Rysunek – architektura, dlaczego tak pisane? Bo tak mnóstwo osób wyszukuje w Internecie i chcielibyśmy jak najbardziej dopasować artykuł do tych poszukiwań. A w tym artykule będzie o :
- roli rysunku w pracy architekta
- relacji rysunek-architektura czyli jak rysunek wpływa na architekturę
- rysunek architektoniczny – czyli co to takiego
- jaki typ rysunku potrzebny będzie zdawania i studiowania architektury
Wszystko zilustrowane naszymi własnymi zbiorami. A w archiwum naszych kursów rysunku mamy na dzień dzisiejszy 27.331 przykładów.
Jak architekt wykorzystuje rysunek?
Praktykujący architekt, pracujący w zawodzie, z czasem rysuje coraz mniej. Umiejętność którą posiadł żeby dostać się na studia z czasem zanika. Choć może lepszym stwierdzeniem byłoby powiedzenie, że nie zanika tylko się przeobraża. Architekt z czasem pozostaje tylko osobą szkicującą.
Są to szkice do projektu oraz szkice sytuacyjne. Bardzo często na budowie wyobrażenie o jakimś elemencie projektanta i wykonawcy rozbiegają się. Wtedy najprostszą metodą jest wyjęcie ołówka i naszkicowania. Jeżeli dobrze popatrzysz to na płytach gips kartonowych można wyłapać takie robocze rysunki 🙂
Czy techniki komputerowe wypierają rysunek?
Bezwzględnie tak. I nie ma się czemu dziwić. Do końca lat 90 możliwości przeciętnego komputera w biurze architektonicznym nie pozwalały na zrobienie czegoś ładnego. W latach 2000-2005 następuje gwałtowny rozwój technik cyfrowych. Komputery stają się szybsze. Aparaty cyfrowe zaczynają mieć coraz większe rozdzielczości. Do tego dochodzą animacje 3D których rysownik zrobić nie może.
Jest to również czas prawie całkowitej śmierci wizualizacji odręcznych. Klient który ma kupić mieszkanie chce widzieć konkretnie okno i balkon swojego przyszłego mieszkania. Inwestorzy i developerzy nie potrzebują rozmyślań artystycznych nad obrazkiem. Oni chcą dopiąć sprzedaż.
Rysujący architekci – miłość do tworzenia pozostaje
Nie jest jednak tak, że architekci przestają rysować. Nadal organizowane są wspólne wypady na plenery. Mistrzowie którzy jeszcze 10 lat wcześniej tworzyli cuda nadal istnieją. Rysunek w perspektywie nadal ma swoich zwolenników. Można to porównać do kaligrafii. Nikt nie przewiduje obrażenia się na drukarki. Projekty nie będą opisywane odręcznie. Ludzkość nie wróci do pisania listów na papierze. Mimo to kaligrafujących artystów nie brakuje i cała ta sztuka po prostu się przeobraziła.
Rysujący architekt to nadal nie jest rzadkość ale utrzymujący się architekt tylko z rysowania to już tak!
Rynek nie potrzebuje w tej materii przeciętniaków. Żeby móc zarabiać nawet dziesiątki tysięcy złotych na pojęciu Rysunek-Architektura trzeba wyćwiczyć nie lada skilla! Dwóch takich znakomitych rysowników to Tytus Brzozowski i Michał Suffczyński. Obaj już dawno przekręcili 10.000 godzin ćwiczeń do mistrzostwa. Ostatnio Tytus sprzedał swoją pracę nawet za 57.000 zł. Jeżeli chcesz podobnie to załóż sobie że musisz odbyć 10.000 godzin lekcji rysunku. A jeżeli chcesz być jak wirtuoz rysunku odręcznego i akwareli – Michał Suffczyński. To dodaj jeszcze jedne 10.000 godzin.
Architekt odchodzi do Game Dev-u i Concept Artu
Rysunek – architektura – obserwacja czyli podróże ze szkicownikiem
Czy rysowanie w perspektywie pomaga przy przeszkadza w projektowaniu budynków?
Co mamy na myśli kiedy tworzymy związek frazeologiczny Rysunek-Architektura
Przykłady rysunków architektonicznych wraz z opisami
Architektura – rysunek jakiego typu potrzebuje kandydat na te studia