Egzamin na architekturę - byłam przerażona
O studiowaniu architektury marzyłam od długiego czasu. Chyba od podstawówki. Już w gimnazjum dowiedziałam się o wstępnym egzaminie z rysunku. Między innymi też, że na niektórych uczelniach trwa on 4 godziny. Ten fakt zszokował mnie. JAK?!
Jakim cudem można siedzieć przez 4 godziny i rysować? A to jeszcze z głowy, na konkretny temat. Może projektowy, może historyczny, geometryczny…
Temat z wyobraźni
Kurs na architekturę - jak znalazłam odpowiedni
Pierwsza klasa liceum była dla mnie dość szalonym czasem. Szczególnie na początku. Nowa szkoła, obcy ludzie, inna atmosfera. Doszło więcej nauki. Nie chciałam jednak rezygnować ze swoich pasji. Jedną z nich był rysunek i na szczęście dowiedziałam się o zajęciach prowadzonych w Miejskim Domu Kultury. Oczywiście było to bardziej hobbystyczne rysowanie niż jakikolwiek kurs, ale poznałam tam wspaniałe osoby i wyćwiczyłam rękę.
Aby umieć rysowć musisz ćwiczyć
Pamiętam ten dzień jak dziś. Początek września, słonecznie. Mimo, że już rok nauki w liceum minął, i tak większość ludzi z klasy wydaje się obca.
Zapytałam koleżanki, które kiedyś wspominały, że chcą iść na architekturę, czy planują się zapisać na kurs rysunku. Okazało się, że już to zrobiły lub chcą. Czułam się spóźniona z tematem. Czy nie jest jeszcze za późno?!
Postanowiłam zasięgnąć porady starszego kolegi, który poszedł na architekturę. Widziałam, będąc w gimnazjum, jak tworzy wspaniałe rysunku budynków. Robiły ogromne wrażenie!
Zobacz, jak mniej więcej wyglądały:
Wnętrze barokowe rysowane cienkopisem
Ta technika wymaga dużo wprawy. Im więcej czasu poświęcisz na naukę rysunku, tym lepsze rysunki będziesz tworzyć. Nie ma innej możliwości!
Kurs na architekturę - czy to dobra decyzja?
Kolega poinstruował mnie co i jak. Druga klasa okazała się idealnym czasem na rozpoczęcie lekcji rysunku. Nie nawarstwiają się wtedy powtórki do matury z właściwymi zajęciami.
Spróbowałam się do poleconej Szkoły Rysunku. Szczerze – przez pierwszy rok chodziłam jedynie na cotygodniowe zajęcia, czasem zdarzyło mi się odrobić pracę domową. W trzeciej klasie stwierdziłam, że powinnam się bardziej przyłożyć i chodziłam też na darmowe EZLU. Wzięłam również udział w feriowym kursie rysunku. Okazało się, że pracownia artystyczna oferuje tak dużo różnych zajęć darmowych i dodatkowych, że nawet nie skorzystałam ze wszystkich!
Rodzina DOMINA
To społeczność licząca 4,7 tys. rysowników! Ludzie z różnych filii Szkoły Rysunku należą do niej. Na naszej grupie na fb sam Wojciech Domińczak prowadzi lekcje na żywo.
JAKICH WĄTPLIWOŚCI POZBYŁAM SIĘ PO KURSIE NA ARCHITEKTURĘ?
Zobacz, czy któreś z nich dotyczą także Ciebie.
Jeśli widzisz podobne lub chciałbyś podzielić się odmiennymi - napisz proszę w komentarzu ☺.
Oczywiście ile trwa egzamin, zależy od uczelni. Najdłuższy, w którym brałam udział to 4h. Nie jest to ani za dużo, ani za mało, gdy dobrze zagospodarujesz czas. Prowadzący kurs na architekturę wyjaśniają, jak to zrobić. Na początku nauki rysunku nie byłam przyzwyczajona do tak wielu godzin pracy. Im dłużej chodziłam, tym zajęcia szybciej mijały.
Na początku nie. Ale kurs rysunku jest tak opracowany, żeby z każdą kolejną lekcją wynosić nową umiejętność. Nawlekamy sobie koraliki. Większa ilość koralików = łatwiejsze rysowanie. Zaczynałam od płaszczyzny, sześcianu. Później już były obiekty architektoniczne. Na końcu rysowałam nawet miasto z lotu ptaka! O ile pamiętam, bardzo uciążliwy temat… Przed egzaminem tylko przypominałam sobie najfajniejsze kadry, które już przerobiłam i tyle!
W zależności od miasta różna jest specyfika egzaminu. Bałam się, że w poznańskiej szkole rysunku nie dowiem się niczego o innych. Bynajmniej! Prowadzący w pracowni kompleksowo dbają o przygotowanie do egzaminu na architekturę. Przez utworzoną grupę na fb otrzymywałam informacje na bieżąco. Kiedy? Jak? Co trzeba wysłać? Gdzie się zapisać? Szczerze… Nie musiałam się martwić i odszukiwać w czeluściach internetu zakopanych informacji o egzaminach wstępnych.
Ten mit obalają już na samym wstępie do pracowni. Wojtek nazywa to dupogodzinami. Liczy się ilość przerysowanych godzin. Żeby osiągnąć mistrzostwo stety bądź nie, musisz ćwiczyć. Przekonałam się o tym na własnej skórze. Podczas feriowego kursu rysowałam codziennie! Było widać ogromną poprawę, ale też łatwiej prowadziło mi się rękę. Spróbuj zatem zapomnieć o tych, którzy starali się wmówić, że nie masz talentu. TALENT NIE ISTNIEJE! Egzamin na architekturę i wspaniała przygoda na studiach przed Tobą!
