egzamin na architekturę

Egzamin na architekturę w Warszawie

Egzamin na architekturę w Warszawie od lat budzi grozę wśród kandydatów. Nic dziwnego, skoro ostatnio jego forma uległa diametralnej zmianie. Co roku do egzaminu na najlepszą Politechnikę w Polsce przystępuje około 600 uczniów, lecz dostaje się jedynie wybrana 100.

Zdradzę Ci, jak się w niej znaleźć.

Przeczytaj wywiad z Alą Sutkowską, która zajęła pierwsze miejsce w egzaminie na architekturę. Czy chodziła do szkoły rysunku? Dlaczego w ogóle zdecydowała się na studiowanie tego kierunku, skoro jej rodzice związani są z zupełnie odległymi dziedzinami? Zobacz, jak dostać się na architekturę:

https://www.domin-warszawa.pl/egzamin-na-architekture/

Egzamin na architekturę - historia sztuki

Oderwij się na chwilę od nauki rysunku i zobacz inspirujący wykład o włoskiej architekturze gotyckiej. W rekrutacji na WAPW matura z historii sztuki jest także brana pod uwagę. Skorzystaj za darmo z serii filmów, które dla Ciebie przygotowaliśmy i bez problemu zdaj egzamin wstępny.

Szybka nawigacja po stronie

Nie wiedziałam, czego się spodziewać

Egzaminy na architekturę przyszło mi zdawać w czasie pandemii, kiedy to większość sprawdzianów odbywała się online. Cały czas myślę sobie, że: 

Gdyby nie egzaminy zdalne, nie dostałabym się do Warszawy.

Nigdy nie brałam pod uwagę studiowania architektury w Warszawie. Miastem, które zawsze mnie pociągało był Wrocław, ze względu na jego niesamowity klimat. Stolicy nie rozważałam na poważnie, bo sądziłam, że nawet nie mam szans się dostać. Poza tym egzamin na architekturę w Warszawie miał specyficzną formę.

Kurs na ASP

To świetny wybór, jeśli chcesz zdać egzamin na architekturę wnętrz.

Kurs malarstwa i rysunku w jednym

Aby dostać się na ASP, musisz posiąść wszechstronną wiedzę z zakresu sztuki. Podczas kursu artystycznego poznasz wszystkie zagadnienia, jakie mogą czekać Cię na egzaminie. Pomożemy Ci także skompletować portfolio.
Zapisz się już dziś

Egzamin na architekturę bez przygotowania

Chodziłam do Szkoły Rysunku w Poznaniu, w której przygotowywano na różne uczelnie w Polsce i za granicą. Mimo to, zajęcia kursu na architekturę trwały 4h, czyli tyle, ile egzaminy w Poznaniu lub Wrocławiu. Tylko Warszawa była w moich oczach jakimś ewenementem:

 • trzyetapowa eliminacja
 • półtorej godziny na rysunek architektoniczny
 • zadanie z modelowania – papieroplastyki
 • ćwiczenie z geometrii

Brzmiało przerażająco i szczerze, nawet nie starałam się przygotować do tego rodzaju egzaminu na architekturę. Czy to los chciał inaczej?

Szybka i niespodziewana decyzja

Na egzamin do Warszawy trzeba było się zgłosić do 19 czerwca, czyli bardzo wcześnie, biorąc pod uwagę, że matury tego roku odbywały się miesiąc później niż zwykle. Od niechcenia weszłam sobie na stronę WAPW. Nie pamiętam dokładnie co mną kierowało tego dnia. Wiem, że miałam zamiar zdawać egzamin na architekturę w kilku miastach. Takie były zalecenia na kursie rysunku. Poza tym, skoro wszystkie egzaminy są online, to i tak nie trzeba nigdzie jechać i martwić się noclegiem.

Dodatkowej śmiałości dodał mi maraton egzaminacyjny, który otrzymałam za darmo do lekcji rysunku. Miał on również formę zdalną. Dzięki temu wszystkie filie szkoły rysunku z różnych miast mogły przedstawić wymagania rekrutacyjne i przykładowe zadania z egzaminów na architekturę.

Ostatecznie zapłaciłam za egzamin do Warszawy 17 czerwca. Stwierdziłam, że w sumie co mi zaszkodzi spróbować. 

Egzamin na architekturę Warszawa - dokumentacja graficzna

Według wymagań na stronie WAPW:

Portfolio ma prezentować Twoje zainteresowania, zbadać percepcję przestrzeni, inwencję twórczą, sprawność wyrażania idei i prezentacji graficznej.

To wszystko trzeba zawrzeć w 5 plikach w jpg, pdf lub MP4. Maksymalnie możesz za nie zdobyć 70 punktów.

Moje portfolio nie będzie dobrym przykładem, ponieważ robiłam je trochę na ostatnią chwilę. Wybrałam z pomocą Łukasza prowadzącego Szkołę Rysunku w Poznaniu kilka prac, które udało mi się stworzyć na kursie artystycznym. Musiałam je ulepszyć i dorysować kilka plansz architektonicznych. Dzięki temu dowiedziałam się, że w internecie można znaleźć przekroje, rzuty i ideowe szkice znanych budynków.

