lekcja rysunku dla początkujących - zasady światłocienia

Dzisiejsza lekcja rysunku jest dla zupełnie poczatkujących. Na początku będą łatwe rysunki a potem trochę trudniejsze – dlatego rób te przykłady po kolei.

Zasady światłocienia potrzebne są wszystkim tym którzy zamierzają coś tworzyć. Dla osób, które wykorzystają w przyszłości rysunek do celów kreatywnych. Opanowanie tego materiału jest wtedy konieczne. Jeżeli tego nie zrobisz możesz zapomnieć, że staniesz się kiedyś profesjonalnym rysownikiem. Ten materiał bardzo Ci pomoże. Nie mniej po jego ukończeniu warto rozważyć zapisanie się na jakiś stacjonarny kurs rysunku. Tak żeby mieć zadania zaawansowane i średniozaawanoswane. Poniższa lekcja rysunku jest dobra na początku drogi twórczej.  Jak wspomnieliśmy są to łatwe rysunki. Choć popełniam tutaj błąd ponieważ wartościuję ćwiczenia. Tego nie powinno się robić. Dla początkującego rysownika nawet te przykłady będę stanowić jakiś problem.

Czego nauczy Cię ta lekcja rysunku o światłocieniu:

 
  • dowiesz się jakie są źródła światła
  • nauczysz się wyznaczać cień za pomocą kąta padania i kierunku
  • rozróżnisz  cień własny od cienia rzuconego
  • zobaczysz wybiten przykłądy zasad światłocienia
cień od sześcianu

Lekcja rysunku o światłocieniu może zaczynać się od artystycznego „chiaroscuro” lub od podejścia analitycznego z wykorzystaniem kąta padania i kierunku.

Ważne jest żeby określić co jest źródłem światła. A źródła światła dzielimy na sztuczne (żarówka, świeca itp) oraz naturalne – słońce i księżyc. Jeżeli rysujesz z natury analityczne podejście nie jest Ci potrzebne. Jeżeli jednak w przyszłości chcesz zająć się tworzeniem czegoś z niczego, na pustej kartce, to musisz umieć to przewidywać.

Narysuj zamieszczony tu przykład na razie nie będziemy się wdawać co jest kierunkiem a co kątem padania. Zrobimy to na drugie lekcji rysunku która jest niżej.

łatwe rysunki dla początkujących

Tutaj zaczniemy sobie od wyjaśnienia tego narysowanego słoneczka. To nie jest miejsce gdzie to słońce „stoi” a jedynie pokazanie w którym kierunku ono jest. Teraz wprowadzimy następujące pojęcia:

  • kąt padania – można by go nazwać promieniem słońca. kąty padania na naszym rysunku oznaczone są Cc lub Bb
  • kierunek – idzie „w kierunku” słońca ale po płaszczyźnie na której stoi sześcian
  • cień rzucony – to jest ten cień na płaszczyźnie poziomej
  • cień własny – to jest to co zakreskowane zostało na bryle 

Wykonaj ten rysunek. Dla treningu możesz zrobić jeszcze jeden z innym sposobem cieniowania.

cień od walca i graniastosłupa

Żeby lekcja rysunku była pełna przeanalizujmy jak będzie zachowywał się cień na graniastosłupie o podstawie ośmiokąta oraz na walcu. 

PRO-TIP: Na allegro można kupić sobie styropianowe bryły – walce, ostrosłupy, sześciany, kule – w różnych rozmiarach. Potem warto sobie jes ustawiać w słoneczny dzień i obserwować jak zachowują się cienie rzucone z bryły na bryłę.

Z zamieszczonego tu przykładu zapamiętaj, że cień na walcu gładko przechodzi od najciemniejszej części do części oświetlonej. Wprawne oko zauważy, że najciemniejsza część w walcu nie jest po prawej stronie ale tak w środku. To zjawisko nazywamy cieniem rdzeniowym.

W przypadku graniastosłupa każda krawędź mocno odcina płaszczyznę o innym natężeniu.

cień od walca
Cień od ostrosłupa
światłocień
teoria światłocienia dla początkujących
Cień na schodki
lekcja rysunku dla początkujących
zasady rysunku dla architekta
kur rysunku w ferie i wakacje
jak zdać na architekturę
nauka rysunku kurs przyspieszony
rysunek od podstaw łatwe rysunki