Kurs dla kandydatów na architekturę – kurs dla tych wszystkich którzy wybierają się na architekturę na politechnikę, na architekturę wnętrz na ASP oraz na architekturę krajobrazu na SGGW. Na tej stronie poznasz absolutne podstawy. Czy wiesz jak ciężko narysować jest dach w perspektywie? Jeżeli nie umiesz to 80% tematów jakie pojawiły się na egzaminach wstępnych bys zawalił. Tutaj zobaczysz użyteczne triki i ciekawe przykłady.
jak poprawnie rysować w perspektywie
Jak narysować dach w perspektywie ?
Dachy to jeden z większych problemów w pracy architekta. Ich nie zrozumienie może mieć poważne konsekwencje. Niedawno w prasie opisywano przypadek w którym architekt pomylił przeciwprostokątną z ramieniem przyprostokątnym. Kiedy przyszedł śnieg dach się wygiął i zawalił. Na szczęście pękające drewno daje znaki wcześniej. Ludzie w środku nocy uciekli na zewnętrz. Było -18 stopni!
Żeby narysować dach musimy znać rozmiar murów a co za tym idzie i rozmiar okapu.
Pro Tip : Uważaj. Wielu rysowników uznaje, że obrys murów jest tożsamy z obrysem okapu. NIE JEST!!! Okap zawsze wystaje tak żeby zacinający deszcz nie namaczał korony murów.
W naszym przypadku okap to prostokąt ABCD.
Rzowiązywanie połaci dachowych
Oddzielnym problemem jest rozwiązywanie dachów. O co chodzi ?
Zrób ten test dla kandydatów na architekturę na portalu matura.org :
http://matura.org/test-dla-kandydatow-na-architekure-2/
Tam pojawi się zadanie na rozwiązywanie dachów!
Przykłady wykorzystania rysunku dachów na kursie dla kandydatów na architekturę
kurs dla kandydatów na architekturę
Jeżeli będziesz trzymać się geometrii to nie polegniesz na takim ćwiczeniu,
Zrób je wg opisu:
Narysuj płaszczyznę poziomą w perspektywie dbając o to żeby był to w proporcjach prostokąt a nie kwadrat, najlepiej o stosunku boków 1:2. Następnie narysuj dwie trójkątne ściany szczytowe. Powstanie w ten sposób graniastosłup o podstawie trójkątnej ale nie leżący na niej. Zadbaj żeby ściana przeciwprostokątna była pozioma. Może to zrobić sprawdzeniem metodą badania elips i ułożenia osi krótkiej i długiej. Jeżeli nachylisz trójkąty tak jak na tym rysunku przejdziesz z dachu dwuspadowego na dach czterospadowy. Pilnuj żeby linie się zbiegały na Twoim arkuszu żeby szły do krawędzi kartki.
rysowanie w perspektywie dachu z naczółkami
Im bardziej w las tym więcej drzew. Im bardziej będziesz zagłębiać sie w zagadnienia kursu dla kandydatów na architekturę tym bardziej zaczniesz dostrzegać inne rozwiązania i przykłady.
Kiedy pojedziesz do Zakopanego to wtedy zobaczysz że jest jeszcze inny typ dachu – dach z naczółkami i w tym ćwiczeniu masz pokazane jak sobie z nim poradzić
Po pierwsze narysuj to wszystko co jest w ćwiczeniu wyżej. Kiedy to zrobisz narysuj na nachylonych trójkątach dwie linie poziome tak żeby były równoległe do okapu.
Narysuj dwa identyczne trójkąty gdzie przeciwprostokątna jest naszą linią. Te trójkąty są przystające i w tym przypadku również równoległe do ścian szczytowych.
Po trzecie narysuj połacie dachowe które są takie jak na rysunku obok.
Opisy tu przedstawione nie są zbyt łatwe. Rozważ zapisanie sie na jakiś kurs dla kandydatów na architekturę w swoim mieście. Tam prowadzący wyjaśni Ci wszystko na Twojej pracy. Poniżej masz kilka ważnych linków.
Rzuty ortogonalne w dachach
Mamy narysowany dach z naczółkami.
Poniżej masz narysowanego go widokach płaskich. Można też użyć słowa rzutu ortogonalne.
