nauka rysunku

Nauka rysunku – 7 powodów, dla których warto zacząć.

Nauka rysunku - wrodzony talent czy ciężka praca?

Może zastanawiałeś się, czy nauka rysunku jest w ogóle dla Ciebie. „Nie mam talentu, nie warto się zapisywać.” – przechodziło przez myśl. Wiele osób odkłada w czasie lub – o zgrozo! – porzuca naukę rysunku, sądząc, że nie ma talentu. Tym wpisem rozwieję te negatywne stwierdzenia. 

Sprawdź, czy Twoje dziecko ma talent!

"Talent nie istnieje."

Powyższy cytat jest mottem Szkoły Rysunku. Sama odbyłam w niej dwuletni kurs rysunku. Dzięki temu dowiedziałam się właśnie, że nie ma czegoś takiego jak talent w przypadku nauki rysunku. Brzmi naiwnie? Nic bardziej mylnego. Okazuje się nawet, że osoba rozpoczynająca naukę rysunku łatwiej i szybciej robi postępy niż ta, która ma już złe nawyki nabyte podczas rysowania w domu.

Nauka rysunku - czy talent istnieje?

Zobacz artykuł, który rozwieje Twoje wątpliwości. Dowiesz się czym właściwie jest talent i co zrobić żeby go mieć.

Zły nawyk.

Jeśli rozpoczynasz naukę rysunku bez wcześniejszego doświadczenia to często nawet lepiej. Ucząc się rysunku samemu możemy czerpać inspirację z różnych źródeł, które nie zawsze pomagają wypracować nam dobre nawyki. Podobnie jest ze szkołami rysunku. Niektóre uczą metod takich jak nakładanie światłocienia na wcześniej wyznaczone kratką pola. Kratka pokrywa zarówno zdjęcie jak i kartkę, na której powstaje rysunek. I to uczy złego nawyku. A w przyszłości ta osoba może mieć problemy z samodzielnym rysowaniem z wyobraźni czy z natury. 

Więcej na temat talentu w nauce rysunku pisze sam szef DOMINa – Wojciech Domińczak.

Dlaczego warto zacząć naukę rysunku?

1. Nauka rysunku - Solidne podstawy.

Na początku nauka rysunku może sprawiać trudności. Pierwsze tematy są typowo warsztatowe. Pamiętam, jak gdy wróciłam z pierwszej lekcji rysunku, rodzice chcieli zobaczyć, czego się nauczyłam. Wyciągnęłam brystol pokryty kreskami, które układały się w niezrozumiały dla nich ciąg. A była to płaszczyzna w perspektywie jedno i dwuzbiegowej, przenoszenie odcinka w równych odstępach coraz dalej od obserwatora… Jak widzisz, nauka rysunku to na początku konkretne ćwiczenia (spokojnie – już na trzeciej lekcji rysunku były drzewa). One rozwijają widzenie przestrzenne i operowanie przestrzenią na płaszczyźnie. 

Nauka rysunku - jak wyglądają zajęcia?

Nigdy nie byłeś w pracowni i nie wiesz jak się zachować po przyjściu na kurs rysunku? Boisz się, że będziesz oceniany?

Jak wygląda kurs rysunku?

Też to przeżywałam - pierwsza wizyta w szkole rysunku. Nie wiedziałam jak wyglądają zajęcia. Jeśli chcesz uniknąć zaskoczenia przeczytaj nasz artykuł.
CZYTAJ DALEJ >>

Poznane na kursie rysunku zasady są przydatne, nawet jeśli później chcesz tworzyć na własną rękę. Mając niezbędną wiedzę, jak zachowują się elipsy w perspektywie czy jak podzielić odcinek w perspektywie na równe części, będziesz tworzył wiarygodne obrazy. Nic Ci się „nie rozjedzie”, jak mawiamy na kursie rysunku. To jest ważne nawet w przypadku wolnej twórczości sci-fi, fantasy czy abstrakcji.

2. Nauka rysunku - Ciągły rozwój.

Nauka rysunku na własną rękę często kończy się brakiem konkretnych celów, planu działania. W szkole rysunku realizowałam inny temat na każdej lekcji. To powodowało rozwój różnych umiejętności: oddawanie klimatu w scenie fantasy, obserwacja natury w plenerze, czy widzenie przestrzeni i myślenie przy rozwiązywaniu brył na podstawie widoków.

