nauka rysunku dla początkujących

Nauka rysunku dla początkujących – krok po kroku

Pewnie szukając tego artykułu, w okienko Googla zdążyłeś już wpisać:

  • jak nauczyć się rysować
  • nauka rysunku dla początkujących krok po kroku
  • lekcje rysunku od podstaw
  • czy mam talent do rysowania

Na szczęście idealnie trafiłeś. Po lekturze owego wpisu każdy z powyższych punktów i inne wątpliwości odnośnie nauki rysunku zostaną rozwiane. Możliwe, że spotkałeś się już z rysownikami, uczniami szkoły rysunku czy artystami. Czy domyślasz się, ile czasu zajmie Ci nauka rysunku od podstaw?

Zobacz, jak wygląda rysunek ołówkiem w wykonaniu osób, które ukończyły nasz kurs rysunku dla początkujących i kontynuują przygodę ze sztuką:

Rysunek ołówkiem – galeria przykładów, które zmotywują Cię do dalszej nauki rysowania.

Nauka rysunku dla początkujących - jak zacząć?

Proces nauki rysunku wymaga poświęcenia, jak każda inna dyscyplina, w której chcesz być dobry. Niestety, rysując jedynie z tutoriali nie możesz utożsamiać się z rysownikiem. Tak jak pieczenie ciasta z przepisu nie zrobi z ciebie cukiernika 😉.

Rysowanie krok po kroku zwierząt czy innych obiektów jest dobrym ćwiczeniem w podczas nauki rysunku od podstaw. Takie zadania mają jednak inny cel. Chodzi o umiejętność planowania pracy, czyli rysowanie od ogółu do szczegółu. Dodatkowo, z każdym kolejny rysunkiem pracujesz nad wyrobieniem własnej, niepowtarzalnej kreski i stylu.

To nie rysunek jako gotowy produkt ma być dla Ciebie celem, ale proces jego powstawania.

jak narysować psa lekcja video

Nauka rysunku wiąże się z systematyczną pracą i poprawianiem siebie. Jeśli chodzi o czas, który poświęcasz na lekcje rysunku od podstaw, to niestety nie mogą być 4h na tydzień. Profesjonalni sportowcy trenują aż 8h dziennie! Dopasuj intensywność pracy do własnych potrzeb i efektu, których chcesz uzyskać. 

Przykładowo, zapisując się na kurs na architekturę w szkole rysunku, masz lekcję raz w tygodniu po 4h. Jednak dodatkowo możesz za darmo korzystać z EZLU, postaci, Wolnej Pracowni i innych rozwijających zajęć. 

Talent nie istnieje

Kontrowersyjne stwierdzenie? Możesz się nie zgodzić. Takie motto jest jednak myślą przewodnią w Szkole Rysunku, do której chodziłam. Gorąco ją polecam, bo jest w pełni profesjonalna i najbardziej znana w Polsce, ponieważ znajdziesz ją w wielu większych miastach.

Z początku też się wahałam i nie do końca zgadzałam. Przekonał mnie jednak mail od samego Wojciecha Domińczaka – założyciela i szefa DOMINa, który otrzymałam pod koniec pierwszego roku nauki rysunku od podstaw. Wojtek powoływał się na artykuł, w którym przytoczono wyniki badań nad czasem poświęconym treningom przez mistrzów różnych dziedzin. Obecnie denerwuje i jednocześnie smuci mnie, kiedy ludzie przechodząc ulicą i patrząc, jak rysuję, mówią: „No tak… ma dziewczyna talent.” Myślę wtedy: „No tak… nie do końca.”

Liczą się Dupogodziny, czyli czas, praktyka, ćwiczenie rysowania! To jednocześnie piękne i przerażające. Ty masz wpływ na własny sukces w nauce rysunku. Ale jednocześnie Ty musisz wystrzegać się lenistwa, które będzie próbowało zgasić Twój zapał i chęci do pracy. 

Jak temu przeciwdziałać?

