy tylko chcesz - zawsze znajdziemy dla Ciebie przestrzeń do tworzenia.

nauka rysunku gdańsk plener
Pomoc poza kursem

Jako absolwent naszej Szkoły Rysunku zyskujesz Veteran Room. Ponadto zawsze możesz zwrócić się do asystenta o pomoc w rysunku.

jak narysować helikopter

Pojazdy i inne tematy z kursu artystycznego związane z maszynami były mi nie po drodze. Nie pałałam do nich miłością, może prze to, że nie obcuję z ich obrazami, więc nie mam w głowie odsadzonego ich wizerunku. Trudno mi zatem wyobrazić sobie sylwetki i szczegóły, które je charakteryzują.

W tym temacie kompleksowo połączymy rysowanie helikopterów, zieleni, postaci i architektury. Zatem znajdziesz na pewno coś, co lubisz😊

Nauka rysunku od podstaw na bryłkach nie musi być jedynie rysowaniem sześcianów i walców. Żeby narysować złożoną architekturę też posługujemy się prostymi kształtami. Zauważ, że w tym przykładzie (który przywodzi mi na myśl przyjemne wspomnienia z plenerowych wypraw podczas wakacyjnego kursu rysunku) wykorzystamy:

kościółek rysunek
szkic dłoni i ucha

Ćwiczenie drobnych elementów podczas kursu rysunku to system koralików. Opracowaliśmy go w DOMINie jako unikalną, skuteczną metodę zdobywania nowych umiejętności. Każdy drobny temat, którego naukę podejmiesz odhaczasz jako kolejny punkt. Im zbierzesz ich więcej, tym wyższy będzie Twój poziom zaawansowania.

Sam kontrolujesz ile, kiedy i jakie zdolności nabywasz. To jeden z wielu plusów bycia artystą. Jesteś wolny i nieograniczony oczekiwaniami szefa. Z tym tutorialem nauczysz się rysowania jednych z ważniejszych fragmentów do tworzenia postaci.

Nauka rysunku od podstaw - FAKTY I MITY

To stare jak świat stwierdzenie czasem jeszcze, niestety, funkcjonuje w świadomości społecznej. Jednak nasze ponad 25-letnie doświadczenie w udzielaniu lekcji rysunku udowadnia, że każdego możemy nauczyć rysować. 

Owszem, to, jak szybko osiągniesz zadowalające efekty, zależy od ilości Dupogodzin, czyli czasu, który poświęcisz na ćwiczenie rysowania. Jest to jednak bardzo pozytywna wiadomość. Wszystko leży w Twoich rękach, a nie w „odgórnym zrządzeniu” o posiadanych talentach. W dodatku nie jesteś pozostawiony samemu sobie, jeśli chcesz rozwinąć się artystycznie. Pomożemy Ci najlepiej, jak tylko potrafimy, abyś szybko zrobił postępy w nauce rysunku.

Niektórzy obawiają się, że jako szkoła rysunku będziemy wymagali wstępnych umiejętności. Wyprowadzamy z błędu – wszystkiego nauczymy Cię na kursie rysunku od podstaw. Mamy różne poziomy zaawansowania, więc jeśli już wcześniej uczyłeś się rysunku, także znajdziesz grupę dla siebie. 

Co ciekawe, nawet lepiej, jeśli nie masz żadnych przyzwyczajeń z kursów artystycznych. Niektóre z nich są niestety niekorzystne. Może być trudno się ich pozbyć.

To stwierdzenie możesz wziąć dosłownie pod każdym względem. Na kurs rysunku dołączysz w zależności od swoich potrzeb:

 • w dowolnym momencie życia – wiek nie stawia ograniczeń;
 • niezależnie od poziomu zaawansowania;
 • w przerwie od nauki – mamy skuteczny wakacyjny kurs rysunku;
 • aby przygotować się do egzaminów – kurs na ASP;
 • o każdej porze roku, miesiąca i dnia.

Wystarczy, że podejmiesz decyzję i zaczniesz działać. Jesteśmy na wyciągnięcie ręki.

Gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z nauką rysunku od podstaw, progres zauważasz już po miesiącu zajęć.  Podobnie jak w fit świecie. Początkujący widzą szybsze efekty sylwetkowe, niż osoby, które trenują od lat. To zmotywuje Cię do działania!

Na pewnym etapie rozwoju, szczególnie jeśli jesteś zaawansowany, może Ci się wydawać, że postęp stanął w miejscu. Oznacza to, że albo jest niezauważalny i dopiero po porównaniu rysunków sprzed dłuższego czasu go dostrzeżesz, albo potrzebujesz trudniejszych/odmiennych tematów. Świetnym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji sięgnięcie do intensywnego wakacyjnego kursu rysunku.

Istnieją różne metody rozpoczynania nauki rysunku.

[ZOBACZ, OD CZEGO ZACZĄĆ NAUKĘ RYSUNKU?]

Na początku można ćwiczyć na bazie ustawionej w pokoju martwej naturze. Innym sposobem jest rozpoczęcie od rodzajów kompozycji, co może się przydać także w przypadku kursu malarstwa. Z kolei dobrym rozwiązaniem dla początkujących będzie również wzięcie na warsztat ulubionego tematu, który zmotywuje Cię do rysowania.

Możesz także uczyć się rysunku z obserwacji rzeczywistości, szkicując wybrane kadry. Bardziej formalną opcją jest rozpoczęcie od perspektywy, co praktykuje się podczas kursów na architekturę. Jednak w opozycji do tego istnieje też metoda nauki rysowania od postaci. Do wyboru, do koloru?

Po przebrnięciu przez niemal wszystkie wymienione sposoby, mogę Ci zdradzić, że najskuteczniejszym jest zapisanie się do szkoły rysunku i zaufanie doświadczonej kadrze.

Systematyczność ceniona jest niezależnie od tego, czego chcesz się nauczyć. Żeby ją uzyskać potrzebujesz wypracować nawyk. 

Możesz ustalić sobie konkretną porę i czas nauki rysunku. Tak, żeby przynajmniej przez trzy miesiące działać regularnie. Oczywiście będą zdarzały się potknięcia, ale to naturalna kolej rzeczy. Ważne, abyś działał konsekwentnie.

Igurry to unikalne 723 (jak nie więcej!) ćwiczenia, stosowane chociażby na kursie rysunku w ferie. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pomagają przećwiczyć konstruowanie światłocienia i popracować nad jego jakością. Gdy za cel ustawisz sobie chociażby jedną Igurrę dziennie, zobaczysz z jaką łatwością przyjdzie Ci zbudowanie nawyku.

Pierwszym tematem związanym z motoryzacją w szkole rysunku były właśnie stare samochody. Uczestnicząc później w kursie rysunku w ferie, projektowaliśmy pawilon wystawowy już dla współczesnych pojazdów. Jak już zapewne czytałeś o metodzie koralików – jeśli chcesz być wszechstronnym artystą, próbuj różnych tematów.

Ponadto, żeby jeszcze skuteczniej rozwijać się w rysunku (i nie tylko), skorzystaj z nowoczesnej metody nauczania D.E.G.L.O.M., którą praktykujemy w DOMINie. Dzięki niej nawet najbardziej wymagający temat stanie się dla Ciebie zrozumiały.

jak narysować stary samochód
ruiny zamku rysunek

Rysowanie ruin zamku trochę przypomina pracę nad jego niezniszczoną wersją. Podobnie będziemy konstruować podstawowe bryły, na bazie których oprzemy sylwetę budowli. Zmienimy jej zakończenia przez brak dachów i dodamy inne znaki upływu czasu.

Jeśli masz taką możliwość, wykonaj ten temat podczas pleneru na wakacyjnym kursie rysunku. Wyjazdy rysunkowe to tradycja w naszej Rodzinie DOMINa. Wspaniałe widoki, świeże powietrze, doświadczanie architektury na żywo! Takie odczucie jest bezcenne.

Historia sztuki przewija się przez tematy do nauki rysunku bezustannie. Nie tylko ze względu na tematy architektoniczne. Takie możesz poznać i rozwinąć na dodatkowych zajęciach z Archimistrza. Przejdziemy przez wszystkie epoki, przetestujemy nieznane Ci techniki rysunkowe.

