rysunek podcienia

Architektura wnętrz czy architektura I URBANISTYKA

Architektura, Urbanistyka oraz Architektura Wnętrz… wybór może być ciężki. Każdy z tych kierunków ma swoje wady i zalety które będą nie będą wszystkim odpowiadać. A co tobie najbardziej pasuje? Na to pytanie odpowiem ci w tym artykule.

na czym polega architektura, urbanistyka, oraz architektura wnętrz?

Architektura sama w sobie polega na rozplanowywaniu przestrzeni. Konkretniej, jako architekt twoim zadaniem byłoby projektowanie budynków, pomieszczeń oraz przestrzeni, z których potem korzystaliby inni ludzie. Mogą to być mosty, chodniki, jak i wieżowce czy zwykłe bloki. Architekt odpowiada także za wygląd oraz funkcjonalność danego obiektu, oraz szacuje jego ogólny koszt.

Urbanistyka zajmuje się planowaniem obszarów. Tutaj odpowiadałbyś za projektowanie osiedli jak i miast lub wsi. Dodatkowo dochodzi jeszcze szacowanie kosztów i dobieranie odpowiednich materiałów, tak jak w przypadku architektury.

Architektura Wnętrz zajmuje się głównie wystrojem wnętrz. Odpowiadałbyś za dokładnie mierzenie, dobieranie farb i mebli plus ewentualne dekoracje.


Zobacz który ołówek będzie pasował najlepiej – Rysowanie Ołówkiem – Trudny wybór ołówka.

Mówi się że artysta powinien znać tych 20 najlepszych malarzy. Prawdopodobnie znasz tylko 10. Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się o jakich artystów chodzi! – 20 Najbardziej Znanych Malarzy

digital painting krajobraz

Który kierunek będzie dla ciebie najlepszy?

Na początku warto wspomnieć, iż architektura oraz urbanistyka, opierają swoje działania głównie na dokładnych przeliczeniach oraz szacowaniach. Architektura Wnętrz natomiast skupia się na estetyce.

Konkretniej, architektura i urbanistyka najlepiej przychodzi ludziom z ścisłymi umysłami. W grę wchodzi matematyka, fizyka oraz konstrukcja. Dodatkowo studia które trzeba zdać będą głównie na politechnice, a rysunku, który ludzi najczęściej interesuje jest mało. Można za to zdobyć uprawnienia które często pomagają później w znalezieniu dobrej pracy i/lub prowadzenia własnej działalności. Więcej o tym, jak i o samych studiach architektonicznych w tym artykule – Studiowanie Architektury.

Architektura Wnętrz natomiast lepiej przychodzi osobom które lubią malować oraz pasjonują się historią sztuki. Tutaj grają role przedmioty humanistyczne oraz artyzm. Dodatkowo, architekturę wnętrz można studiować nie tylko na politechnice, ale także na ASP. Trzeba jednak pamiętać o tym by wcześniej przygotować się z historii sztuki oraz z rysunku, który jest surowo oceniany. Więcej na temat egzaminów znajdziesz tutaj – Tematy egzaminów z poprzednich lat.

Leave a Comment