7 zasad efektywnej nauki rysunku

Dużo rysujesz a nie widzisz postępów? Prawdopodobnie nie wziąłeś pod uwagę ważnych składowych efektwnej nauki rysunku.

Nie stój dalej w miejscu!

Zdarza się, że osoba, która narysowała 100 prac, dalej rysuje gorzej niż ta z 30 w swoim dorobku. Dlaczego tak jest?
CZYTAJ WIĘCEJ >>

Każdy trymestr nauki rysunku ma listę tematów do realizacji.

Nauka rysunku w pracowni artystycznej podzielona jest na trymestry – trzy w trakcie każdego roku szkolnego. Przez to możesz być pewny ciągłości Twojego rozwoju. Po zakończeniu jednego roku, następny rozpoczynasz od 4. trymestru. Według mnie jest to bardzo wygodna opcja. Poza tym przed rozpoczęciem nauki rysunku w danym trymestrze zawsze otrzymywałam listę tematów, które się pojawią. Pomaga to przygotować się wcześniej na zajęcia (konkretne przybory, ale też psychicznie do danego tematu😅). 

Nauka rysunku - wrodzony talent czy ciężka praca?

Program nauki rysunku w pierwszym trymestrze:

  1. Podstawy perspektywy i zasady widzenia. Nauczysz się ukazywania przestrzeni na płaszczyźnie kartki. Będziesz rozwijać widzenie przestrzeni i kreatywność.
  2. Zasady światłocienia. Zaczniemy od wykreślenia cienia od patyka, później płaszczyzny, tak abyś dalej mógł radzić sobie z cieniami rzucanymi przez skomplikowane bryły. Poznasz pojęcia takie jak kąt i kierunek padania światła.
  3. Rysowanie drzew. Czyli bardzo relaksujący temat. Zieleń na rysunkach przedstawiających architekturę jest ważnym uzupełnieniem. Dlatego najpierw szczegółowo przeanalizujesz pojedyncze drzewa, a później będziesz je rysować syntetycznie.
  4. Rzuty ortogonalne. Bardzo ważne ćwiczenie w kursie na architekturę. Kształtuje wyobraźnię przestrzenną. W tym celu stworzyliśmy Igurry – zestaw 723 unikalnych zadań.
  5. Martwa natura. Na tej lekcji rysunku zobaczysz jak upraszczać przedmioty do brył i jak je zmierzyć, żeby na rysunku zachować proporcje.
  6. Trzy bryły platońskie – czworościan, sześcian i ośmiościan. Konstrukcja każdej z nich będzie bazowała na sześcianie.
  7. Rysowanie postaci – podstawy anatomii. Lekcja rysunku, podczas której jest dużo śmiech. Dowiesz się bowiem „ile głów ma człowiek”. Później będzie to już dla Ciebie naturalne określenie.
  8. Stary samochód. Przez ten temat najłatwiej nauczysz się rysowania samochodów. To także świetne ćwiczenie elips (kół w perspektywie).
  9. Akwarela. Czas na nową, wymagającą, ale piękną technikę. Jeśli Ci się spodoba możesz dołączyć na kurs malarstwa akwarelowego.
  10. Kreatywność – 4 działania człowieka kreatywnego. To lekcja rysunku udowadniająca, że można nauczyć się kreatywności. I to dość prostym i szybkim sposobem.
  11. Kościół w Jerzmankach. Temat z tradycją. Jest na naszym kursie rysunku od samego początku – 1994 roku. Przekonasz się jak rysować architekturę. 
  12. Litera wyjęta z formy. Kolejne ćwiczenie rozwijające widzenie przestrzenne. Również bardzo dobra lekcja kreatywności – będziesz projektować własną literę.