Podróż przez artystyczne dzieje świata to wędrówka pełna inspiracji. Każda epoka wnosiła coś odmiennego do poprzedniej, w zgodnym dialogu czy na zasadzie kompletnej opozycji. Kiedy nabierzesz świadomości historii sztuki, poznasz jej wspaniałość i zdobędziesz nowe narzędzia do rozwijania własnej twórczości.

Jako twórcy Szkoły Rysunku realizujemy misję, aby jak najwięcej osób pokochało wspaniałość tej dziedziny. Wypróbuj, czy chcesz się w niej spełniać na dwutygodniowym kursie rysunku w ferie.

porządek koryncki

Kurs rysunku w Gdańsku

Jedna z 10 filii domina w przepięknej nadmorskiej lokalizacji.

traktor rysunek

Ten tutorial możesz potraktować trochę jak walkę nowoczesności i starszych dziejów. Tematyka kojarzy mi się z wakacjami w dzieciństwie na wsi, kiedy to spędzałam czas, bawiąc się z siostrą w sfatygowanym ciągniku dziadka. 

Z jednej strony pojazd, który weźmiemy na warsztat podczas nauki rysunku jest nowoczesną odmianą maszyny rolniczej. Tak samo technika wykonania. Flamastry, chyba podobnie do digital paintingu skojarzysz z projektowaniem, concept artem, szybkimi notatkami kreatywnymi rysowanymi z charyzmą.

Z drugiej sielankowość dziecięcych wspomnień, brązowa, ciepława barwa rysunku. Tak, żeby wszystko w naturze zostało zrównoważone.

Tutorial rysunkowy przygotowany przez Beatę został stworzony piórkiem lub ostro zakończonym patyczkiem i tuszem. W warunkach domowych także zachęcam Cię do skorzystania z tych narzędzi, gdyż dają one intrygujące efekty wizualne. Tusz możesz po nałożeniu rozetrzeć mokrą chusteczką lub palcem, albo rozprowadzić go na kartce, używając bezpośrednio dłoni. 

Jako zamiennik wykorzystaj cienkopis. Rezultat będzie zgoła inny, nie tak płynny jak w przypadku tuszu, którego zastosowanie może przypominać kurs malarstwa. Jednak podobnie będzie wymagał precyzji i cierpliwości.

młyn na wsi rysunek
martwa natura rysunek

Kiedy zima nie sprzyja nauce rysunku z natury w plenerze, skorzystaj z obserwacji rzeczywistości w warunkach domowych. To kolejna okazja, aby zachęcić Twoją pociechę do wspólnego szkicowania i przerobić tutorial na miarę rysunku dla dzieci

Wystarczy, że ustawisz kilka przedmiotów o różnych fakturach, kolorach i kształtach, które stworzą ciekawą kompozycję. Jako tło wykorzystaj prześcieradło, koc lub chustę. To dodatkowo uatrakcyjni rysunek martwej natury. Draperie układają się w nieprzewidywalne formy, kształtując światłocień.

A gdy już zrobi się cieplej, udamy się do Soczewki na skupieniowo-rysunkowy krótki plener trzydniowy.

W Soczewce - nauka rysunku od podstaw

36 godzin rysowania pośród natury

Szybki plener, na który wybieramy się autokarem w weekend spod pracowni.
Wszystko wliczone w cenę.
Jedziemy z zaangażowaną grupą chcącą dodatkowo rozwinąć swój warsztat.
To czas, po którym przywieziesz 2-3 skończone rysunki!
Zatem, jeśli pragniesz szybko osiągnąć postępy, ten wyjazd jest idealny dla Ciebie.

Tak naprawdę każdy. Bez względu na Twój poziom zaawansowania podołasz zadaniu i dużo zyskasz z udziału w warsztatowej nauce rysunku. Jako początkujący zainspirujesz się pracami zaawansowanych, a będąc w grupie doświadczonych, odświeżysz sobie bazę technik i metod rysunkowych.

Nocujemy w ośrodku „Mazowsze”. Ma on swój klimat i urok, choć nie należy do luksusowych hoteli. Najważniejsze, że personel zapewnia salkę do rysowania, kiedy tylko zechcesz. 