Pierwsze takie zadanie na EZLU. Myślałam sobie: „JAK?! Może po prostu rozrzucę dowolnie te bryły… przecież nie da się z nich nic ciekawego zrobić” I z tym problemem NIE zostałam sama. Mój prowadzący – Łukasz dokładnie określił w jaki sposób podejść do takiego zadania. Gdzie horyzont, punkt(y) zbiegu, jak ustawiać bryły, żeby kompozycja miała sens. Tak precyzyjny kurs na architekturę to ja rozumiem 😉
KURS RYSUNKU
NAJLEPSZA SZKOŁA RYSUNKU
Za co pokochałam Szkołę Rysunku?
CUDOWNA ATMOSFERA
Przyznam, że na pierwszym roku kursu na architekturę nie było mi łatwo się otworzyć. Wtedy też nie tak chętnie chodziłam na lekcje rysunku, jak w kolejnym. Dopiero drugi rok nauki rysunku z racji zbliżającego się egzaminu potraktowałam poważniej. Im więcej przebywałam w Szkole Rysunku, tym mniej chciałam wracać do domu. W każdą sobotę rysowałam w pracowni od 9 do 17, bo po normalnych zajęciach zostawałam jeszcze na EZLU.
PROFESJONALNE PRZYGOTOWANIE
Pomijając już wszystkie wysokie wyniki uczniów kursu na architekturę, którzy rok rocznie od ponad 10 lat zajmują pierwsze miejsca w egzaminie, czułam, że jestem w dobrych rękach. Widać, że prowadzący znają się w 100% na tym co robią, a jednocześnie nie pokazują swojej wyższości nad Tobą. Ci ludzie tłumaczą krok po kroku jak nauczyć się rysować. Czasem ćwiczenia rysunkowe są pozornie błahe, ale uwierz mi, po czasie je docenisz.
ZAANGAŻOWANIE
W ROZWÓJ
Byłam zapisana tylko na kurs na architekturę, ale Łukasz (prowadzący filię w Poznaniu) zachęcał do udziału w dodatkowych bezpłatnych zajęciach. Zawsze mogłam przyjść do pracowni i porysować oraz otrzymać nadprogramowe materiały czy indywidualną korektę. Pamiętam, jak podczas feriowego kursu dostaliśmy pliki z dobrymi rysunkami do inspiracji. Tak po prostu, aby móc się dalej rozwijać.
WSPARCIE PO KURSIE
Kończysz kurs na architekturę i już nie masz nic wspólnego ze szkołą rysunku? Znajome? W pracowni tego nie doświadczyłam. Już we wakacje po ogłoszeniu wyników rekrutacji rysowałam coś w domu i prosiłam o pomoc prowadzących. Bez zwłoki dostawałam korektę i rady do przyszłych prac
Kurs na architekturę - a może by tak online?
Kurs na architekturę ONLINE to nie tylko popandemiczna nowość, ale też świetna opcja do nauki rysunku w domowym zaciszu, bez poświęcania czasu na dojazd do pracowni. Przyznam, że ja z konieczności w roku przygotowań do egzaminu, od marca uczyłam się rysować przez internet. Prowadzący na ten czas zapewnił profesjonalny sprzęt. Przenieśliśmy się na fb, gdzie odbywały się lekcje rysunku w formie live, w czasie których wysyłaliśmy swoje prace przez messengera.
Zalety kursu rysunku ONLINE
Jeśli nauka rysunku przez internet to Twój nieprzymuszony wybór, wiedz, że jesteś w dobrych rękach. Technologia postąpiła na przód, zatem kurs rysunku możesz odbyć u siebie w domu.
BEZ DOJAZDÓW
Przyznam, że to znaczne ułatwienie. Jestem z małego miasteczka i na cały dojazd do Szkoły Rysunku musiałam poświęci około 3h. Poza tym koszty biletów są też dość dużym obciążeniem.
NIELIMITOWANY DOSTĘP
Płacisz raz za kurs rysunku i możesz korzystać z materiałów bez ograniczeń. Jeśli potrzebujesz przerobić jakąś lekcję wolniej lub kilka razy - żaden problem.
SPOTKANIA
Z TUTOREM
Do podstawowego pakietu kursu rysunku możesz również dobrać miesiąc lub dwa korekt ONLINE z tutorem ze Szkoły Rysunku. Dzięki temu poznasz swoje mocne i słabe strony oraz zrobisz większy postęp.
Darmowy kurs na architekturę ONLINE
Znalazłam również warte uwagi materiały do nauki rysunku na własną rękę. Możesz skorzystać z filmików (przykładowy poniżej) lub tutoriali w wersji cyfrowej. Do tego otrzymasz korektę indywidualną, jeśli dołączysz do grupy na fb –> Darmowe Lekcje Rysunku.
Kurs na architekturę - co chciałbyś wiedzieć?
Liczę, że moja historia pomoże Ci w wyborze kursu na architekturę i rozwieje Twoje wątpliwości, co do nauki rysunku w ogóle.
Daj znać:
- Czy podobał Ci się wpis?
- Jakie masz/miałeś wątpliwości przed kursem na architekturę?
- Co jeszcze chciałbyś wiedzieć o kursie rysunku?
Podziel się przemyśleniami w komentarzu. Chętnie przeczytam i odpowiem.