Nauka rysunku dla początkujących - jak oceniać własne prace

Malarz i doktor sztuki, który był obecny podczas praktyk rysunkowych w Kłodzku, Jasiek Balcerzak zwrócił nam, jako studentom architektury, uwagę na podejście do własnych prac. Na swoim przykładzie, wyjaśnił, że powinniśmy każdy rysunek traktować jako eksperyment, miejsce do nauki. Krytyczne podejście do swoich prac i świadomość, że każda z nich jest ćwiczeniem, które ma wzbogacić o nowe doświadczenie, pomoże Ci uwolnić się z hamującego perfekcjonizmu.

Jasiek pracował nad jednym obrazem 3 lata, nie idąc znacząco do przodu z twórczością. Wciąż go poprawiał. Zauważył, że to nie jest dobra metoda. Lepszy sposób na naukę rysunku, który nie skończy się stworzeniem jedynie 20 obrazów w całym życiu, to wyciąganie wniosków z każdej pracy i uwzględnianie ich w kolejnej.

Liczy się świadomość błędów, które musisz popełniać! Im szybciej zrozumiesz co robisz źle, tym prędzej pójdziesz na przód.

nauka rysunku od podstaw
Kolejne fazy powstawania rysunku ołówkiem. Działaj od ogółu do szczegółu.

Nauka rysunku - jak zaczynali znani artyści

Martyna Bylinka – rozpoczęła u nas naukę rysunku niepozornie, mówiąc, że interesuje ją rysunek architektoniczny. Dziś jest właścicielką znanego studia grafiki cyfrowej Creativity, które tworzy m.in. dla Universal Studios, Netflix, ILM i CD Projekt Red.

Tytus Brzozowski – jako uczeń naszej szkoły rysunku wykazywał się niezwykłą pracowitością i bez problemu dostał się na architekturę. Przez pewien czas prowadził również kurs malarstwa akwarelowego w DOMINie. Teraz łączy sztukę i architekturę, tworząc znane na całym świecie murale i obrazy przedstawiające miasta z ich historią i nutą surrealizmu.

Grzegorz Wróbel – architekt i akwarelista. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw i plenerów w Polsce i za granicą. Jednocześnie prowadzi naukę malowania akwarelą od podstaw, a prócz tego komponuje muzykę na gitarze elektrycznej. 

Łukasz Gać – jako pierwszy założył filię Szkoły Rysunku w Poznaniu. Nikt się nie spodziewał jej tak  prężnego rozwoju. Poznańska pracownia stała się punktem wyjścia do otwarcia kolejnych placówek. Obecnie kursy artystyczne prowadzimy w 10 różnych miastach

Jakim sposobem doszli do mistrzostwa?

Talent? Nie…

Ciężka i systematyczna praca.

„Członkowie najlepszej grupy — wg oceny profesorów konserwatorium — mieli za sobą przeciętnie 10 000 godzin przemyślanych ćwiczeń (od momentu zajęcia się muzyką). W drugiej pod względem osiągnięć grupie liczba ta wynosiła 7500, a w trzeciej 5000.”

To fragment z maila od Wojciecha Domińczaka, który przytacza artykuł o umiejętnościach 20-letnich skrzypków. Powyższe liczby można przełożyć na każdą dziedzinę życia. Nauka rysunku  jest jedną z nich.

Kiedy widzisz piękny rysunek, słuchasz porywającego koncertu, czy oglądasz niesamowity balet, nie zastanawiasz się ile mozolnej pracy artysta wykonał, aby stworzyć coś tak zachwycającego. Nie zapominaj więc o tym, że za każdym sukcesem kryją się lata ćwiczeń i wylanych łez.

Nauka rysowania od podstaw - krok po kroku

Nauka rysunku nie będzie skuteczna, jeśli nie opanujesz podstaw. Na samym początku zapoznaj się z:

  • przestrzenią, czyli działaniem perspektywy
  • wyznaczaniem cienia i zasadą światła odbitego
  • odmierzaniem proporcji w perspektywie
  • obserwacją rzeczywistości i oddawaniem jej na papierze
  • sprawnością własnej ręki 

Brzmi enigmatycznie?

Na naszym kursie rysunku stosujemy zasadę Grania gam. Nie ważne na jakim poziomie zaawansowania jesteś – zawsze skorzystasz, ćwicząc podstawy i przypominając sobie fundamenty rysunku ołówkiem.