Aż do osiągnięcia limitu miejsc. Najlepiej jednak zarezerwować pobyt do wtorku w tygodniu wyjazdu, abyśmy mogli zorganizować warsztaty.

Cena zawiera:

 • zakwaterowanie w ośrodku „Mazowsze”;
 • przejazd autokarem w obie strony;
 • posiłki (śniadania, obiady i kolacje);
 • opiekę kadry;
 • 36 h nauki rysunku.

Zatem nic więcej od siebie nie dopłacasz. Chyba, że postanowisz wybrać się do pobliskiego sklepiku😉.

Wyjeżdżamy z Warszawy, dlatego jeśli jesteś z innej filii DOMINa, śmiało zbierz grupę i dojedźcie do nas samochodem. Czasem rodzice przywożą niepełnoletnich, zostając na weekend w ośrodku.

Jeśli jednak jesteś z Warszawy, możesz dojechać na własną rękę, gdy zbierzemy pełny autokar. Bez zapełnienia liczby miejsc wyjazd się nie odbędzie.

 

Na udział w tym kursie rysunku mają pierwszeństwo osoby pełnoletnie. Jeśli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, wystarczy, że doniesiesz pisemną zgodę rodziców/opiekunów.

Wracamy do podstaw, a może do korzeni… Drzewo liściaste w postaci studium pojawia się jako jeden z pierwszych tematów, chociażby podczas kursu na architekturę. Nie ma w tym nic dziwnego. Wszak, gdy uzupełnisz swój rysunek o zielony obiekt, stanie się on o wiele bardziej interesujący.

Gdy już poznasz kolejne etapy rysowania drzew, na tej bazie naszkicujesz dowolny gatunek. Jako materiały posłużą Ci zdjęcia i widoki na żywo. Jednak, żeby uniknąć wejścia w błędne koło chomikowania referencji bez ich używania, dołącz do grupy kontynuującej naukę rysunku, w której ludzie zmotywują Cię do działania.

jak narysować drzewo
rysunek krajobrazu

Mimo, że ten tutorial powstał do nauki rysunku od podstaw, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił  niego dodatkowy użytek. Po ukończeniu lekcji rysunku możesz wykorzystać widok jako bazę do kursu malarstwa. Tutaj znów masz wolną rękę. Dobierz technikę, którą od zawsze pragnąłeś wypróbować, ale coś Cię blokowało. To najlepszy moment na spełnienie marzeń!

 

Porządkowanie formy zewnętrznej w opozycji do średniowiecza, nadawało renesansowym budynkom harmonii i symetrii. Siatka okien nie była już tylko wynikową układu pomieszczeń, ale miała tworzyć na elewacji konkretny schemat.

Podobnie bryła obiektu. Nie jest zbudowana na zasadzie łączenia klocków, dodawania niezależnych brył brył. Budynki stają się coraz bardziej zwarte i uziemione. W tym czasie przeważa budownictwo świeckie.

rezydencja renesansowa

Korzyści nauki rysunku od podstaw w DOMINie

Veteran Room

To darmowa i dożywotnia nauka rysunku. Wystarczy, że spełnisz jeden z warunków:

 • dostaniesz się na ASP lub architekturę;
 • ukończysz 25 lat;
 • odbędziesz 6 trymestów lekcji rysunku.

Wolna Pracownia

Bez względu na porę, możesz wpaść do DOMINa i porysować razem z innymi. W domu czasem trudno się zebrać, jest wiele rozpraszaczy. Natomiast w pracowni atmosfera zawsze sprzyja produktywności. Wpadaj po szkole😊

Rodzina DOMINa

Tworzymy wspaniałą społeczność. Oprócz grupy na fb, wyjeżdżamy razem na rysunkowe plenery, spotykamy się podczas eventów jak np. Dominowa Wigilia, Ognisko w Giverny u Wojtka.

