jak narysować konia

Jak narysować konia? Poradnik krok po kroku

Jak narysować konia – to pytanie przewija się bardzo często, szczególnie na kursach rysunku dla dzieci. Choć często i dorosłym spędza sen z powiek. Konie są majestatycznymi zwierzętami, a widoczne pod skórą mięśnie sprawiają, że rysuje się je bardzo przyjemnie.

Dlaczego zatem kolejny narysowany przez Ciebie koń wygląda jak… krowa?

Przeczytaj też kolejny poradnik z cyklu rysowania zwierząt od podstaw i nawlecz kolejny koralik umiejętności:

Jak narysować psa krok po kroku? [SPRAWDŹ]

Co znajdziesz na stronie?

Jak narysować drzewo?

Żeby nie utknąć jedynie w rysowaniu zwierząt, odpocznij, szkicując zieleń. Na kursach rysunku co lekcję przerabiamy inne tematy, aby uczestnicy mieli wszechstronną wiedzę. Ty też naucz się rysować drzewa i zrób świetną kompozycję z natury zawierającą konia i zieleń.

Jak narysować konia - poznaj anatomię

Gdzie koń się zgina - jak narysować stawy?

Pierwszym krokiem do narysowania konia będzie zapoznanie się z jego budową. Zaczniemy zatem od ćwiczeń rozgrzewkowych. Dzięki temu Twój rysunek stanie się realistyczny i bez problemu odtworzysz pracę z pamięci lub stworzysz własne ustawienie konia. Zwróć uwagę na miejsca, w których znajdują się stawy, tam nogi zwierzęcia mogą się zginać. To bardzo ważne, żeby na rysunku rumak nie wyglądał jak połamana szkapa.

Jak widzisz anatomia konia jest prosta jak budowa cepa. W stawach znajdziesz podobieństwo do ludzkich kończyn. Spróbuj teraz przerysować powyższy szkic ale ze zrozumieniem. Na lekcji rysunku stosujemy zasadę oko-mózg-ręka, więc aby Twoja praca była skuteczna, analizuj, co rysujesz.

Stawy zaznaczaj na początku jako kropki lub kule.

Rysowanie mięśni u konia

Teraz przejdziemy do ubrania naszego szkieletu. Jeśli wcześniej zwróciłeś uwagę, rysunek konia był w formie znanego Ci patyczaka. W taki sposób radzę Ci zaczynać każdy szkic. Dzięki temu poprawnie narysujesz ułożenie konia, bez obawy o nienaturalne wygięcia i skrzywienia.

Szkic w formie patyczaka ułatwi Ci rozpoczęcie każdego rysunku postaci i zwierzęcia.

Mięśnie zaznaczamy jako obłe kształty. Przyjrzyj się uważnie ich połączeniom. Udo wychodzi z tułowia, nie jest osobno doklejonym elementem. W przypadku przednich nóg, możesz dostrzec wyraźne uwypuklenie na styku szyi oraz kręgosłupa. Staraj się uchwycić płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. Kształt sylwetki konie niech wynika z jego wewnętrznej budowy.

Rysuj luźno i zamaszyście. Możesz nasycić swoją pracę dużą ilością linii. To na razie są ćwiczenia, które w szkole rysunku nazywamy wejściówką i robimy je na rozgrzewkę przed rozpoczęciem właściwej pracy. Działasz teraz jak profesjonalny artysta.

Jak wygląda łeb konia na rysunku?

Aby ten poradnik jak narysować konia był kompletny, nie mogę zapomnieć o szczegółach tego zwierzęcia. Bo co sprawi, że koń będzie koniem?