3. Nauka rysunku - Relaks i odstresowanie.

Rysowanie to czynność wymagająca skupienia, ale nie w 100%. Możesz w tym czasie słuchać muzyki czy rozmawiać. Jednak zajęcie mózgu czymś konkretnym, ale nie sprawiającym mu wysiłku pozwala oderwać się od problemów dnia codziennego. Dla mnie to trochę jak czytanie dobrej książki. Wciągam się w opowieść zawartą w rysunku, próbuję ją rozwinąć. Często procesowi rysowania towarzyszą emocje. U mnie pojawiają się przez słuchanie dobrej muzyki albo gdy po prostu przelewam je na papier.

4. Nauka rysunku - Zarabianie na pasji.

Jest to chyba marzenie każdego. Dostawać pieniądze za coś, co sprawia przyjemność. 

Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.

Okazuję się, że jest to możliwe. Branża rysunkowa daje bardzo szeroki wachlarz możliwości. Od rysunku tradycyjnego, przez malarstwo i digital painting, aż do tatuatorstwa i projektowania plakatów. Trzeba jednak dobrać to co tworzysz do potrzeb innych. Na zasadzie popytu i podaży.

Digital painting

Współcześnie nawet rysunek można przenieść w sferę multimedialną. Digital painting łączy różne techniki malarskie przy użyciu jedynie tabletu i rysika! To sposób na zaoszczędzenie czasu, miejsca i pieniędzy.

5. Nauka rysunku - Sposób na nudę.

Rysownik nigdy się nie nudzi.

Nie mogę temu zaprzeczyć. Umiejętność nabyta w czasie nauki rysunku zostaje na całe życie. Trzeba ją jednak pielęgnować. Ale sam kurs rysunku daje do tego bodźce. To było dziwne uczucie – takie otwarcie na otaczające mnie elementy, szczególnie budynki. Zaczęłam obserwować architekturę, kiedy gdzieś szłam. Zauważałam detale. Nauka rysunku zmienia sposób patrzenia na świat; widać wyraźniej, szczegółowiej, intensywniej. Pomaga też zrozumieć to, co widzimy. Niesamowite!

Wystarczy mieć przy sobie szkicownik i narzędzie, temat sam się znajdzie. Odkryłam to podczas zdalnych lekcji rysunku na WAPW, kiedy musieliśmy rysować swój pokój i widok z okna. Przenoszenie na kartkę tego, co ma się przed sobą, a więc na wyciągnięcie ręki jest zarazem banalne i fascynujące. Spróbuj sam!

Jak nauczyłam się rysować to, co mnie otacza?

W moim przypadku początki wyglądały tak: rysowałam sobie w przerwie od pracy nad morzem, to co było w zasięgu wzroku. Jednak dobór kadru nie do końca był kwestią przypadku. Mogłam w każdej chwili przejść  parę kroków dalej po molo lub wybrać inną ławeczkę na skwerku. Takie rysowanie nauczyło mnie szybkiego szkicowania. Zastana przeze mnie scena była wciąż płynna, musiałam zapamiętywać postać, która właśnie przechodziła przez kadr ale też wybierać który moment chcę uchwycić.

Nauka szybkiego rysowania - co robić?

Dobrym ćwiczeniem na naukę rysunku, które u mnie przyspieszyło proces tworzenia pracy jest rysowanie z minutnikiem. Robiliśmy to nawet na kursie rysunku przy okazji lekcji z postaci. Później próbowałam w domu. Wystarczy mieć modela lub zdjęcie i robić szkice w różnych odcinkach czasu. Na przykład 30 s, 1 min, 5 min. To uczy patrzenia i szybkiego oddawania sedna, które są ważnymi umiejętnościami dla kandydatów na architekturę

6. Nauka rysunku - Motywacja, inspiracja i wsparcie.

Jesteśmy tylko ludźmi. W czasie nauki rysunku też miałam dni, kiedy po prostu mi się nie chciało. Najczęściej zdarzało się to w domu. Pracownia rysunku ma szczególną atmosferę. Muzyka, ludzie rysujący wokół, rozmowy. Można sobie zrobić herbatę lub kawę. Wszyscy spotykają się w jednym celu, ale każdy wnosi jednocześnie coś swojego. Czy to historia z imprezy, opowieść o innych zainteresowaniach, czy nawet luźna pogawędka o tym jak minął poranek. W takim towarzystwie samo się rysuje!

