Nauka digital paintingu

Nauka digital paintingu – jak zacząć?

Nauka digital paintingu – jak ją zacząć?

Paradoksalnie… najlepiej od rysunku dla początkujących. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś doświadczenia z rysowaniem, trudno Ci będzie wyćwiczyć rękę, zaczynając od digital paintingu.

Wypróbuj też malarstwo akrylowe lub olejne, przez które nabierzesz umiejętności mieszania barw i prowadzenia pędzla. Szybki i intensywny kurs malarstwa prowadzimy podczas wakacyjnych kursów rysunku lub tych odbywających się w ferie.

Nauka digital paintingu - lekcja rysunku dla początkujących bez wychodzenia z domu

Zaczynając naukę digital paintingu, możesz wypróbować różne programy. Zdecydowałeś się na Adobe Photoshop?

Zobacz, jak przygotować Photoshopa pod digital painting.

Spis treści - łatwa nawigacja

Nauka digital paintingu - zaczynamy od sprzętu

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje urządzeń, które możesz wykorzystać ucząc się digital paintingu:

 • tablety płytkowe – rysujesz na biurku, a obraz wyświetla Ci się na ekranie
 • tablety ekranowe – pracujesz podobnie, jak w malarstwie tradycyjnym, bezpośrednio na swoim rysunku

Najbardziej znane marki to Wacom i Huion. Nie musisz od razu inwestować w najdroższy sprzęt. Do nauki digital paintingu, ale również w późniejszej pracy z malarstwem cyfrowym sprawdzają się świetnie tablety o umiarkowanych cenach. Dobrym pomysłem jest przetestowanie narzędzia w szkole rysunku lub u znajomego. Z pewnością, ktoś w Twoim gronie jest zafascynowany nauką digitalu

Nauka digital paintingu - jak wybrać sprzęt?

Na komfort pracy wpływa wiele parametrów. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu. Jak duże powinny być powierzchnia robocza, poziomy nacisku, rozdzielczość, PPS i RPS.

Nauka digital paintingu - wybieramy program

W tym wypadku, podobnie jak przy wyborze tabletu graficznego, na starcie przygody z nauką digital paintingu nie porywaj się na zakup drogiego programu. Nawet u mnie na studiach, osoby po kursie na architekturę korzystają z bezpłatnych opcji.

Najczęściej wybierane programy do nauki digital paintingu to:

 • Photoshop
 • GIMP
 • Procreate
 • Affinity
 • Krita
 • Autodesk Sketchbook
 • Clip Studio Paint
 • Paint Tool SAI

Niektóre z nich są płatne, ale możesz skorzystać z darmowej wersji próbnej. Zanim zdecydujesz się na program, przetestuj sobie kilka opcji, żebyś miał pewność, w którym pracuje Ci się najlepiej. W końcu to inwestycja w Twoją działalność artystyczną.

Nauka digital paintingu -
do czego ci się przyda?

Relaksuj się i zarabiaj!

Po kursie artystycznym z digital paintingu możesz zostać:
- ilustratorem,
- animatorem,
-artystą koncepcyjnym lub 2D.
Albo pracować w branży reklam filmów, czy gier komputerowych.
rozpocznij kurs

Mimo dużego wyboru programów, zdecydowana większość artystów pracuje w Photoshopie. Jest on płatny, ale daje możliwość nie tylko  do nauki digital paintingu, lecz także obróbki zdjęć i tworzenia grafik. Ma wiele przydatnych funkcji, które są bardzo intuicyjne. 

Nauka digital paintingu - internet pomoże Ci zacząć

Kursy digital paintingu za darmo

Z pomocą w nauce malarstwa cyfrowego od podstaw przychodzą fora i strony internetowe. To świetny sposób na darmowe zbudowanie bazy pod dalszy rozwój artystyczny. Jeśli lubisz uczyć się z filmików, polecam stonę Ctrl+Paint oraz kanał Marca Bruneta na yt.

Jak się zmotywować do digital paintingu?

Max3d.pl to forum, na którym możesz podzielić się swoją twórczością cyfrową i otrzymać wskazówki oraz uzasadnioną krytykę od doświadczonych artystów żyjących z digital paintingu. Znajdziesz też tam prace mistrzów, którymi warto się inspirować. Poza tym wpisy na forum zawierają też informacje o kursach rysunku cyfrowego i sposobach na naukę digital paintingu.

Jako inną opcję na udostępnienie swojej działalności artystycznej, możesz wypróbować grupę na fb Digital Painting – jak żyć?! 2.0. Zrzesza ona sympatyków malarstwa cyfrowego z całej Polski. Oprócz referencji, znajdziesz tam oferty sprzedaży używanego sprzętu. 