Oprócz tego, że właściwe proporcje, również kształt głowy na rysunku. Jeśli nie oddasz go poprawnie, wyjdzie Ci osioł, który ma trochę mniej rozrzeźbioną głowę i szerszy pysk. Albo muł, będący krzyżówką konia i osła…

A tak do rzeczy. Nauka rysunku każdego przedmiotu zaczyna się od ogółu. Najpierw zarysuj łeb i pysk konia w uproszczonej formie. Niech dolna i górna część będą zaznaczone jedynie owalami, które połączysz ze sobą linią, nadając kształt łbu. Dodaj też trójkąty jako uszy. Przypatrz się jak łeb konia przechodzi na rysunku w szyję. Uskok wynika z tego, co dzieje się we wnętrzu zwierzęcia. Dzięki temu, że uwzględnisz to w swojej pracy, kuc nie będzie wyglądał jak sflaczała kukiełka.

Kopyta konia - jak narysować?

Na poniższym rysunku ołówkiem masz przykładowe ustawienie końskich kopyt. Mogą się one zginać, co już wcześniej widziałeś na uproszczonym rysunku konia w formie patyczaka. Kopyta nie są jedynie trójkątami, chociaż zaczynając ich rysowanie, dobrze jest je ująć właśnie w takim kształcie. 

Dla przećwiczenia budowy kopyt konia narysuj je w różnych ustawieniach, tak jak na przykładzie. Rysunek od podstaw to głównie analizowanie rzeczywistości i jej szybkie notowanie w formie szkiców.

Tego nie rób! - jakie błędy można popełnić w rysowaniu konia

1. Pomijanie fazy szkicowej.

Najczęstszy błąd początkujących rysowników. Wynika ona chyba z niecierpliwości. A przecież na każdym kursie artystycznym rysujemy od ogółu do szczegółu! Jak widać ludzie lubią rzucać się na głęboką wodę. Nie utrudniaj sobie życia. Zacznij rysować konia od najprostszych kształtów, a najlepiej od zaznaczenia linią (w formie patyczaka) ułożenia jego ciała.

2. Złe proporcje narysowanego konia.

Pojawiają się zazwyczaj, gdy nieuważnie obserwujesz rysowany obiekt. Aby tego uniknąć mierz, trzymając w wyprostowanej ręce ołówek, relacje pomiędzy poszczególnymi wymiarami: wielkością głowy, szerokością tułowia etc. Inaczej zamiast konia narysujesz osła, krowę, muła lub jeszcze inne stworzenie.

Jak narysować konia - szkice z natury

Nie ma lepszego sposobu na naukę rysunku jak udanie się w plener. Rysowanie z natury to przyjemne wakacyjne zajęcie. Wychodzisz na zewnątrz i słyszysz śpiew ptaków, czujesz zapach świeżo skoszonej trawy…

Jeśli masz taką możliwość, znajdź miejsce gdzie pasą się konie, poobserwuj je. Następnie weź szkicownik i szybko narysuj układ jednego z nich. Niech to będzie ogólny, uproszczony zarys sylwetki.

Wykonaj kilka rysunków koni w różnych ustawieniach. Może uda Ci się wzmocnić kształt któregoś ze zwierząt i dodać szczegóły do szkicu. Jeśli jednak koń porusza się zbyt szybko, zrób mu zdjęcie i dokończ rysunek na jego podstawie. W końcowej fazie pracy dodaj szczegóły i podkreśl cienie. Wyodrębnij oczy, nozdrza, grzywę i ogon konia.

Jak narysować konia - 3 tutoriale od podstaw

Będzie intensywnie i skutecznie, ale też w miarę szybko, żebyś się nie znudził. Zupełnie jak na wakacyjnym kursie rysunku w naszej pracowni! To najlepsza metoda na naukę rysowania. Zobaczysz, jak, krok po kroku, narysować konie w trzech różnych ustawieniach. 

Zaczniemy od najprostszego konia stojącego przodem.  Stopniowo zwiększając poziom zaawansowania lekcji rysunku, przejdziemy do kuca ustawionego bokiem, z pochylonym łbem. W tej pozycji najczęściej spotkasz go na pastwisku. Ostatnią już pracą w tym kursie rysunku będzie dynamicznie ustawiony rumak, niczym w galopie. Jest to trudniejsza pozycja, ale daj sobie czas, a na spokojnie sprostasz wyzwaniu.