Zacznij od rysowania rzeczywistości. Martwe natury, kompozycje z brył, rysunek ludzi z obserwacji – to świetne ćwiczenia na wyrobienie połączenia Oko-Mózg-Ręka. Chcąc przyspieszyć proces nauki rysunku możesz skorzystać z kursów rysunku online lub zapisać się do Szkoły rysunku na zajęcia stacjonarne. Takie lekcje znacznie ułatwiają planowanie nauki i  są świetnym sposobem na motywację. Rysujesz pośród innych, zaangażowanych osób, co daje Ci też możliwość nawiązania nowych znajomości.

Nauka rysunku za darmo

Zobacz krok po kroku jak narysować filiżankę oraz winogrono z gruszką. Te dwa zadania to dopiero początek. Możesz je powtarzać wiele razy, eksperymentując z techniką, formatem i czasem trwania ćwiczenia. Nie zapomnij podzielić się z nami efektem nauki rysunku na fb!

Nauka rysunku dla początkujących - 21 lekcji rysunku

Lekcja rysunku | Dzień 1 |
Od czego zacząć naukę rysunku?

Na początek wystarczy Ci kartka B2 i ołówek. To ćwiczenie ma na celu rozrysowanie. Spróbuj prowadzić ciągłe linie przez całą długość kartki, tak aby były proste. Ruch wykonuj z łokcia, nie z nadgarstka. 

Następnie przejdź do kreślenia spirali, aby przećwiczyć formy koliste. Zacznij od zewnątrz, później od środka okręgu.

Przejdź do nadawania waloru – wstępu do światłocienia. Spróbuj zaciemnić prostokąt gęsto stawianymi liniami w pionie, poziomie a później skośnie.

Kurs rysunku od podstaw, jak i ten dla zaawansowanych to również ćwiczenia warsztatowe. Można je porównać z treningiem sportowca, który wykonuje podstawowe, powtarzalne ruchy zanim zacznie biegać w terenie. Najpierw musi skoordynować części ciała, wzmocnić mięśnie, aby bez zastanawiania się nad każdym krokiem ukończyć maraton.

Lekcja rysunku | Dzień 2 |
Jak narysować rysunek w perspektywie?

Czym jest perspektywa jednozbiegowa?

Zaczynamy od horyzontu, który jest linią na wysokości wzroku. To pozioma linia na całej długości kartki. Na nim umieść punkt zbiegu, dzięki czemu uzyskasz perspektywę jednozbiegową. Wszystko co narysujesz nad horyzontem jest widziane przez Ciebie z dołu, to co pod nim obserwujesz od góry. 

Weź książkę/deskę etc. Trzymaj ją równolegle do podłoża, jedną krawędzią naprzeciwko siebie. Unoś i opuszczaj, obserwując jak zmienia się to, co widzisz.

Teraz spróbuj uwiecznić eksperyment na papierze. Narysuj linię równoległą do horyzontu  (=przednia krawędź książki) tuż nad nim i połącz jej końce z punktem zbiegu. Dodaj tylną krawędź przedmiotu pomiędzy horyzontem a wcześniej zaznaczoną linią.

Pobaw się w podnoszenie i opuszczanie książki na kartce, rysując ją nad i pod horyzontem w różnych odległościach. Dokładnie takie ćwiczenie wykonujemy na profesjonalnym kursie rysunku architektonicznego, aby ułatwić uczniom naukę perspektywy.

Lekcja rysunku | Dzień 3 |
Jak rysować prostopadłościany w perspektywie?

Ułóż pudełka (3-5) w dowolnej kompozycji i oświetl je z jednej strony. Wykonaj 2-6 szkiców po 30 minut na formacie B2 węglem, zmieniając ułożenie prostopadłościanów. Skup się na wzajemnych proporcjach i spróbuj uchwycić perspektywę. To zadanie jest szczególnie wskazane osobom, które rozważają zapisanie się na kurs na architekturę. 

Nie ma lepszej drogi do nauczenia się rysunku, jak doświadczenie wyniesione z obserwacji.

Lekcja rysunku | Dzień 4 |
Światłocień na bryłach obrotowych.

