Kryzys twórczy – siedzisz przed pustą kartką i nie możesz nic z siebie wykrzesać. To jednocześnie frustrujące i obezwładniające.
Wielu artystów, pisarzy i osoby pracujące w zawodach kreatywnych w pewnym momencie dopada blokada twórcza. Nic w tym dziwnego. Na szczęście możesz załagodzić jej działanie i rozbudzić kreatywność.
Wiedziałeś, że istnieje zjawisko, zwane art blockiem? Objawia się brakiem weny i spadkiem natchnienia. Może nadejść w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy na przykład pracujesz nad ważnym projektem.
Zobacz zatem, jak poradzić sobie z blokadą twórczą i nie daj się kryzysowi!
Co znajdziesz na stronie?
Na kryzys twórczy - obejrzyj motywujący i inspirujący tutorial
Tego na pewno jeszcze nie rysowałeś! A przełamanie rutyny to najlepszy sposób na pokonanie blokady twórczej. Krótka lekcja rysunku, na której nauczysz się oddawać proporcje i obłe kształty. Przećwiczysz też kontrast światłocieniowy. Weź nietypowe narzędzie w dłoń i lecimy!
Zwalcz kryzys twórczy w każdej dziedzinie
Wszystkie narzędzia do zwalczania kryzysu twórczego możesz stosować w dowolnej sferze sztuki i pracy. W tym wpisie skupię się na kryzysie związanym z twórczością rysunkową, ale jeśli przeformułujesz odpowiednio niektóre punkty, sprawdzą się one również w pisarstwie czy komponowaniu.
Kryzys twórczy może się pogłębiać, jeśli temat, nad którym pracujesz jest za trudny na daną chwilę. Zmagasz się np. ze sceną sci-fi, a nigdy wcześniej nie rysowałeś maszyn i pojazdów. Wtedy dochodzisz do wniosku, że nic Ci nie wychodzi i jesteś beznadziejny.
To nie tak!
Inny przykład. Jeśli chcesz z marszu, bez przygotowania narysować konia, z pewnością za pierwszym razem będzie wyglądał jak muł. Dlatego najpierw spróbuj zrozumieć budowę zwierzęcia. Zacznij od podstaw. Możesz skorzystać z lekcji: „Jak narysować konia?” Dopiero po przećwiczeniu różnych ustawień i dokładnej analizie tematu przejdź do finalnej pracy.
Z tą podstawą bez problemu stworzysz dobrą grafikę. O, taką jak poniżej:
2. Rysuj regularnie - unikniesz kryzysu twórczego
To metoda na dwie przyczyny kryzysu twórczego. Niewypracowany nawyk i słaby warsztat rysunkowy.
Bez nawyku regularnego rysowania trudniej będzie Ci zabrać się do pracy. Jeśli z lekcji rysunku zrobisz sobie rytuał, nie będziesz musiał zastanawiać się kiedy zacząć, czy w ogóle znajdziesz czas.
Jak wypracować nawyk rysowania?
Ustal stałą porę, o której rozpoczniesz i się jej trzymaj. Możesz na przykład skorzystać z pomocy Wojciecha Domińczaka, który na grupie facebookowej prowadzi live’y z kursem rysunku. Wystarczy też, jeśli dziennie zrobisz jeden Stopian rysunkowy. To tylko 5 min, a zauważysz postępy.
Pomoże Ci też stosowanie unikalnych metod ze szkoły rysunku:
- Dupogodziny – one sprawią, że zostaniesz mistrzem (bo, powiem Ci w sekrecie, że TALENT NIE ISTNIEJE)
- Stopiany – dzięki nim zrobisz niewiarygodną ilość rysunków
- Ready deska – najlepsza motywacja i sposób na przyspieszenie pracy
- Koraliki – małe kroczki, przez które wzbogacisz się o nowe umiejętności.
Zbiór skutecznych trików
3 niepowtarzalne korzyści z nauki w Szkole Rysunku
Wolna Pracownia
Kryzys twórczy najczęściej dopada w domu, w samotności. Jako nasz uczeń możesz przyjść porysować w pracowni, kiedy tylko zechcesz.
Domowa atmosfera
Nie ma nic lepszego na zwiększenie motywacji jak kubek gorącego kakao. Skorzystaj z kuchni dostępnej dla kursantów, aby umilić sobie pracę.
Najlepsze wyniki
Liczby nie kłamią. Już od ponad 10 lat, każdego roku na egzaminie z rysunku nasi kursanci zajmują pierwsze miejsca.
Kryzys rysunkowy przez brak umiejętności
Za kryzysem twórczym stoi też słabe rozrysowanie. Może bardzo rzadko rysujesz? Nie spodziewaj się wtedy, że usiądziesz nad kartką i Twoja ręka będzie wiedziała, co zrobić. Aby wprawnie i szybko rysować, musisz robić to systematycznie. Legendarny pianista mówił:
Jeśli nie ćwiczę przez jeden dzień, czuję to w swojej grze. Jeśli nie ćwiczę dwa dni, zauważa to moja żona. Jeśli nie ćwiczę przez trzy dni, zauważają to wszyscy.
