Rysunek – architektura

Rysunek – architektura, dlaczego tak pisane? Bo tak mnóstwo osób wyszukuje w Internecie i chcielibyśmy jak najbardziej dopasować artykuł do tych poszukiwań. A w tym artykule będzie o :

  • roli rysunku w pracy architekta
  • relacji rysunek-architektura czyli jak rysunek wpływa na architekturę
  • rysunek architektoniczny – czyli co to takiego
  • jaki typ rysunku potrzebny będzie zdawania i studiowania architektury

Wszystko zilustrowane naszymi własnymi zbiorami. A w archiwum naszych kursów rysunku mamy na dzień dzisiejszy 27.331 przykładów.

Jak architekt wykorzystuje rysunek?

Praktykujący architekt, pracujący w zawodzie, z czasem rysuje coraz mniej. Umiejętność którą posiadł żeby dostać się na studia z czasem zanika. Choć może lepszym stwierdzeniem byłoby powiedzenie, że nie zanika tylko się przeobraża. Architekt z czasem pozostaje tylko osobą szkicującą.

Są to szkice do projektu oraz szkice sytuacyjne. Bardzo często na budowie wyobrażenie o jakimś elemencie projektanta i wykonawcy rozbiegają się. Wtedy najprostszą metodą jest wyjęcie ołówka i naszkicowania. Jeżeli dobrze popatrzysz to na płytach gips kartonowych można wyłapać takie robocze rysunki 🙂

Czy techniki komputerowe wypierają rysunek?

Bezwzględnie tak. I nie ma się czemu dziwić. Do końca lat 90 możliwości przeciętnego komputera w biurze architektonicznym nie pozwalały na zrobienie czegoś ładnego. W latach 2000-2005 następuje gwałtowny rozwój technik cyfrowych. Komputery stają się szybsze. Aparaty cyfrowe zaczynają mieć coraz większe rozdzielczości. Do tego dochodzą animacje 3D których rysownik zrobić nie może.

Jest to również czas prawie całkowitej śmierci wizualizacji odręcznych. Klient który ma kupić mieszkanie chce widzieć konkretnie okno i balkon swojego przyszłego mieszkania. Inwestorzy i developerzy nie potrzebują rozmyślań artystycznych nad obrazkiem. Oni chcą dopiąć sprzedaż.

Rysujący architekci – miłość do tworzenia pozostaje

Nie jest jednak tak, że architekci przestają rysować. Nadal organizowane są wspólne wypady na plenery. Mistrzowie którzy jeszcze 10 lat wcześniej tworzyli cuda nadal istnieją. Rysunek w perspektywie nadal ma swoich zwolenników. Można to porównać do kaligrafii. Nikt nie przewiduje obrażenia się na drukarki. Projekty nie będą opisywane odręcznie. Ludzkość nie wróci do pisania listów na papierze. Mimo to kaligrafujących artystów nie brakuje i cała ta sztuka po prostu się przeobraziła.

Rysujący architekt to nadal nie jest rzadkość ale utrzymujący się architekt tylko z rysowania to już tak!

Rynek nie potrzebuje w tej materii przeciętniaków. Żeby móc zarabiać nawet dziesiątki tysięcy złotych na pojęciu Rysunek-Architektura trzeba wyćwiczyć nie lada skilla! Dwóch takich znakomitych rysowników to Tytus Brzozowski i Michał Suffczyński. Obaj już dawno przekręcili 10.000 godzin ćwiczeń do mistrzostwa. Ostatnio Tytus sprzedał swoją pracę nawet za 57.000 zł. Jeżeli chcesz podobnie to załóż sobie że musisz odbyć 10.000 godzin lekcji rysunku. A jeżeli chcesz być jak wirtuoz rysunku odręcznego i akwareli – Michał Suffczyński. To dodaj jeszcze jedne 10.000 godzin.

Architekt odchodzi do Game Dev-u i Concept Artu

Jeszcze 20 lat temu nie istniało to zjawisko. A teraz jest w opór silne.

Bo któż lepiej zaprojektuje całe miast do Cyber Punka niż architekt?

Na studiach przechodzisz wspaniałe przedmioty jak Historia Budowy Miast, projektowanie czy konstrukcje. Architekt niemal automatycznie staje się specjalistą od 3D. Już na pierwszym roku wsiada się na programy renderujące i jest to podstawa działania. My dużo wcześniej sugerujemy wejść w świat bezpłatnego Blendera. Na naszym kanale na YouTube publikujemy nawet samouczki.