Znajdź przedmioty w kształcie kuli, walca, stożka i wykonaj analogiczne ćwiczenie do dnia 3. Przeanalizuj jak zachowuje się elipsa (okrąg w perspektywie) widziana z góry i od dołu. Im dalej od horyzontu (=linii wzroku), tym jest ona szersza, bardziej zbliżona do okręgu.

Zabawa w szkicowanie elips i wpisywania ich w kwadraty to podstawa lekcji rysunku. W pracowni przed każdymi zajęciami robiliśmy Wejściówkę – krótki rysunek ołówkiem na rozgrzewkę. Często pojawiały się figury i bryły do przeanalizowania.

Lekcja rysunku | Dzień 5 |
Jak wykreślić cień od bryły?

Nauka światłocienia.

Czas na matematyczno-logiczne wykreślanie kształtu cienia, które później pozwoli Ci rysować go z natury i od ręki. W digital paintingu nie będziesz musiał zaznaczać linii pomocniczych i głowić się nad skomplikowaną formą, która powstaje od nieregularnego przedmiotu. Skupimy się na kącie i kierunku padania światła.

Przygotuj patyk, sześcian/prostopadłościan, kulę, walec i stożek. Możesz znaleźć też obrazki w internecie z zaznaczonym cieniem. Oświetlaj przedmioty z różnych stron i analizując, jak zachowuje się światło, zanotuj spostrzeżenia w formie rysunków.

Bardziej zaawansowany i szczegółowy opis tego ćwiczenia znajdziesz na portalu art-styczni.pl

Lekcja rysunku | Dzień 6 |
Jak rysować drzewa?

Na rozluźnienie nauczysz się rysować zieleń i drzewa. To idealne ćwiczenie do wykonania w leniwym czasie wolnym. Na przykład, kiedy nie masz co robić latem. Przyjemną i rozwijającą formą spędzenia poranka jest udział w wakacyjnym kursie rysunku, na którym szybko i intensywnie rozwiniesz swój warsztat artystyczny, bez zamartwiania się o zaległe prace domowe czy nadchodzące sprawdziany.

W ramach rozgrzewki naszkicuj kilka uproszczonych roślin, które widzisz za oknem lub w domu. Działaj plamą.

Teraz weź format B2 i zrób studium, czyli rzetelną analizę drzewa ołówkiem lub cienkopisem. Poświęć na to 3h. Staraj się również zaznaczyć przyziemie, żeby Twoje drzewo było osadzone w gruncie. Rysując roślinę, zauważ, że ciemniejsza część znajduje się od dołu.

Rysowanie zieleni - faza II

Przygotowaliśmy tutoriale do samodzielnej nauki rysunku online. Znajdziesz tam lekcję rysowania drzewa z otoczeniem, opisaną krok po kroku.

Lekcja rysunku | Dzień 7 |
Elipsa wpisana w kwadrat.

Narysuj sześciany w różnych ustawieniach na formacie B2 i  w każdą ze ścian wpisz elipsę. Podczas tego ćwiczenia pobaw się kolorami. Wykorzystaj kredki i ołówek, aby stworzyć ciekawy arkusz z dynamicznie nachodzącymi na siebie kostkami.

Lekcja rysunku | Dzień 8 |
Czym są rzuty ortogonalne?

Czas na rozwój widzenia przestrzeni. W tym celu wykorzystamy unikalny System Igurra, w którego skład wchodzą ponad 723 ćwiczenia. Znajdziesz je na naszej grupie na fb [KLIK].

Rysuj ołówkiem i kredką, którą możesz wykreślić światłocień lub zaznaczyć płaszczyzny zwrócone w inne strony. To pomoże Ci odnaleźć się w rysunku i gąszczu linii pomocniczych.

nauka rysunku dla początkujących igurra

Jak rozwiązywać Igurry? [Krok po kroku]

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z podobnym zadaniem, przejdź do ww. artykułu. Ćwiczenie to jest wykorzystywane aby dostać się na architekturę i ASP

Lekcja rysunku | Dzień 9 |
Jak rysować pastelami?

Nokturn.

Takie ćwiczenie wykonywałam na praktykach rysunkowych z WAPW w Twierdzy kłodzkiej. Było niezwykle klimatycznie… ale do rzeczy.