Przyjrzyj się jak to jest skonstruowane. W widoku z góry mamy tylko prostokąt. W widoku od ściany szczytowej tylko trójkąt. Gdybyśmy mieli tylko dwie płaskie figury prostokąt i trójką oraz żadnych linii w środku to dach byłby dachem dwuspadowym. Zmiana następuje kiedy spojrzymy na trzeci widok – jest tam wielokąt foremny. Dzięki tym trzem widokom możemy dokładnie ustalić jaki będzie kształt dachu w trójwymiarze.
Oczywiście tu jeszcze sprawę ułatwiają kalenice oraz graficzne zakreskowanie połaci.
Zapis w rzutach ortogonalnych jest ustandaryzowanym zapisem dla wszystkich w branży architektonicznej. Kiedy inżynier bierze do ręki plany sporządzone przez architekta wie o co chodzi. Może obliczyć obciążenie dachu. Kiedy dekarz weźmie do ręki te same plany będzie widział co ma zrobić.
Dlatego na egzaminach na architekturę jako umiejętność konieczną żąda się tej wiedzy. Jeżeli tego nie umiesz to polegniesz. Nawet nie masz co marzyć o studiowaniu architektury. Dobrym rozwiązaniem do nauki rzutów ortogonalnych jest System Igurra.
Dodatkowa umiejętność - blender - na przykładzie igurry :
Już zawczasu warto zainteresować się programami 3D – w pracy architekta rysunek odręczny będziesz wykorzystywać rzadko. Głównie do szkicowania koncepcji lub rozrysowania sobie na szybko detalu. Tu komputer rysunku odręcznego nie zastąpi.
Natomiast 80% czasu spędzisz przed komputerem. Jednym z takich przydatnych programów jest bezpłatny Blender drugim Sketchup.
Warto przerobić ten samouczek który masz tu pokazany. Kuba tłumaczy wszystko przystępnie i od podstaw.
Jak narysowac schody w perspektywie
Kurs rysunku dla kandydatów na architekturę musi mieć wśród tematów schody. I właśnie to teraz sobie przećwiczymy.
Nasze schody będą się zbiegać do punktu Z na horyzoncie H. Ten układ pokazuje , że są one widoczne z góry. Przy rozważaniach geometryczno perspektywicznych rysuj „rozpoznanie formy” z góry – lepiej wtedy widać.
Przy rysowaniu schodów zwróć uwagę, że jeden schodek ma proporcje prostokąta o wymiarach 1:2. Tak jest ponieważ schody uznaje się za wygodne kiedy mają wymiar 15×30 cm. Jest taki wzór na wygodne schody 2h+s = 61~65 (gidze h to wysokość stopnia a s to jego długość) Takie proporcje wymuszają również to że bieg schodów będzie miał też proporcje 1:2. Rysowanie innych proporcji to jeden z najczęstszych błędów w perspektywie nagminnie popełnianych przez kandydatów na architekturę.
Zadanie dla ambitnych i chcących więcej
Kurs dla kandydatów na architekturę gromadzi osoby o różnym poziomie. Najbardziej zaangażowani wykonują takie oto studium schodów. Szczególnie trudne są schody z duszą … czyli tą „dziurką w środku”. Jeżeli masz ochotę na cos ambitnego to po prostu zrób taki sam arkusz w perspektywie i daj swojemu prowadzącemu na kursie rysunku do korekty.
kurs rysunku = domin
Ćwiczenie rysowania schodów z murowanymi poręczami.
Tu mamy do czynienia z perspektywą jednozbiegową. Taką perspektywę nazywa się również czołową i nie bez przyczyny. Można by powiedzieć że punk zbiegu jest na wprost czoła. Taki rodzaj perspektywy jest dość nieprzyjemny do rysowania. Paradoksalnie perspektywa jednozbiegowa jest trudniejsza od dwuzbiegowej a to za sprawą ostrych zbiegów i skrótów perspektywicznych.
Kiedy będziesz rysować ten przypadek to zwróć uwagę, że poręcze, w tym przypadku możemy nazwać je również policzkami, zbiegają się w punkcie zbiegu który nie jest na horyzoncie! Ten właśnie przypadek pokazuje że punkty zbiegu nie muszą znajdować się na horyzoncie. Czasami stosuje się nazwę horyzont powietrzny do różnych dziwnych zjawisk.
Nie mniej, właściwy horyzont zawsze jest poziomy.
Przeanalizuj ten przypadek i wyłap wszystkie zaznaczone tu zależności.