Z resztą sam zobacz:

Blender jest świetnym programem do zapoznania się ze światem 3D – dodatkowo jest całkowicie bezpłatny

Kiedy student architektury przejdzie przez wszystkie przedmioty faktycznie umie zaprojektować całe miasto – od dzielnic po kosz na śmieci. Tylko tyle, że w architekturze jest duża odpowiedzialność. Bo tam operuje się realnymi pieniędzmi. W Game Devie nic się nie zawali, nie trzeba wysłuchiwać narzekań inwestorów a co najważniejsze – jest samo mięcho architektury – projektowanie!

Rysunek – architektura – obserwacja czyli podróże ze szkicownikiem

Czy rysowanie w perspektywie pomaga przy przeszkadza w projektowaniu budynków?

Co mamy na myśli kiedy tworzymy związek frazeologiczny Rysunek-Architektura

Przykłady rysunków architektonicznych wraz z opisami

Architektura – rysunek jakiego typu potrzebuje kandydat na te studia

Jak zacząć rysować architekturę?

Jak zacząć przygodę z architekturą?

Na samym początku musisz określić jaką architekturą chcesz się zająć. Masz do wyboru trzy opcje:

  • architektura właściwa – to ta na Politechnice lub uczelniach prywatnych
  • architektura wnętrz – na ASP lub też na uczelniach prywatnych (PJWSTK. School of Form, WSEiZ)
  • architektura krajobrazu – w wyższych szkołach rolnicznych

Jaka architektura taki rysunek

Kiedy już wiesz w jakim kierunku chcesz iść musisz zacząć uprawiać taki a nie inny typ rysowania. Wtedy też musisz wybrać odpowiedni kurs na architekturę. Co i jak rysuje się na poszczególnych przygotowaniach do egzaminów wstępnych na architektury:

  • Na architekturę politechniczną – ….
  • Na architekturę wnętrz …
  • Na architekturę krajobrazu …

Ale czy architekt naprawdę musi umieć rysować?

Nam się kojarzy że architektura – rysunek to nieodłączne połączenie. Ale odpowiedź na to pytanie jest złożona. Generalnie nie musi. Albo inaczej nie każdy musi. Można wyobrazić sobie sytuację, że ktoś idzie na płatne studia architektoniczne i nie musi zdać egzaminu z rysunku odręcznego. Na tych studiach ledwo zipie z przedmiotu rysunkowego ale zalicza go. Natomiast po studiach staje się specjalistą od 3D i całkowicie przesiada się na komputer. To jest wizja odwiecznego pracownika,

jeżeli jednak chcesz pełnić samodzielną funkcje w architekturze to rysować musisz umieć. Twoim zadaniem będzie wykonywanie szkiców. Poniżej masz dwa szkice. Jeden techniką mokrą drugi suchą. Pierwszy z nich mógłby uchodzić za szkic koncepcyjny do projektu. Drugi – artystyczny zapis chwili podczas podróży. Obydwa wykonane zostały przez architektów.

Szkice te operują oszczędną formą . Ten po prawej sprawia wrażenie niechlujnego ale tak nie jest. Magda specjalnie przyjęła taką konwencję rysunkową a jej szkic całkowicie oddaje sedno tego co zobaczyła.

Często zdarza się, że na budowie architekt musi naszkicować coś wykonawcy bo ten nie rozumie planów. Wtedy umiejętność rysowania bardzo się przydaje.

Czy architektura to zawód z przyszłością?

Ludzie budowali, budują i budować będą! Tak samo nie zniknie zapotrzebowanie na lekarzy i prawników. Jednak wszystkie te trzy zawody będą musiały zmierzyć się z AI. My wszyscy będziemy musieli się zmierzyć ze sztuczną inteligencją i wysoką cyfryzacją świata.

AI w branży architektonicznej bardzo wspomoże proces projektowy. Już teraz programy są w stanie generować ciekawe koncepcje. W przyszłości architekt dużo mniej czasu poświęci na poszukiwanie najlepszego rozwiązania. W jeden wieczór wygeneruje kilkadziesiąt obrazków a tylko jego wrażliwość artystyczna połączona z matematyką pozwoli dokonać dobrego wyboru.

W cenę urośnie rysunek architekta – taki tradycyjny na papierze bo ciężko będzie AI wygenerować błąd ludzki, czy krzywą kreskę w szkicu. A to właśnie nasze ułomności decydują, że rysunek ma ludzką rękę. Nikt nie będzie na ścianie wieszać obrazków wygenerowanych przez AI. To nie zniknie. Tak jak centralne ogrzewanie nie wyeliminowało kominków.

Ale jak będzie to spraw trudna do przewidzenia