Przygotuj sobie pastele olejne i kartkę A3. Zadanie polega na 5-minutowych notatkach ze zmieniających się barw, podczas zachodzącego słońca. Poświęć na nie około 1h. Zacznij wraz z zachodem, gdy niebo przybiera różne kolory i kontynuuj nawet po zniknięciu słońca za horyzontem. Wtedy też dzieją się niesamowite rzeczy.

Nie lekceważ żadnego z kolorów. Może dopatrzysz się fioletu lub czerwonego? Na dzisiejszej lekcji rysunku poczuj się jak uczestnik kursu artystycznego, jak wybitny malarz! Pastela jest świetną techniką do tego ćwiczenia, gdyż bardzo łatwo daje się mieszać. Śmiało nakładaj barwne warstwy na siebie i łącz je białą pastelą.

Lekcja rysunku | Dzień 10 |
Jak narysować postać ludzką?

Czas na ogólne zapoznanie się z anatomią i proporcjami ciała. Tak, abyś po lekcji rysunku dla początkujących potrafił odmierzyć wysokość postaci, wielkość głowy i poszczególnych części ciała względem siebie.

Głowa dorosłego człowieka mieści się w jego całej wysokości 7-8 razy. Nogi stanowią około połowy postaci. 

Z tą wiedzą i po uważnej obserwacji, będziesz potrafił sprawnie narysować ludzi, którzy nie mają nadmiernie powiększonych głów, czy skróconych kończyn. Wykonaj szkice osób w różnych pozach, skupiając się na ich bryłowym ukazaniu. Na rysunki ołówkiem poświęć 5 min. Spróbuj też zarysować linią układ ciała w ruchu, a następnie dokładniej wrysować w niego kształt człowieka.

W tej lekcji rysunku skorzystaj ze zdjęć lub, jeśli masz możliwość, szkicuj z natury! To dobry sposób na naukę rysunku w szybkim tempie, zdecydowaną kreską, ponieważ ogranicza Cię czas i szybka zmienność póz, które przybierają ludzie.

Jesteś na półmetku!

Brawo! Widzisz jak szybko mija darmowy kurs rysunku dla początkujących? Czy czujesz, że Twoje umiejętności wzrosły? Nie zapomnij dołączyć do grupy na fb i udostępnić nam swoje prace.

Lekcja rysunku | Dzień 11 |
Jak narysować kompozycję z owoców?

Przygotuj kosz owoców. To ma być martwa natura z przedmiotami nachodzącymi na siebie. Jak każdy profesjonalny rysunek ołówkiem, zacznij od ogółu. Zarysuj układ całej kompozycji, tak aby zajmowała większość kartki. Rysunek nie powinien być za mały, nie może też rozsadzać papieru. 

Przejdź do uszczegóławiania kolejnych owoców i nadawania im waloru. Postaraj się ukazać ich obłość. Martwa natura to najczęstsze ćwiczenie na kursie na ASP, jednak przydaje się także kandydatom na architekturę do wypracowania uważnej obserwacji, interpretowania rzeczywistości i syntezy tego, co można dostrzec. Na rysunku nie zaznacza się przecież wszystkiego. Ważne jest jedynie to, co niesie ze sobą informację i wzmacnia komunikat, który chcesz przekazać odbiorcy.

Lekcja rysunku | Dzień 12 |
Rysowanie plamą.

Meble i tony.

Podejdź do tej lekcji rysunku, korzystając z obserwacji rzeczywistości, a nie zdjęcia. Chyba że nie masz innej opcji.

Postaraj się, aby kształt mebla był prosty i z wyraźnym kontrastem światłocieniowym. Rysunek zacznij od bardzo ogólnego szkicu, który pomoże Ci złapać proporcje. W kolejnych etapach pracuj plamą, wydobywając zacienione miejsca. Te w najostrzejszym świetle pozostaw białe.

Lekcja rysunku | Dzień 13 |
Jak narysować krzesło?