Darmowy kurs akwareli o wartości 1099zł

Dołączając do kursu rysunku dostajesz na czas jego trwania dostęp do kursu malowania akwarelą online. Jeśli ukończysz naukę rysunku, z lekcji online możesz korzystać dożywotnio.

cerkiew drewniana

Architektura drewniana to obiekty warte odwiedzenia i narysowania ze względu na niepowtarzalny charakter. Zapach wnętrza, zmienność struktury przez pracujący materiał, mikroklimat, który wytwarza się w środku… Te cechy przyciągają nie tylko amatorów naturalnego budownictwa.

Co prawda budynki z drewna narażone były na działanie ognia, dlatego też wprowadzono nakaz murowania ścian w miastach. Jednak współczesne technologie pozwalają zabezpieczyć ten materiał tak, aby spełniał warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Okręgi w rysunku perspektywicznym stają się elipsami. Na podstawie tej wiedzy i znajomości działania osi długiej oraz krótkiej będziemy szkicować obiekty, których sylwetki zostały zbudowane w oparciu o okręgi. 

Wiele z nich wykorzystasz w budowaniu martwej natury. Butelki, szklanki, słoiki, puszki, talerze… To tylko wierzchołek góry lodowej w nauce rysunku elips od podstaw.

jak narysować elipsę
jak narysować auto

Dlaczego taki tytuł? A wszechobecność elips nic Ci nie mówi? Koła samochodu będziemy budować również na ich podstawie, dodatkowo ze stworzeniem wrażenia trójwymiarowości. Dlatego znajomość poprzedniej lekcji rysunku może okazać się pomocna. 

Mimo, że w tym kursie artystycznym samochód narysujemy ołówkiem, świetnymi narzędziami będą także techniki kojarzące się z nowoczesnością. Zatem po przerobieniu tutorialu w wersji tradycyjnej, możesz pokusić się o jego powtórzenie flamastrami i w digital paintingu.

Opinie o Szkole Rysunku DOMIN

Pracownia rysunku Domin, w moim wypadku to drugi dom. Trzy lata. Dzień w dzień, często nawet po 12 godzin. Dużo pracy ale też efektów. Przychodząc do Domina nie miałam talentu do rysowania, ale lubiłam to robić. Chciałam się rozwinąć, bo moim marzeniem od zawsze była architektura. Teraz jestem bardzo zadowolona z poziomu na jakim się znajduję. Nauczyłam się radzenia z każdą techniką i z każdym tematem, dzięki bogatemu programowi zajęć. Nigdy nie traktowałam tego jako zwykłą szkołę rysunku, bardziej jako miejsce do szerzenia i pogłębiania wspólnej pasji. Poznałam tam wielu wspaniałych ludzi, począwszy od zawsze pomocnych asystentów do kursantów, z którymi obecnie się przyjaźnię. Domin to przede wszystkim atmosfera. Aż chce się tam wracać każdego dnia 🙂

5/5
Monika Kossakowska
Kursantka

Kurs rysunku Domin to świetne miejsce dla ludzi którzy chcą się rozwijać. Zaraziłam się tam pasją do rysunku i zdobyłam skilla. Uwielbiam to miejsce i najchętniej siedziałabym tam codziennie.

4.5/5
Zuza Zawiejska
Uczestniczka zajęć

Wybrałam Szkołę Rysunku Domin, bo zwyczajnie lubiłam rysować i chciałam spotkać podobnych do mnie ludzi. Domin mnie nie zawiódł. Zarówno wśród prowadzących jak i u samych kursantów czuć było niepowtarzalną atmosferę pasji do rysowania. Chodziłam na kurs rysunku do Domina przez wiele lat, ale bardzo szybko poczułam się jego częścią, częścią tak zwanej Rodziny Domina. To właśnie tam nareszcie poczułam, że znajduję się we właściwym miejscu, a Domin stał się moją bezpieczną przystanią

4/5
Ala Adamczuk
Szczęśliwa studentka architektury

Kto powiedział, że można znudzić się rysowaniem ołówkiem? To bazowe, wspaniałe narzędzie daje tak wiele różnych opcji, aż nie sposób ich wszystkich zbadać.