Władimir Horowitz
Zatem, aby uniknąć kryzysu twórczego w postaci poczucia, że nic Ci nie wychodzi, możesz spróbować zapisać się na kurs rysunku. To świetny sposób na motywację. W grupie zawsze raźniej się tworzy. Poza tym inni inspirują Cię swoim podejściem do tematu, co pomoże uniknąć blokady twórczej.
Historia sztuki jako wsparcie
Już wiesz, gdzie szukać
3. Pobaw się techniką i tematyką - zażegnaj kryzys twórczy
Od dłuższego czasu grzęźniesz w akwareli, przez którą cały świat wydaje się płynąć? Ciągła praca w jednej technice szybko doprowadzi Cię do kryzysu twórczego. Jeśli lubisz malarstwo, to spróbuj zamienić akwarele na akryl lub farby olejne.
Pomóc może również radykalna zmiana techniki. Przerzuć się na jakiś czas (nawet na jedną pracę) na rysunek ołówkiem, węglem lub kredką. Odkryjesz nowe możliwości narzędzi, sposoby mieszania kolorów i nakładania waloru.
Postaw na świeżość , która otworzy Ci głowę.
Kolejnym środkiem przeciwko kryzysowi twórczemu jest przełamanie rutyny tematycznej. Narysuj coś, czego wcześniej nie miałeś okazji, mimo że bardzo Ci zależało na tej pracy. Jeśli nie masz takiego zagadnienia, uwiecznij, co widzisz przed sobą. Wyjdź też na spacer i poszukaj ciekawych ujęć. Zrób zdjęcia z nietypowym kadrem, może to będzie Twoja inspiracja.
4. Kryzys twórczy minie, gdy zmienisz otoczenie
Dodaj tu swój tekst nagłówka
Być może nie zwracasz na to, co masz wokół siebie. Jednak przebywanie wciąż w jednej pracowni też przyczynia się do kryzysu twórczego. Zmień to! Przenieś się do innego pomieszczenia, w plener, do kawiarni, czy otwartej pracowni w szkole rysunku. Inne światło, nowy układ mebli, nieznajomi ludzie będą stymulować mózg i pomogą Ci pobudzić kreatywność.
5. Odpocznij - zabierz się za coś innego
Nie próbuj na siłę czegoś wymyślić. Skończy się to jeszcze większą frustracją, a blokada twórcza i tak nie zniknie. Potraktuj ten stan jako szansę na odpoczynek i zrobienie rzeczy, których wcześniej nie miałeś okazji.
Pomysły przychodzą podczas rutynowych czynności, kiedy nie musisz się za bardzo na czymś skupiać. Często dzieje się to w czasie kąpieli, wtedy to rodzą się najciekawsze przemyślenia. Podobnie jest ze sprzątaniem, chociaż nie każdy chętnie zabiera się za porządki 😉.
Co możesz wtedy zrobić?
Wykorzystaj czas kryzysu twórczego na drobne przyjemności:
- wyjdź na spacer 🚶🏻♀️
- idź do teatru 🎭
- przejedź się na rolkach ⛸
- poczytaj książkę 📖
One też mogą stać się bodźcem do poruszenia Twojej wyobraźni lub po prostu dadzą Ci chwilę wytchnienia od twórczości.
6. Uciekaj od perfekcjonizmu, a kryzys twórczy nie przyjdzie
Przesadny perfekcjonizm jest przyjacielem kryzysu twórczego. Zmusi Cię do odkładania pracy „na jutro”, albo wiecznego jej poprawiania. Zamiast bezskutecznie siedzieć nad jednym szczegółem, pozostaw go takim, jaki jest. Kolejnego dnia spojrzysz na niego świeżym okiem i stwierdzisz, że nie ma sensu dalej go męczyć. Chyba, że uznasz, iż jest bardzo źle i poprawisz dany fragment. To zrozumiałe. Ale nie tak w kółko i bez przerwy.
Z drugiej strony, jeśli będziesz chciał tworzyć jedynie idealne rysunki, wykończysz się psychicznie. Każdy ma prawo popełniać błędy. Liczy się nauka na przyszłość, którą z nich wyniesiesz.
Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi.
W każdej branży artystycznej potrzebny jest czas na wypracowanie umiejętności. Pozwól sobie tworzyć nieudane prace. Nauka rysunku to proces trwający całe życie.
7. Kończ rysunki - zwiększysz motywację
Jeśli nie widzisz postępów, to także naturalne, że dopadł Cię kryzys twórczy. Abyś zauważył poprawę umiejętności rysunkowych musisz kończyć swoje prace. To jest dość trudne. Kiedy chodziłam na kurs na architekturę, bardzo wolno szkicowałam i praktycznie na żadnej lekcji rysunku nie dokańaczałam zadania.
Jak się zmotywowałam do kończenia prac?