Czas na geometryczne podejście do krzesła. Na wzór rysunku architektonicznego uczącego precyzji. Ustaw je sobie na podwyższeniu i wykonuj 30-minutowe szkice z różnych stron na formacie B2, tak aby zgadzały się proporcje i zbiegi. Zwróć uwagę, w którym miejscu kartki znajduje się horyzont i czy krzesło jest powyżej, czy poniżej niego. Rysunki wykonuj na przemian węglem i kredką.

wspomóż się darmowym kursem rysunku w formie video

Już teraz zyskaj nieograniczony dostęp do sprawdzonego kursu rysunku online. To większa motywacja do pracy i szybsze efekty.

Lekcja rysunku | Dzień 14 |
Jak realistycznie narysować szkło?

Przeanalizuj materiały. Szkło, drewno, metal, kamień, tkanina. Popatrz na przedmioty z nich wykonane i zrób rysunki studialne. Dopasuj sposób prowadzenia kreski do każdego z tworzyw. Możesz też spróbować naszkicować trawę czy sierść. Co tylko napotkasz podczas nauki rysunku. W tym ćwiczeniu wykorzystaj ołówek lub cienkopis.

Lekcja rysunku | Dzień 15 |
Na czym polega rysunek tuszem?

Czas na nieco odważniejszy krok i zmianę techniki? Posłużmy się więc tuszem lub czarną akwarelą i średniej grubości pędzlem. Wykorzystaj do tego zadania papier o gramaturze min. 300g/m2 i formacie A3.

Na rozgrzewkę wypróbuj możliwości tuszu, rysując dowolny przedmiot, który widzisz. Zobacz jak wpływa ilość farby i wody na intensywność koloru, jak możesz bawić się spływającymi plamami. Użyj też chusteczki do rozprowadzenia tuszu lub wchłonięcia nadmiaru wody.

Lekcja rysunku | Dzień 16 |
Jak narysować bryły platońskie?

Nauka rysunku to także bryły, dlatego dzisiejszą lekcję rysunku poświęć na czworościan foremny, sześcian i ośmiościan. Znajdź tutorial, jak je narysować i powtórz go kilka razy. Spróbuj wykonać ćwiczenia długopisem.

Lekcja rysunku | Dzień 17 |
Jak skomponować martwą naturę?

Weź kieliszek, dzbanek, rondel, łyżkę drewnianą, ścierkę, prześcieradło, jakiś owoc, książkę itp. i zbuduj sobie kompozycję martwej natury. Zainspiruj się dobrymi przykładami obrazów znanych artystów, w których przeanalizujesz zasadę komponowania przedmiotów.

Podczas rysowania skup się na fakturach, materiałach i wielkości elementów. Aby poprawnie zmierzyć obiekty chwyć ołówek w wyprostowaną rękę i za pomocą jego długości lub fragmentu zbadaj relacje między poszczególnymi przedmiotami.

Rysuj na formacie B2 przez 3h.

nauka rysunku dla początkujących martwa
Przykładowa kompozycja martwej natury. To jest studium rysownika na poziomie zaawansowanym. Możesz się zainspirować, ale nie porównuj się!

Lekcja rysunku | Dzień 18 |
Czym jest rysunek studialny?

Analiza przedmiotu.

Wykonaj rysunki studialne jednego przedmiotu w różnych ustawieniach i świetle. Może być to lampka, dzbanek czy obcęgi. Badaj jego proporcje, wpływ perspektywy na wielkość poszczególnych elementów względem siebie i ułożenie cienia.

Lekcja rysunku | Dzień 19 |
Jak szybko rysować ludzi?

Idź w miejsce uczęszczane przez ludzi i szkicuj ich sylwetki. Możesz się zainspirować Lukem Adamem Hawkerem, który tworzy plansze z obserwowanych póz. Spróbuj wykonać kompozycję w tym stylu. Powstanie z tego baza ludzi-wstawiaczy do Twoich przyszłych kompozycji rysunkowych. Przyda się szczególnie podczas egzaminu na architekturę w przypadku zadania z wyobraźni, aby ukazać skale obiektu i nadać mu klimatu. W tym zadaniu posłuż się cienkopisem.

Zobacz, co jeszcze musisz nadrobić przed przystąpieniem do egzaminu na architekturę:

Zasady przyjęć na architekturę Politechniki Warszawskiej – jak wygląda rekrutacja i przygotowanie się do egzaminu wstępnego.

Lekcja rysunku | Dzień 20 |
Podstawowe ćwiczenie dla każdego rysownika.