Załóż portfolio i zbuduj markę na przyszłość

Oczywiście, najbardziej motywuje pozytywny odbiór Twoich prac. Szczególnie jeśli dopiero zaczynasz naukę digital paintingu. Jednak sama interakcja z innymi artystami i pokazanie własnej twórczości są bardzo istotne. Najlepiej, jeśli będziesz wrzucał swoje obrazy, gdy tylko rozpoczniesz kurs malarstwa cyfrowego. To szansa na zaistnienie w sieci i, przyszłościowo, zarabianie na pasji.

Na początku wystarczy Ci Instagram, który jest łatwy w obsłudze. Istnieją też portale typu Behance, ArtStation, tworzone typowo pod portfolia dla artystów. Dzięki nim znajdziesz warte uwagi teczki dobrych malarzy, z których warto czerpać jak najwięcej, zwłaszcza zaczynając naukę digital paintingu.

Nauka digital paintingu - zbierz referencje

Zacznij od klasycznych wzorców. Spróbuj na początku kopiować w digital paintingu obrazy mistrzów malarstwa tradycyjnego. To ćwiczenie pozwoli Ci załapać zasady kompozycji, proporcji i dobierania kolorystyki w swoich pracach.

Poszukaj też dobrych digital painterów w internecie. Rób studium ich prac, starając się zrozumieć, co mają w sobie wartego uwagi.

Nauka digital paintingu - zawsze możesz cofnąć

Digital painting ma wiele zalet, które nie tylko ułatwiają jego naukę początkującym rysownikom, ale są również zbawienne dla osób zarabiających na malarstwie cyfrowym.

Przede wszystkim, gdy zaczniesz uczyć się digital paintingu i będziesz testował różne możliwości programu, w każdej chwili możesz cofnąć wprowadzoną linię. Jest to bardzo wygodnie i szybkie w porównaniu z tradycyjnym malarstwem. Pomyłka nie oznacza, że praca ląduje w koszu. Anulujesz krok od razu i uczysz się na błędach.

Człowiek uczy się na własnych błędach.
Mądry uczy się na cudzych.
Głupiec popełnia ciągle te same, licząc na inne rezultaty.

Nie bądź jak głupiec. Nauka digital paintingu jest wymagająca, nie tylko kiedy zaczynasz. Mimo to, malarstwo cyfrowe ma wiele korzyści. Nie czekasz na wyschnięcie farby, nie potrzebujesz wielu pędzli i ogromnych szaf na przybory…

Historia sztuki - w opozycji... jako baza nowoczesności

Relaksuj się i zarabiaj!

Po kursie artystycznym z digital paintingu możesz zostać:
- ilustratorem,
- animatorem,
-artystą koncepcyjnym lub 2D.
Albo pracować w branży reklam filmów, czy gier komputerowych.
rozpocznij kurs

Nauka digital paintingu - zacznij od ćwiczenia podstaw

Już wiesz jak zacząć naukę digital paintingu w teorii. Teraz czas na część wpisu, poświęconą praktycznym kwestiom. Żeby zostać mistrzem, musisz nawlekać systematycznie koraliki na swój łańcuszek umiejętności. Czyli nie rzucaj się od razu na zaawansowane ilustracje, wymagające siedzenia i dłubania szczegółów przez wiele godzin. 

Sama będąc na kursie rysunku od podstaw u malarza, rysowałam krótkie szkice prostych kompozycji z brył, martwej natury, krzesła (oj tak, krzesło to podstawa…). W końcu doszła też postać, ponieważ udało nam się przekonać dziewczynę do pozowania.

Nawet małpy spadają z drzew.

Powyższy cytat nie ma nic wspólnego z naszą modelką… Ale przygotuj się, że będzie ciężko i nawet gdy już osiągniesz wysoki stopień umiejętności, wciąż będziesz musiał dbać o rozwój.

Aby dojść do poziomu profesjonalisty ćwicz właśnie podstawy. Obserwuj też naturę: zwierzęta, rośliny i staraj się poprawnie uchwycić ich proporcje oraz kształty mięśni. Kreatywność nie polega na wymyślaniu świata od nowa, ale na twórczym łączeniu i przeobrażaniu istniejących postaci. Tak mówił mój nauczyciel rysunku, Łukasz Gać.

Nauka digital paintingu - rozpocznij kurs [PROFESJONALNIE]

Wkręciłeś się w naukę digital paintingu? W każdej chwili możesz rozpocząć zarabianie na pasji i osiągnąć sukces w rysunku. Aby poczuć się pewniej ze swoją twórczością i zdobyć kompetencje, przyjdź na profesjonalny kurs digital paintingu w studiu grafiki cyfrowej. Dzięki lekcjom rysunku w znacznym stopniu poprawisz swój warsztat i otrzymasz wskazówki do dalszej nauki, nawet po kursie.

