Nauka rysunku jak zacząć

Nauka rysunku – jak zacząć?

Nauka rysunku – chcesz zacząć już od dawna ale nie wiesz jak? Zdarza Ci się siedzieć nad pustą kartką bez nadziei na narysowanie czegokolwiek? W tym artykule dowiesz się od czego zaczyna się naukę w profesjonalnych szkołach rysunku. Ćwiczenia, które opisuję, możesz z powodzeniem wykorzystywać w domowych warunkach. Do dzieła!

Po co Ci w ogóle ta cała nauka rysunku? Czy kursy rysunku są skuteczne i jak wyglądają od podszewki, dowiesz się z pierwszej ręki od uczennicy najlepszej szkoły rysunku w Polsce:

Nauka rysunku – 7 powodów, dla których warto zacząć – czyli informacje, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej.

Spis treści strony

Nauka rysunku - zacznij od darmowej lekcji rysunku online

Nauka rysunku - zacznij od martwej natury

Na podstawie własnego doświadczenia z nauką rysunku, powiem Ci, że jest do dobry sposób na rozpoczęcie nauki rysunku. Kubki, wazony, kwiaty, draperie, owoce – to zawsze znajdziesz pod ręką. A w początkach nauki rysunku chodzi o jak najczęstsze rysowanie.

Na swoim pierwszym kursie rysunku w Miejskim Domu Kultury rysowałam tylko martwą naturę. Robiłam krótkie, 15 minutowe szkice węglem na szarym papierze B2. Raz za obiekt inspiracji służyło mi krzesło, innym razem prostopadłościany, później przedmioty kuchenne lub skrzynie. Ważne jest, żebyś dobrał poziom zaawansowania przedmiotów do własnych umiejętności. Czyli zaczynając naukę rysunku, nie rzucaj się na powykręcane flakony, falujące dzbany i fikuśne rondle.

Na początku rysuj proste bryły

Od nich zaczęłam lekcje rysunku. Najpierw jakieś prostopadłościany, które na pewno znajdziesz w domu. Możesz wykorzystać pudełka, które zostały Ci jako zbędna pamiątka po ostatnio odebranej paczce. Na początek rysuj ołówkiem jedno pudełko, analizując jego proporcje, skosy boków i światło oraz cień, który układa się na podłożu. 

Aby nauka rysunku nie była zbyt nudna, nawet na wstępie, wprowadzaj stopniowo urozmaicenia: walce, stożki, kule. I działasz z szybkimi szkicami, a później pracami studialnymi niczym rysunek architektoniczny profesjonalnych artystów.

Szkicuj zaawansowane formy pojedynczo

Kolejnym etapem, który przeszłam na darmowym kursie rysunku było rysowanie przedmiotów codziennego użytku. W pracowni mieliśmy różne starocie, więc jeśli wiesz miej więcej, jak wyglądają, to potrafisz przewidzieć ich stopień zaawansowania. Detalu i ornamentu im nie brakowało. Ale, żeby nauka rysunku była skuteczna, musisz wyćwiczyć rękę, rysując różne zawijasy.

Zmierz się z trudniejszą kompozycją

To już może nie zadanie dla początkujących rysowników, więc nie wiem czy powinno znaleźć się w artykule „Jak zacząć naukę rysunku?„. Ale dzięki temu, będziesz wiedział, jak kontynuować kurs rysowania i dalej się rozwijać artystycznie. 

Przechodzimy do rysowania kilku przedmiotów na tle materiału, draperii tak, żeby uchwycić również jej falisty układ. Na tym ćwiczeniu możesz spędzić więcej czasu, niż przy szybkim notowaniu układu pudełek.

Czego uczy rysowanie martwej natury?