Ustaw pudełka tak, żeby nachodziły na siebie. Jako tło dodaj do nich draperię. Wykonaj rysunek studialny tej kompozycji.

Lekcja rysunku | Dzień 21 |
Co rysować w wolnym czasie?

Jako podsumowanie 3 tygodniowej pracy narysuj siedzącą postać w pobliżu przedmiotów/roślin. Pracę wykonaj na formacie B2 ulubioną techniką.

Gratulacje!

Właśnie ukończyłeś 21-dniowy kurs rysunku od podstaw. To mniej więcej tyle, co 4 miesiące w naszej Szkole Rysunku. Możesz być z siebie dumny. Nauka rysunku nie idzie w las. Na pamiątkę przygotowaliśmy dla Ciebie certyfikat ukończenia kursu, który możesz pobrać za darmo.

Nauka rysunku dla początkujących - efekty

Pewnie zastanawiasz się czy nauka rysunku faktycznie przynosi efekty? W czasie kursu rysunku tego tak nie odczuwałam, ale spróbowałam raz odtworzyć pracę po ponad roku nauki i…

Tak wyglądał szkic ołówkiem do uliczki miejskiej, kiedy byłam na pierwszym roku kursu rysunku w Poznaniu. Rozchwiana i niedbała linia. Piony i poziomy są strasznie skrzywione. Tę pracę wykonałam tradycyjnym ołówkiem w drewnie.

Powyższy rysunek architektoniczny jest powtórzeniem po roku tego samego ujęcia. Zmieniłam też narzędzie, ponieważ prowadzący kurs na architekturę dla licealistów często używali ołówka automatycznego Versatil Koh-I-Noor 2mm. Jest on cięższy od tradycyjnego i nie zmienia swojej długości. Sądzę, że w jakimś stopniu pomógł mi utrzymać w ryzach kreskę i sprawić, żeby była prosta oraz mniej chaotyczna. 

Jak już zauważyłeś w nauce rysunku od podstaw, jak i w każdej dziedzinie nie ma drogi na skróty. Liczy się systematyczność i wytrwałość = Dupogodziny. Im więcej czasu poświęcisz na naukę rysunku w domu, tym pewniejszą i bardziej dynamiczną kreską będziesz się posługiwać.

Jeśli chcesz zdobyć więcej rysunkowej wiedzy przyjdź do naszej pracowni i wybierz idealny kurs rysunku dla siebie. Kto wie, może w przyszłości będziesz tworzyć jak Tytus Brzozowski lub otworzysz własne studio grafiki cyfrowej?

Wybierz idealny kurs rysunku dla siebie

Chcesz zostać architektem, designerem, projektantem gier komputerowych lub profesjonalnym artystą? Może rysunek to Twoja pasja, którą pragniesz rozwijać pod okiem najlepszych?

Szkoła Rysunku

Tutaj poznasz inspirujących uczniów i motywujących asystentów.
zapisz się już dziś!

Nauka rysunku dla początkujących - co każdy rysownik powinien wiedzieć?

W internecie napotykasz na mnóstwo niesprawdzonych informacji o nauce rysunku od podstaw? Jako kadra doświadczonej Szkoły Rysunku w Polsce zbieramy najpotrzebniejszą wiedzę i kompresujemy ją w formie przystępnych artykułów, tak abyś mógł przerabiane kursy artystyczne wzbogacać o teorię. To pozwoli Ci stać się świadomym twórcom i ułatwi dalszą naukę rysowania.

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury pomoże ci w przygotowaniu do zawodu architekta. W tym artykule szczegółowo opisze ci na czym polegają te studia, oraz sama praca architekta. Jeśli

Czytaj więcej »

Nauka rysunku dla początkujących - dotarłeś do końca?

Jeśli przeczytałeś cały artykuł i już wiesz, jak zacząć naukę rysunku na poziomie podstawowym, będzie mi miło, gdy podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Może udało Ci się przerobić cały kurs rysunku krok po kroku? Motywacja grupowa to najlepszy sposób na wypracowanie nawyku. Spójrz zatem na opinie innych osób i ich drogę do sukcesu w rysunku. 

Leave a Comment