Nauka digital paintingu - jak wygląda lekcja rysunku?

Wygodne miejsce w szkole rysunku, pośród znajomych pracujących razem z Tobą. Do tego przyjemna muzyka i kubek aromatycznej herbaty. Czego chcieć więcej?

Nie, wszystkiego nauczysz się na lekcjach digital paintingu. Oczywiście łatwiej będzie Ci pracować, jeśli masz już jakieś doświadczenie w rysowaniu. Rysunek od podstaw możesz zgłębić na naszym kursie artystycznym.

Jako uczestnik kursu digital paintingu korzystasz z własnego sprzętu, czyli:

W niektórych filiach szkoły rysunku możesz, po wcześniejszej rezerwacji, wypożyczyć tablet za dodatkową opłatą. 

Aby nauka digital paintingu była jak najskuteczniejsza, dobieramy poziom zaawansowania indywidualnie do kursanta. Jeśli nie rysowałeś wcześniej na tablecie, ani nie miałeś do czynienia z rysunkiem ołówkiem, dołącz do grupy podstawowej. Gdy posiadasz jakieś prace, wyślij je do nas, a my pomożemy Ci dopasować grupę. 

W szkole rysunku z 25-letnim doświadczeniem stosujemy nowoczesne metody nauczania. Jedną z naszych zasad jest Elastyczność. Jeśli przepadnie Ci lekcja rysunku, nadrobisz ją bez problemu w innej grupie lub w ramach Wolnej Pracowni.

Tak, możesz zacząć naukę digital paintingu bez wychodzenia z domu lub będąc w dowolnym miejscu podczas podróży! Sprawdź jak działa nauka digital paintingu online, klikając w link:

KURS DIGITAL PAINTING ONLINE

Nauka digital paintingu - jak zacząć rysunek krok po kroku

Szkic

Rysunek na tablecie ma wiele wspólnego z tradycyjnym rysunkiem ołówkiem. Pracę zacznij od podstawowego zarysu bryły i kompozycji na arkuszu. Szkic pomoże Ci ustalić proporcje i ułatwi dalsze etapy. Poświęć mu trochę uwagi i skorzystaj z opcji bezkarnego poprawiania swojego rysunku.

Na zdjęciu widzisz etapy powstawania rysunku cyfrowego do konceptu postaci, czyli:

 1. Ogólny szkic.
 2. Uszczegółowienie kształtu bryły.
 3. Wypełnienie kolorem.
 4. Dodanie światłocienia i detali.

Wypełnienie kolorem

Drugim krokiem w digital paintingu będzie wypełnienie jednolitą plamą tła i obiektu, tak aby uniknąć białych prześwitów, związanych z niedociągnięciami pędzla. Każdy element pokryj kolorem na osobnej warstwie. Dzięki temu łatwiej Ci będzie modyfikować rysunek.

Światłocień

Aby rysunek cyfrowy nabrał życia i nie wyglądał płasko, dodaj mu trochę światła.

Skąd się dowiesz jak działa cieniowanie? Najlepiej obserwować rzeczywistość i wyciągać wnioski w formie szkiców, które będą Twoimi referencjami w tworzeniu zleceń od początku z wyobraźni.

W tym etapie, identycznie jak przy wypełnianiu rysunku kolorem, skorzystaj z warstw. Światło i cień umieść na osobnych warstwach.

Szczegóły

Na ostatniej, górnej warstwie, która będzie scalała wszystkie pozostałe dodaj detale i wykończenie. Pobaw się też ustawieniami kolorystyki i mieszania warstw, co pomoże Ci nadać jednolity i niepowtarzalny klimat Twojemu digitalowi.

Nauka digital paintingu - PODSUMOWANIE

Naukę digital paintingu zaczynamy od:

 1. Lekcji rysunku lub kursu malarstwa tradycyjnego.
 2. Wyboru sprzętu i programu do digital paintingu.
 3. Internetowych kursów digital paintingu.
 4. Zebrania inspiracji i referencji.
 5. Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia podstawowych rzeczy.

Nauka digital paintingu - wiesz już jak zacząć?

Po przeczytaniu artykułu podziel się w komentarzu swoimi przemyśleniami, będzie mi bardzo miło 😊.

Daj znać:

 • Jak wyglądały Twoje początki z nauką digital paintingu?
 • Czy wpis zachęcił Cię do rozpoczęcia nauki digital paintingu?
 • Co jeszcze chciałbyś wiedzieć o nauce digital paintingu?
 • Z czym się nie zgadzasz?

Leave a Comment