Dlaczego właściwie naukę rysunku zaczęliśmy od kompozycji z brył i martwej natury? Okazuje się, że jest to świetne ćwiczenie zawierające:

  • perspektywę – zauważ, jak zbiegają się poszczególne krawędzie pudełek, który przedmiot jest mniejszy, który większy
  • światłocień i walor – dobrze jest martwą naturę ostro oświetlić, wtedy łatwiej przeanalizować cienie
  • bryły – zobacz jak się układają w przestrzeni i jak możesz to zaznaczyć na płaskiej kartce
  • kompozycję – czyli ułożenie przedmiotów, ale też umieszczenie widoku na papierze
  • materiały i faktury – z nimi będziesz mieć dużo frajdy, spróbuj narysować szkło, drewno, metal…
  • proporcje – gdy je zmienisz na rysunku, nie będzie to aż tak widoczne, ale dobrze jest się pilnować

Nauka rysunku - zacznij od perspektywy

Tę metodę nauki rysunku poznałam podczas kursu rysunku na architekturę. Nie ukrywam, że na początku stanowi wyzwanie. Trudno było się połapać w dużej ilości linii, które zaznaczałam na kartce. Ale nie martw się! Widzenia przestrzennego da się nauczyć. Oko-mózg-ręka z czasem zaczynają ze sobą coraz lepiej współpracować.

Poznałam go podczas kursu na architekturę. Okazało się, że w mojej szkole rysunku mają aż 723 ćwiczenia na wyobraźnię przestrzenną! Są one o tyle przydatne, że oprócz rozwiązania bryły z rzutów ortogonalnych, możesz zrobić kompozycję figur. Dodatkowo, gdy uzupełnisz arkusz o cienie rzucone, poćwiczysz kolejną umiejętność niezbędną każdemu rysownikowi.

Nauka rysunku wymaga czasu. Początek drogi będzie wyboisty, ale jeśli się nie poddasz, osiągniesz mistrzostwo.

Na pytanie: „Jak dostać się na architekturę?” dostawałam jednoznaczną odpowiedź: „Muszę zapisać się na kurs rysunku.” Miałam zatem jasno określony cel rysunkowy. Tobie również może się on przydać. W szczególności, kiedy rysunek od podstaw wygląda jak kolejna przeciętna praca przedszkolaka (nie ujmując bardzo kreatywnym i ciekawym świata istotom, jakimi są dzieci). Znajdź zatem metodę na zmotywowanie się, coś co utrzyma Cię przy kontynuowaniu nauki rysowania w gorszych chwilach.

Albo po prostu włącz dobrą muzykę i rysuj!

Rysunek dla dzieci

Chcesz pomóc malcowi wyrazić siebie i rozwinąć kreatywność?

Pielęgnuj wrodzoną wyobraźnię

Kurs rysunku dla dzieci to zabawa różnymi technikami, rozwój zdolności manualnych oraz szansa na zawarcie nowych przyjaźni.
Zapisz swoją pociechę

Nauka rysunku - zacznij od kompozycji

Ta enigmatyczna metoda nauki pojawiła się w mojej szkole rysunku, kiedy już drugi rok kontynuowałam kurs artystyczny. Dlatego niestety nie mogę podzielić się osobistym doświadczeniem zetknięcia się z kompozycją jako początkujący rysownik.

Ćwiczenia z kompozycji to na początku abstrakcja. Komponowanie różnych kształtów w odpowiedni sposób, najczęściej we wcześniej naszkicowanych, małych okienkach. Takie zadanie jest bardzo przyjemne i przydatne również w kursach malarstwa i digital paintingu. Stworzysz kompozycję z prostokątów z kompozycją.

Nauka rysunku - zacznij od postaci

Szczerze, to na żadnym kursie rysunku od podstaw – czy to w domu kultury, czy w szkole rysunku, czy nawet w książkach, które są kompendium wiedzy o nauce rysunku, nie zaczynałam nauki rysunku od postaci. Tylko rysując w domu, ze zdjęć.

Człowiek jest dość złożonym układem brył. Od razu też widzisz, że popełniłeś błąd, jeśli proporcje się nie zgadzają. Bo za duża głowa czy za krótkie ręce rzucą Ci się w oczy (jeśli sięgną).

To jest w sumie ciekawa propozycja, bo niby skąd masz wiedzieć, co lubisz rysować, skoro nigdy nie rysowałeś.

A tak na poważnie. Temat nie może być za trudny, żebyś się nie zraził już na starcie. Może masz jakichś ulubionych artystów? Spróbuj czerpać inspiracje z ich rysunków i przez wnikliwą analizę dostrzec, co jest w nich wartego powielenia.