Egzamin na architekturę w Warszawie - sprawdzian uzdolnień i predyspozycji

Odbywał się on na platformie moodle. Przed przystąpieniem do egzaminu mieliśmy przygotować kilka kartek A4, ołówki, gumkę, linijkę. Każdy spodziewał się zadań rysunkowych. Wprawdzie na testowym egzaminie online sprawdzaliśmy, jak wgrywać zdjęcia na moodla.

Tajemnicza komisja egzaminacyjna

Tuż przed samym testem ktoś z kandydatów zapytał, czy będzie można wstać, żeby zrobić zdjęcie swojego rysunku. Wtedy wtedy członek komisji uśmiechnął się enigmatycznie i dał do zrozumienia, że wszystkiego dowiemy się w swoim czasie. 

Brakuje Ci czasu na przygotowanie do egzaminu?

Wakacyjny kurs rysunku

Wykorzystaj wolne chwile na udoskonalenie swojego warsztatu rysunkowego. W dwa tygodnie przerobisz 3 miesiące regularnego kursu!

Kurs rysunku w ferie

Egzamin na architekturę tuż, tuż, a Ty nadal nie czujesz się pewnie? Miałam tak samo, ale po kursie feriowym strach zniknął. To intensywna i skuteczna metoda.

Ta część egzaminu na architekturę była niczym quiz logiczno-matematyczny. Mieliśmy rozwiązać kilkanaście zadań, dopasowując odpowiedzi, łącząc obrazki, wybierając właściwe elementy. Bardzo pomogły mi Igurry, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ponieważ test zawierał zadania z:

 • odgadywania brył na podstawie rzutów
 • dopasowywania siatek do figur
 • wybierania przekroju bryły
 • łączenia elementów w sześcian

Za sprawdzian można było zdobyć 130 punktów.

Każdy miał zadania w losowej kolejności. Były wśród nich łatwiejsze i bardziej wymagające. Nie można było powracać do pytań, przez co, jeśli niektórzy trafili na początku na trudniejsze i nie poświęcili im wystarczająco czasu, tracili punkty.

Egzamin na architekturę PW - przedmioty maturalne

Poza egzaminem na architekturę liczą się też wyniki z matury. Za całość możesz dostać 200 punktów, czyli tyle samo co z egzaminu. Dlatego warto ją dobrze napisać. W moim przypadku bardzo podniosła ona ogólny wynik w rekrutacji.

Przedmioty, które są brane pod uwagę na architekturę w Warszawie to:

 • matematyka
 • język obcy
 • fizyka/ informatyka
 • język polski/ geografia/ historia/ historia sztuki

Jeśli nie zdajesz jakiegoś przedmiotu, otrzymujesz za niego 0 punktów, ale dalej możesz brać udział w rekrutacji. 

Architektura - Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Chcesz dostać się na architekturę do innego miasta? Sprawdź koniecznie, czego wymagają w rekrutacji na dany wydział. Każdy punkt się liczy.

Egzamin na architekturę w Warszawie - skuteczny kurs rysunku

Bez profesjonalnego przygotowania będzie Ci ciężko zdać egzamin na architekturę. Jest to, w powszechnej opinii, prestiżowy kierunek studiów, zatem niemal każdy kandydat zapisuje się do szkoły rysunku. Jest wiele ofert kursów na architekturę. Wybierz ten sprawdzony, który cieszy się dobrymi opiniami.

W moim przypadku to było tak, że zapytałam starszego kolegę, który także przygotowywał się do egzaminu na architekturę. Polecił mi on Szkołę Rysunku z 25-letnim doświadczeniem i najlepszymi wynikami. Bez wahania zapisałam się tam, co było bardzo dobrą decyzją.

Lekcje rysunku to także teoria

Nie lekceważ rysunku od podstaw, którego nauka zaczyna się od przyswojenia teoretycznych zagadnień. Chciałabym, żebyś pokochał rysunek i czerpał z niego radość. Gdy opanujesz najważniejsze wiadomości, o wiele łatwiej będzie Ci tworzyć. Nabierzesz swobody i samodzielności artystycznej, co przełoży się na jakość Twoich rysunków.

Zatem, do dzieła! Wybierz artykuł i rozkoszuj się wiedzą rysunkową.

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury

Studiowanie architektury pomoże ci w przygotowaniu do zawodu architekta. W tym artykule szczegółowo opisze ci na czym polegają te studia, oraz sama praca architekta. Jeśli

Czytaj więcej »

Egzamin na architekturę w Warszawie - PODSUMOWANIE

Egzamin na architekturę w Warszawie od 2020 roku sprawdza głównie umiejętności logicznego myślenia, widzenia przestrzennego i kreatywność. Żeby pozytywnie go zdać:

 • zapisz się na kurs na architekturę
 • skompletuj unikalne portfolio
 • rozwiązuj łamigłówki matematyczne
 • przerób tematy egzaminów z ubiegłych lat (to masz za darmo na kursie rysunku)
 • dużo rysuj, żeby nie wyjść z wprawy

Egzamin na architekturę w Warszawie - teraz już wiesz jak go zdać

Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości, co do przebiegu egzaminu na architekturę w Warszawie. Jeśli masz jakieś przemyślenia, pytania, sugestie, podziel się nimi w komentarzu. Z chęcią poznam Twoje zdanie na ten temat 😊.

Leave a Comment