Jak narysować postument
W rysunku architektonicznym niejednokrotnie będziesz mieć do czynienia z rysowaniem schodków prowadzących do jakiegoś pomnika. Ilustracja obok prezentuje geometryczny model tego.
Nasz mini kurs dla kandydatów na architekturę teraz właśnie się tym zajmie 🙂
Cały ten rysunek jest wykonany w perspektywie czołowej. Punkt zbiegu jest na wprost nas. Poniżej mamy zrzutowany widok od góry. Normalnie w życiu codziennym nie robi się tego w ten sposób bo to strata czasu ale kiedy Ty jesteś na samym początku swoich działań rysunkowych to warto to przeanalizować i wykonać kilka prób.
Pro Tip dla kandydatów na architekturę:
Kiedy gromadzisz materiały z Internetu to staraj się je rysować. Niech nie zalegają na Twoim dysku. Kiedy już zaczniesz je rysować to rozkładaj je na czynniki pierwsze. Zadawaj sobie pytania :
- dlaczego ta czy tamta kreska zostały narysowane?
- co chciano w ten sposób osiągnąć?
- dlaczego mi się to podoba?
- Jak osiągnięto dany efekt?
Popatrz jak wygląda użycie rysowania schodów w praktyce
W praktyce rysowanie schodów wygląda inaczej. Tu na tym podrysie do akwareli widać, że są narysowane „na czuja”. Autor tej pracy, wykładowca w Szkole Rysunku Domin – Grześ Wróbel, najpierw przeszedł przez kurs dla kandydatów na architekturę a potem wyspecjalizował się w malarstwie akwarelowym.
Czy trudno jest się dostać na architekturę?
Na architekturę jest się ciężko dostać a poniżej wypisujemy dlaczego. Nie daj się zwieść opowieściom że to bułka z masłem.
- Po pierwsze – to jest egzamin artystyczny a więc podlega subiektywnej ocenie. Mieliśmy taki przypadek, że nasz uczeń – Czarek. Zajął dwa razy pierwsze miejsce, raz dostałby się a raz się nie dostał. Jak to w ogóle możliwe? Czarek chodził sobie na egzamin będąc jeszcze licealistą. W II klasie LO – dostałby się nawet jeżeli z matury i to podstawowej dostałby najniższą liczbę punktów. W klasie III LO zajął pierwsze miejsce na egzaminie na architekturę. Kiedy poszedł w IV klasie nie dostał się. Rok po maturze znów próbował i nawet nie przeszedł do drugiego etapu. Dwa lata po maturze znów zajął pierwsze miejsce. O czym to świadczy? że komisja nie sprawdza predyspozycji ale ocenia wg własnego systemu wartości. Tak jest z kierunkami artystycznymi
- Po drugie – trzeba wygospodarować czas na kurs dla kandydatów na architekturę. Do tego dochodzi matura którą warto zdawać na rozszerzeniach. Po prostu zaczyna brakować czasu. Trzeba się bardzo spiąć żeby to ze sobą połączyć.
- Odpowiadając na pytanie „Czy trudno jest się dostać na architekturę” warto zwrócić uwagę na to jak często nazywa się architektów – genialni dyletanci. Architekt prawie na niczym się nie zna – bo z konstrukcji lepsi i to 10 razy są budowlańcy; wyczucie artyzmu lepsze maja po ASP, prawo budowlane lepiej będzie znał prawnik, a ekonomista za głowę się łapie jak widzi wyliczenia architektów. Nie mniej to ARCHITEKT SPAJA WSZYSTKO W LOGICZNĄ CAŁOŚĆ!
Mimo wszystko architektura jest fajna i kreatywna i WARTO IŚĆ NA ARCHITEKTURĘ
Jeżeli pokochasz tę dziedzinę to odpowiedź na to czy trudno jest się dostać na architekturę jest inna: Łatwo jest się dostać na architekturę 🙂
Trzy ciekawe artykuły które poszerzą Twoje horyzonty myślowe:
Czy wiesz jak dobierać profesjonalnie kolory – zobacz jak można to zrobić w Digital Paintingu
Rysunek ołówkiem – rzeźba, architektura, martwa natura – popatrz na rysunki pasjonatów tej techniki
Niewiarygodna historia zdawania na architekturę – czy można osiągnąć taki wynik bez „posmarowania”?