Wolna pracownia

Nauka rysunku to nie tylko zajęcia rejsowe. Jeśli nie możesz zmotywować się w domu przyjdź na kurs rysunku w ramach wolnej pracowni. Odrobisz utracone zajęcia lub skorzystasz z bogatej oferty zajęć dodatkowych.

Próbując rysować w domu łatwo jest się poddać, albo rozproszyć przez inne obowiązki. Przecież rysowanie może poczekać, a trzeba jeszcze zrobić to i tamto… Dlatego chodząc na kurs rysunku, nauczysz się znacznie więcej niż w domu. W pracowni jesteś przez określony czas i tylko rysujesz. Wiadomo, możesz zrobić sobie przerwę, ale nie zajmiesz się sprzątaniem 😉.

W kursie rysunku świetne jest to, że na każdej lekcji dostaje się materiały z przykładowymi rysunkami, tutorialem i zdjęciami do inspiracji.  

Nie wyważajcie otwartych drzwi. Nie próbujcie udoskonalać natury.

Tak mówił Łukasz (może trochę parafrazuję, chodzi jednak o sens), u którego uczyłam się rysować. Znaczy to mniej więcej tyle: kiedy rysujesz, komponuj kadr z istniejących już referencji. Wybierz sobie zdjęcie jakiegoś drzewa na pierwszy plan, dróżki w tle i kilku postaci. Nawet w projektowaniu bazuje się na rzeczywistości, która później podlega mieszaniu i modyfikacjom.

Każda czynność, której się uczymy sprawia trudności. Często przez to rezygnujemy. Nie lubię robić rzeczy, których nie umiem, za to przyjemność sprawiają mi te, z którymi sobie radzę. Tak też jest z nauką rysunku. Na początku jest ciężko. W sumie według mnie na kursie rysunku jest dużo takich „początków”. Nowe zagadnienie wymaga osobnego rozwiązania. Z pewnością pomaga w tym bagaż umiejętności zdobywanych po drodze. Jednak każda lekcja rysunku to – jak mówi Wojtek Domińczak – nawlekanie kolejnego koralika. A im więcej koralików nawleczesz, tym lepszym, bardziej doświadczonym rysownikiem będziesz.

Wsparciem w nauce rysunku była dla mnie grupa, z którą miałam zajęcia, jak również prowadzący. 

7. Nauka rysunku - Stajesz się częścią społeczności.

Mogłam to odczuć zarówno w rzeczywistości, jak i w internecie. Istnieje wiele grup na fb, które prowadzą ludzie ze Szkoły Rysunku. Taką najważniejszą, zbierającą ludzi ze wszystkich filii DOMINa jest 40 days in a row – Rodzina Domina. Ma ona już ponad 4,9 tys. członków! Tam szef DOMINa – Wojciech Domińczak prowadzi lekcje rysunku online w postaci live’ów. Działają one na zasadzie „napisz z czym masz problem”. Raz poprosiłam Wojtka o schody kręcone i na kolejnym livie zrobił lekcję rysunku o nich.

Rzeczywista społeczność rysowników to także wielki atut nauki rysunku w pracowni. Poznajesz ludzi w pracowni, a latem odbywają się plenery, na które wspólnie przychodzicie. Dla mnie to było wspaniałe przeżycie. Siadamy grupą w jakimś miejscu na chodniku lub w parku i wszyscy rysujemy. Przechodnie się patrzą, czasem zagadują. To o wiele przyjemniejsze niż wyjście w plener samemu. Poza tym na plenerze z prowadzącymi dostajesz korekty swojego rysunku, więc wciąż się rozwijasz i poprawiasz błędy.

Zagraniczne plenery rysunkowe

Wyobraź sobie: zabytkowa architektura Włoch skąpana w słońcu, wakacyjny klimat i wspólne rysowanie. To wszystko łączą w sobie wakacyjne plenery rysunkowe.
HIT

Nauka rysunku - jeśli dotarłeś do końca, napisz:

  • Czy artykuł był przydatny?
  • Czego nowego dowiedziałeś się z tego wpisu?
  • Co chciałbyś wiedzieć o nauce rysunku?
  • Jaki inny temat chcesz przeczytać następnym razem?

Podziel się, proszę, przemyśleniami w komentarzu. 😊

Leave a Comment