Poprawę umiejętności zauważyłam dopiero na feriowym kursie rysunku i maratonie do egzaminów, czyli intensywnych zajęciach, podczas których doprowadzałam rysunek do końca w około 4h. Gdyby nie motywacja, jaką dają profesjonalne lekcje rysunku, nie umiałabym się zmobilizować, żeby rysować szybciej. Bez nich nie nabrałabym również pewności, że jestem gotowa na egzamin.
Kurs rysunku to najskuteczniejszy sposób, żeby się zmotywować i nabrać pewności w rysowaniu.
8. Rozwijaj się - kursy artystyczne, lekcje rysunku
Jeśli już tak gładko przeszłam do tematu szkół rysunku, czyli mentoringu, który pomoże Ci zażegnać kryzys twórczy, posunę się dalej. Twój obecny stan, niechęć i niepewność twórczości może być powodowany przez poczucie, że stoisz w miejscu. Podobnie jak w poprzednim punkcie.
Tym razem chodzi mi o sam proces tworzenia. W pewnym momencie możesz popaść w rutynę. Weź wtedy udział w kursie artystycznym. Najlepiej z takiej dziedziny sztuki, która jest dla Ciebie obca.
Uwaga!
Idąc na nieznany kurs artystyczny, pamiętaj, że za pierwszym razem jest trudno i prace często nie wychodzą. Wyzwanie powinno być dla Ciebie przyjemnością i zarazem przeszkodą do pokonania. Tak, żebyś poszerzył wiedzę, spojrzał z innej perspektywy na sztukę. Jeśli wiesz, że to jeszcze bardziej zaostrzy kryzys twórczy i zniechęci Cię do dalszego rysowania, pomiń ten punkt.
9. Porozmawiaj z twórcami
Nic nie przyniesie takiego ukojenia jak wymiana doświadczeń. Pewnie ktoś z Twojego otoczenia również miał problem z kryzysem twórczy. Przecież nagły brak motywacji przytrafia się najbardziej doświadczonym artystom. Może skorzystasz z ich sposobów na załagodzenie blokady.
Poza tym, gdy będziecie rozmawiać, z pewnością zainspirujecie siebie nawzajem. Jako twórca masz przecież niepowtarzalne spojrzenie na świat. Nawet zwykła wymiana zdań o prozie życia pomoże Ci wyjść z kryzysu twórczego. To w codzienności ukryte jest odwieczne piękno.
Jeśli nic nie pomoże...
Niestety gorszy czas przytrafia się każdemu. Nie obwiniaj się za to i nie walcz z kryzysem twórczym na siłę. Często jest on przygotowaniem do pełnego pomysłów i zapału okresu twórczości. Ta chwila wyciszenia może być dla Ciebie zbawienna. Wykorzystaj ją w inny sposób niż zamartwianie się.
Skutecznym sposobem, który pomoże Ci zobaczyć postępy jest narysowanie jeszcze raz starych prac. Porównasz sobie dawny styl do wyćwiczonego przez lata. Im bardziej zaawansowanym rysownikiem jesteś, tym wolniejsze postępy będziesz robił, bo już osiągniesz wystarczający poziom. Żeby wejść na kolejny potrzeba więcej czasu i pracy.
Kryzys twórczy - PODSUMOWANIE
Kryzys twórczy może stanowić dla Ciebie niemałe wyzwanie i wzbudzić poczucie beznadziei. Dlatego dobrze, żebyś znał metody radzenia sobie z nim, aby Twoje życie było łatwiejsze. We wpisie poznałeś następujące sposoby na zwalczenie kryzysu twórczego:
- Nie porywaj się z motyką na słońce.
- Zbuduj nawyk rysowania.
- Wypróbuj różne techniki malarskie i rysunkowe.
- Sięgnij po odmienną tematykę.
- Znajdź świeżość w odmiennym otoczeniu.
- Odpocznij, posprzątaj lub zrób coś innego.
- Nie rób z siebie idealnej maszyny.
- Kończ jak najwięcej swoich rysunków.
- Nie stój w miejscu. Rzucaj sobie wyzwania.
- Posłuchaj innych.
- Nie rób nic na siłę.
Rysunek dla dzieci
Rozwój, zabawa, pasja
Kryzys twórczy - pozbyłeś się go?
Mam nadzieję, że w tym wpisie znalazłeś choć jeden sposób, który pomógł Ci zwalczyć kryzys twórczy. Daj znać w komentarzu:
- Czy dopadła Cię już blokada twórcza?
- Jakie są twoje metody radzenia sobie z kryzysem twórczym?
- Co sądzisz o braku motywacji?
Lub po prostu podziel się swoimi refleksjami na ten temat. Będzie mi bardzo miło przeczytać, co sądzisz 😊.
Uważasz, że ten wpis przyda się innym? Udostępnij go, proszę.
Może ktoś z Twoich bliskich boryka się z kryzysem twórczym? Niech ten artykuł, dzięki Tobie, pomoże jak największej ilości zagubionych artystów.