Czym narysować konia - przybornik rysownika

W dzisiejszej lekcji rysunku od podstaw posłużymy się ołówkiem. Gdy będziesz ją przerabiał kolejny raz, możesz pójść o krok dalej i zmienić narzędzie lub nawet wykonać pracę w digital paintingu. Każda technika pozwoli Ci uzyskać ciekawe efekty, lecz na początku skupimy się na proporcjach i sprawności rysunkowej

Jakie ołówki wybrać?

Twarde, miękkie, grube, automatyczne, bezdrzewne... Rynek przyborów rysunkowych jest obszerny. Łatwo się pogubić na początku przygody ze sztuką.

Poradnik rysunkowy

Nie zastanawiaj się dłużej w sklepie, jaki ołówek będzie najlepszy do nauki rysowania. Nie daj sobie też wmówić, że do narysowania konia potrzebujesz inne narzędzie niż do psa.
dobierz idealny ołówek

Najczęściej używam ołówków z Koh-i-noora lub Faber Castella. Na dłuższą metę w zupełności wystarczą 2B, 4B, 6B i ewentualnie 8B, żeby uzyskać głębszy cień. Najmniej miękki (2B) posłuży nam do wykonania szkicu wstępnego. Nie rozmazuje się ona tak bardzo, dlatego po jego użyciu nie będziesz wyglądać jak uczestnik kursu na ASP. Artyści stamtąd wychodzą zawsze wzbogaceni o niespodziewane tatuaże 😉.

Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o kasę, a mistrz czeka na światło.

Weź sobie powyższy cytat do serca. Mimo, że bezpośrednio dotyczy on fotografii, możesz go przełożyć na inne dziedziny. Prawda jest taka, że rysować da się wszystkim i na wszystkim. To od Twoich umiejętności zależy, czy stworzysz dzieło wypisującym się markerem na kawałku serwetki.

Jak narysować konia stojącego przodem

Pierwszy koń, którego nauczysz się rysować jest statyczny. Dzięki temu możesz go wykorzystać również jako rysunek dla dzieci. Jeśli Twoja pociecha zainteresuje się tym, co robisz, zachęć ją do tworzenia razem z Tobą. To świetny pomysł na spędzenie razem czasu. Kto wie, może przy okazji rozwiniesz potencjał artystyczny dziecka?

Faza I

Zacznij od zamaszystego uchwycenia kształtu. Jak widzisz na zdjęciu, tułów w podrysie był ujęty w okrąg, łeb zaznaczony syntetyczną figurą, a nogi pociągnięte jedynie liniami, aby znaleźć odpowiedni kąt. Dopiero potem przejdź do wrysowania stawów jako kulek oraz trójkątnych kopyt i uszu. 

Gdy już znajdziesz podstawową formę konia, zacznij nadawać mu kształt zwierzęcia, tak jak na rysunku poniżej. Używaj dynamicznej kreski do zaznaczenia załamań na zadzie, łbie i nogach.

Tylko teraz! Odbierz darmowy dostęp do kursu rysunku online

Rozpocznij prawdziwą lekcję rysunku bez opłat. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera, a otrzymasz hasło do platformy video.

Faza II

Czas sprawić, żeby to, co rysujesz, zaczęło przypominać konia. Dlatego w II fazie rysowania formujemy obiekt i nanosimy szczegóły. Skup się najpierw na całym ciele konie – jego wypukłościach, załamaniach. Pamiętaj, że obrys musi wynikać z wewnętrznej budowy zwierzęcia. Dlatego zaznacz delikatnie mięśnie obłymi kształtami. Linii może być wiele, nic się nie stanie, jeśli będą na siebie nachodzić. Zobacz, jak to wygląda w tutorialu rysunkowym.