Mistrzowsko narysowane odbicia i okręgi na wodzie, które hipnotyzują swymi kształtami. Subtelne figury liści raz odbijających się jak cienie, innym razem malowniczo kontrastujących z mrocznymi pniami. Zdaje się, że temat do nauki rysunku od podstaw jest wręcz banalny. Tak naprawdę nawet w najprostszym zagadnieniu jako doświadczony artysta wynajdziesz punkty rozwijające Twój obraz.

rysunek rzeki
dom nad rzeką rysunek

Jak się okazuje i rysunek domu wykorzystamy jako pretekst do nauki rysunku od podstaw większej ilości obiektów. W tej lekcji poznasz:

 • zasadę działania młyna wodnego; 
 • sposób rysowania sylwetą budynków w tle;
 • dopełnianie architektury zielenią;
 • metody szkicowania elementów małej architektury związanych z wodą.

Nie obędzie się też bez wydobycia w odpowiednim miejscu węzła skupiającego uwagę widza.

Pamiętam jak w czasie kursu na architekturę lekcja z Kostkiem odbyła się w formie online. Nawet nie pamiętam jego imienia… Mimo tych perypetii, praktycznie każda kość została przez nauczycielkę rysunku dokładnie opisana. Kto myślał, że nauka rysunku nie jest kompleksowym działem kształcenia i obędzie się bez znajomości anatomii, żył w błędzie.

Przez znajomość układu kostnego i mięśniowego, łatwiej będzie Ci szkicować postaci. Dzięki wyobraźni zauważysz jak układają się poszczególne stawy w konkretnych ruchach i gdzie występują zaoblenia mięśni. Twoje szkice staną się wiarygodne, bez wrażenia łamiących się ludzi. 

szkielet rysunek

Chcesz więcej inspiracji i darmowych materiałów?
Zajrzyj na nasze social media

młynek do kawy rysunek

Odzieramy naukę rysunku z kolejnych mitów. Do martwej natury nie potrzebujesz dużej liczby elementów. Możemy przecież skupić się na kilku, ale za to o bardziej rozbudowanych figurach, fakturach i detalach.

Ten tutorial będzie świetny jeśli chodzi o budowanie wrażenia konkretnego materiału. Nie dość, że oba przedmioty kontrastują ze sobą barwą, to podobnież różnią się teksturą. Młynek jest śliski, połyskujący, za to cegła chropowata i z bruzdami.

Dlaczego warto umieć szkicować postaci? Przecież nie tylko w celu dostania się na architekturę. Człowiek na rysunku wniesie życie, nada przytulny charakter pracy. Nie muszą to nawet być ludzie o wycyzelowanych twarzach, skomplikowanych fryzurach i fantastycznie układających się kreacjach.

Tak naprawdę wystarczą nam sylwetki postaci. Czyli to, co widzisz na szkicu obok. Stojący tyłem, z rękami zaplecionymi od przodu, w koszulkach, luźnych spodniach i gładkich spódnicach. Załapiesz kilka ustawień i od razu rysunki zaczną Ci wychodzić spod ołówka😉

szkic postaci
rysunek science fiction

Na ostatek coś specjalnego. Wojciech Domińczak przygotowujący wszystkie tutoriale do nauki rysunku od podstaw zaplanował to bezbłędnie. Angażujący wyobraźnię i wykorzystujący nabyte wcześniej umiejętności temat. 

Rysując w konwencji science-fiction z jednej strony masz dużą dowolność, z drugiej musisz sprawić, żeby zjawisko wyglądało w miarę wiarygodnie. Tak działają projektanci gier, filmów i inni twórcy związani z concept artem.

Czy ten wpis pomógł Ci w nauce rysunku od podstaw?

Jeśli skorzystałeś z artykułu i jesteś pozytywnie nastawiony, może chciałbyś udostępnić go na swojej stronie/blogu lub udostępnić na facebooku?

To nic nie kosztuje, a może inni także z chęcią zaczerpną z niego wiedzy.

Jeśli masz ochotę podziel się refleksjami w komentarzu. Może się z czymś nie zgadzasz/chciałbyś coś dodać do wpisu?

akwarela walencja

Gdzie znajdziesz Szkołę Rysunku DOMIN?

501 320 045 
500 298 982

pracownia@domin.pl

ul. Chmielna 98
00-801 Warszawa