10 świetnych rysowników

Znajdź swojego idola rysunkowego. Zebraliśmy dla Ciebie prace najlepszych polskich twórców. Każdy ma niepowtarzalny styl i ciekawą technikę.

Nauka rysunku - zacznij od obserwacji

Jeśli masz problem z wyborem interesującego Cię tematu, lub nie wiesz, co lubisz rysować (to też zaliczam do przypadków mieszczących się w normie, chyba że uwielbiasz rysować maszyny, wtedy wezmę Cię na poważniejszą rozmowę), zacznij naukę rysowania od obserwacji. Szybko zauważysz, że bez przerwy jest coś wartego uwagi i uwiecznienia na papierze.

Na początku skup się na ograniczonych kadrach z minimalną ilością elementów. Jedna chatka to już wymagające zadanie. Ale możesz też zacząć naukę rysunku od przedmiotu, drzewa lub rośliny. Spójrz na krzesło lub stolik ogrodowy. Narysuj kota śpiącego na balkonie.

Nauka rysunku - zacznij od kursu rysunku [NAJSKUTECZNIEJSZE]

Stety bądź nie, moim zdaniem najskuteczniejszym sposobem jest zapisanie się na profesjonalny kurs rysunku. Nic tak nie daje kopa jak opłacone lekcje, podczas których spotykasz młodych, zaangażowanych prowadzących, chcących przekazać Ci jak najwięcej wiadomości. Najwięcej nauczyłam się w szkole rysunku, gdzie każdy uczestnik robi ogromny postęp w krótkim czasie. To wszystko dzięki unikalnemu programowi nauczania, który sprawdza się w pracowni już od ponad 25 lat!

Jeśli nie możesz skorzystać z nauki rysunku na płatnych kursach artystycznych, dobrym rozwiązaniem są wspomniane już wcześniej lekcje rysunku w Domach Kultury. Za darmo znajdziesz też kursy w internecie w formie tutoriali lub filmików. 

Nauka rysunku - zbuduj nawyk

Wiesz już od czego najlepiej zacząć naukę rysowania. Teraz czas wdrożyć któreś ćwiczenia w życie. Przychodzi kolejne pytanie, z pozoru podobne: „JAK zacząć naukę rysunku?” Z nią jest tak, jak z każdą inną przyswajaną umiejętnością. Musisz trenować regularnie. Dlatego zaczniemy od wypracowania nawyku.

Ustal sobie stałą porę, kiedy rysujesz. Na początek może to być Stopian lub Rysunkowy Kwadrans. Niech to będzie umówione spotkanie z samym sobą. Jeśli przez kilka miesięcy będziesz trzymać się regularnego rysowania, to później wejdzie Ci w krew i bez przypomnienia, z chęcią usiądziesz do lekcji.

Nauka rysunku - jak zacząć - PODSUMOWANIE

Najczęściej naukę rysunku zaczyna się od:

  1. Martwej natury
  2. Perspektywy
  3. Kompozycji
  4. Postaci
  5. Ulubionego tematu
  6. Otaczającego świata

Aby nauka rysunku przebiegała skutecznie i przynosiła efekty, trzeba jej poświęcić czas, tak samo jak na naukę matematyki, czy bieganie. W tym celu najlepiej wypracować nawyk regularnego rysowania. Możesz też wspomóc się grupowymi kursami rysunku, które są dodatkową motywacją do działania.

Chcesz zdobyć pełniejszą wiedzę z zakresu nauki rysunku? Zajrzyj do innych wpisów, które przygotowaliśmy z myślą o początkujących i zaawansowanych rysownikach.

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury pomoże ci w przygotowaniu do zawodu architekta. W tym artykule szczegółowo opisze ci na czym polegają te studia, oraz sama praca architekta. Jeśli

Czytaj więcej »

Nauka rysunku - jakie były Twoje początki?

Z chęcią przeczytam Twoje przemyślenia po przeczytaniu tego artykułu 😊. Podziel się nimi w komentarzu lub napisz:

  • Jakie są Twoje metody na rozpoczęcie nauki rysunku?
  • Od czego zaczynałeś naukę rysunku?
  • Uczyłeś się rysować sam czy w szkole rysunku?

Leave a Comment