Dorysuj teraz grzywę, nozdrza i kopyta. Cały czas sprawdzaj zgodność swojego rysunku z oryginałem, żeby nie zgubić proporcji i nie musieć wszystkiego wymazywać.

Faza III

Ostatni etap nauki rysowania konia, jaki nas czeka, jest uważany przez wielu artystów za najprzyjemniejszy. To cieniowanie. Będziemy nakładać plamę i walor. W tej fazie poczujesz się jak prawdziwy artysta i uwierzysz w swoje umiejętności, bo praca w reszcie zacznie dobrze wyglądać. Takie panuje przeświadczenie wśród początkujących rysowników i obserwatorów. Ale piękno tkwi również w szybkim szkicu oraz rysunku linearnym.

Cieniuj także od ogółu do szczegółu. Najpierw zaznacz najciemniejsze miejsca na na całym koniu. Nie rób tego za mocno, bo ciężko Ci będzie wymazać ołówek. Stopniowo nasycaj cienie, zwracając uwagę, jak prezentuje się cały rysunek.

Kurs rysunku w ferie

Odetchnij zimą i rozwiń swoją pasję. W dwa tygodnie przerobisz program z całego trymestru kursu rysunku. To skuteczny sposób na szybki postęp!

Jak narysować konia pasącego się bokiem

Jak widzisz ten koń jest trudniejszy do narysowania, ponieważ ma widoczny cały tułów, wszystkie nogi i dodatkowo jedna z nich jest lekko uniesiona. Ale bez obaw. Z naszym tutorialem krok po kroku narysujesz nawet najtrudniejszego rumaka!

Faza I

Zacznij od dokładnego zmierzenia „ile głów mieści się w całym koniu”, w jego długości i szerokości. Sprawdź pod jakim kątem nachylona jest szyja i nogi. Wszystkie obserwacje przenieś na swój rysunek. Na początku głowa i tułów niech będą jedynie owalami. Nogi konia narysuj, tak jak poprzednio, pojedynczą linią, aby sprawdzić, czy układają się tak, jak na zdjęciu. Łatwiej będzie Ci wymazać i poprawić jedną kreskę niż całą wycieniowaną już pięknie nogę, która może być za krótka i psuć cały rysunek.. 

Faza II

jak narysować konia kurs rysunku

Znów z naszej formy, którą zbudowaliśmy w pierwszej fazie, jako szkielet pod dalszą pracę, modelujemy wierzchowca. Dodaj zarys mięśni rumaka. Ukształtuj też łeb oraz uczy. Wzbogać rysunek konia o szczegóły czyli:

  • oko
  • nozdrza
  • kopyta
  • ogon i grzywę

Faza III

Na zdjęciu możesz dostrzec bliki światła, które ożywiają rysunek konia. Dodaj je gumką na końcu, ale wcześniej postaraj się pozostawić białe pola w ich miejscu. Ołówek, w szczególności miękki, łatwo się rozmazuje, więc, aby uniknąć zaszarzenia tych miejsc, co jakiś czas przecieraj je gumką chlebową.

Jako zwieńczenie pracy nad sylwetką konia dorysuj włosie. Spójrz, jak prezentuje się krótka grzywa na karku wierzchowca. Czas, żeby wprowadzić detale jest właśnie w III fazie rysunku.  

Historia sztuki - cofnij się w czasie

Za Tobą dwa intensywne poradniki "jak narysować konia". Odetchnij nieco, oglądając darmowe wykłady z historii sztuki i architektury. Na końcu filmu czeka Cię niespodzianka.

Jak narysować konia w galopie

Na to ujęcie czekałeś pewnie z niecierpliwością. Jeśli tak… nauka rysunku wymaga czasu i cierpliwości, więc wdech… wydech…

Faza I

Może wydaje Ci się banalna, ale nie pomijaj jej. Nawet jeśli jesteś zaawansowanym rysownikiem i wiele lat uczyłeś się w szkole rysunku. Spójrz tylko, ile dzieje się w ustawieniu tego konia. Jego nogi układają się w dwóch przecinających kierunkach. Szyja podchodzi w górę, lecz głowa znów jest pochylona.

Zapamiętaj te wskazówki, zmierz ołówkiem proporcje na zdjęciu i tak jak w poprzednich rysunkach, zacznij od uproszczonego szkicu konia.

Faza II

Ponieważ to ujęcie konia jest najtrudniejsze, przejdź do II fazy dopiero, kiedy poprzedni rysunek będzie zgodny z tutorialem. Inaczej całość się posypie, skrzywi i narysujesz osła, a nie konia.

Zatem jeśli powyższa uwaga Ciebie nie dotyczy, bierzemy się za szczegóły, tak jak we wcześniejszych poradnikach „jak narysować konia”. Tutaj już bardziej możesz się popisać przy rysowaniu ołówkiem ogona.

Faza III

Skupimy się na kontraście. Dzięki niemu nasza praca zaświeci, jak to mówią nauczyciele w szkole rysunku. Światło jest bardzo ważne, bo nadaje obrazowi życia. Przez to przyjemniej się ogląda naszą pracę. 

Na przykładzie światło pada od góry na tułów konia, ale też przedziera się i oświetla nieco jego nogi. Dodatkowym zabiegiem światłocieniowym, który możesz zastosować jest wprowadzenie światła odbitego, które widzisz na brzuchu szkapy.

W pierwszej chwili myślisz sobie, że rysunek architektoniczny nie ma nic wspólnego z rysowaniem konia. Pocieszę Cię, jeśli rozmyślasz „Jak dostać się na architekturę?„. Możesz rozpocząć nawet od szkicowania wierzchowców. Jeśli chodzi o fazy rysunku to są one praktycznie takie same w przypadku każdego tematu. Może trochę różnią się wstępem, kiedy np. musisz coś zaprojektować i wykonać do tego próbne szkice. Albo gdy rysujesz martwą naturę i analizujesz proporcje, faktury stojących przed Tobą przedmiotów.

Jak narysować konia - PODSUMOWANIE

Czego dowiedziałeś się z poradnika „Jak narysować konia”:

  1. Najpierw obserwuj i analizuj rysowany obiekt.
  2. Rób wstępne szkice. Jak najwięcej. Na zapoznanie ręki z proporcjami konia.
  3. Jak mówił Leonardo da Vinci: „Pamiętaj malarzy młody, nie gardź studium.” Po szkicach przejdź do świadomego szczegółowego rysunku konia.
  4. Pracę zawsze zaczynaj od „patyczaka”, którego później wzbogacisz o mięśnie.
  5.  Pokochaj rysowanie z natury. Plenery to cenna lekcja rysunku dla każdego artysty.
  6. Rysować możesz wszystkim i na wszystkim. Dla początkujących polecam sprawdzone ołówki.

I pamiętaj…

Talent nie istnieje !

Jak Ci poszło rysowanie koni - PROFESJONALNA KOREKTA

Przebrnąłeś przez naszą lekcję rysowania koni krok po kroku? Teraz możesz wysłać nam swoje rysunki, a my zrobimy Ci indywidualną korektę. Dostaniesz wskazówki, co ulepszyć, co jest dobre, w jakim kierunku iść. Dołącz do grupy na fb, klikając w przycisk i podziel się efektami:

Przydał Ci się ten wpis?

Podziel się przemyśleniami w komentarzu, będzie mi bardzo miło je przeczytać 😊. Może swoją pracą zmotywujesz innych do rysowania? A jeśli sam nie potrafisz zacząć, zainspiruj się przykładem innych. Daj znać, proszę:

  • Który rysunek konia był najprzyjemniejszy?
  • Z czym miałeś największe trudności, rysując konia?
  • Jaki kolejny poradnik rysunkowy chciałbyś przeczytać?

Leave a Comment