Architektura – jakie przedmioty zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Oczywiście każda uczelnia, na której możesz studiować architekturę ma własne wymagania co do przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji. Najczęściej pojawia się jednak matematyka i fizyka jako przedmioty rozszerzone.
Architektura to nie tylko przedmioty na maturze, które trzeba przyswoić. Ważnym elementem rekrutacji jest również egzamin z rysunku. Kompleksowe informacje „jak dostać się na architekturę” znajdziesz w poniższym artykule. Są tam odpowiedzi studentów na najczęściej zadawane pytania o kursy przygotowujące na architekturę.
Jak dostać się na architekturę
Spis treści
Przedmioty wymagane na architekturze
Przygotowując się do matury, wybierz w liceum klasę o profilu, który zawiera wymagane w rekrutacji rozszerzenia. O wiele łatwiej będzie Ci zdać maturę z matematyki, jeśli 10 godzin lekcyjnych w tygodniu poświęcisz ćwiczeniom i rozwiązywaniu arkuszy z zeszłych lat. Na architekturę najczęściej liczą się przedmioty takie jak:
- język polski
- matematyka
- język obcy
- fizyka
- informatyka
- historia/ historia sztuki
- geografia
Architektura - który przedmiot zdawać
W zależności od uczelni możesz mieć do wyboru któryś ze ścisłych i humanistycznych przedmiotów rozszerzonych lub będzie się liczyć konkretny przedmiot. Dlatego warto sprawdzić jakie przedmioty zdawać na maturze pod interesującą Cię uczelnię. Oczywiście, pamiętając o zasadzie, którą wyznajemy w Szkole Rysunku przygotowującej kompleksowo na architekturę:
Co siódma próba sprzedaje. Zdawaj egzamin na architekturę w kilku miastach.
Wojciech Domińczak
Architektura - przygotuj się na egzamin z rysunku
Jeśli nie zdasz egzaminu z rysunku, to nawet najlepiej napisana matura z matematyki nie sprawi, że dostaniesz się na architekturę. Sposobem na bezstresowe przygotowanie do egzaminu są kursy artystyczne w Szkołach Rysunku, które oferują różnego rodzaju lekcje. Uczniowie poznają tam:
- zasady perspektywy
- geometrię wykreślną
- jak wykonstruować cienie rzucone
- anatomię i proporcje postaci
- metody na rozwinięcie kreatywności.
Dzięki temu przechodzą z poziomu rysunku od podstaw do wspaniałego rysunku architektonicznego. Ty też możesz się tak rozwinąć. Czy Twoja rodzina mówiła Ci, że nie masz talentu? W nauce rysunku tak naprawdę liczą się Dupogodziny. Poza tym muszę Cię zmartwić…
Talent nie istnieje !
Digital painting - odetchnij od przedmiotów maturalnych
W czasie przygotowań na architekturę, między jednym zadaniem z matematyki a nauką innego przedmiotu do matury, zaoferuj sobie odrobinę rozrywki. Digital painting to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jako przyszły architekt będziesz chciał przekazać swoją wizję w szybki i prosty sposób. Rysunek cyfrowy pomoże Ci połączyć różne techniki bez zbędnego bałaganu. Dodatkowo da możliwość:
- zapisania pracy w wybranej fazie,
- stworzenia kopii rysunku na dowolnym etapie
- dokonywania korekt na bieżąco, również przez klienta
- szybkiego przesyłania między urządzeniami
- komunikacji z odległymi klientami
- cofania naniesionych zmian bez uszkodzenia rysunku
Zobacz jak powstaje praca w digital paintingu, wykonana przez profesjonalnego grafika.
Architektura - gdzie najlepiej studiować - ranking uczelni
Co roku na stronie Perspektywy.pl możesz znaleźć rankingi szkół wyższych i poszczególnych kierunków. Jeśli chodzi o studiowanie architektury, to w pierwszej 15 znajdują się:
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Śląska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Wrocławska
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Poznańska
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
- Politechnika Opolska
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
- Uniwersytet Zielonogórski
- Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Jak dostać się na architekturę?
Radzi Ania, która zajęła 1. miejsce na egzaminie.
Architektura - jakie przedmioty zdawać do poszczególnych miast
Wybraliśmy najlepsze miasta, w których można studiować architekturę. W każdym z nich znajduje się też szkoła rysunku, przygotowująca do egzaminów wstępnych od ponad ćwierć wieku. Dzięki temu, że filie pracowni są ze sobą połączone, możesz uczyć się rysować np. w Poznaniu, a w programie kursu na architekturę znajdziesz też ćwiczenia, które pomogą Ci się dostać do Krakowa.
Wakacyjny kurs rysunku
Ciekawie i intensywnie
Na początek sprawdź zasady przyjęć na architekturę Politechniki Warszawskiej. Dzięki temu żaden temat z egzaminu rysunkowego nie będzie Ci straszny.
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- matematyka
- język obcy
- do wyboru: fizyka/informatyka
- do wyboru: geografia/ historia/ historia sztuki/ język polski
Czyli możesz do zdawać 4 różne przedmioty na maturze. Gdybyś zdawał fizykę i informatykę, to w punktacji uwzględniono by wyższy wynik. Jeśli nie podchodzisz do jakiegoś z wymienionych egzaminów, otrzymasz za niego 0 punktów, ale dalej możesz dostać się na architekturę. Gdy dany przedmiot zdajesz na poziomie podstawowym, to mnożysz go razy 0,5. Dlatego bardziej opłaca się zdawać rozszerzenie i nie rezygnować z żadnej grupy przedmiotów. Każdy dodatkowy punkt w rekrutacji na studia ma znaczenie.
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- matematyka podstawowa
- matematyka rozszerzona
Feriowy kurs rysunku - szybko i skutecznie
Egzamin na architekturę zbliża się wielkimi krokami, a Ty nadal nie czujesz się pewnie w rysunku architektonicznym? Mamy dla Ciebie unikalny sposób nauki rysunku. W dwa tygodnie przerobisz materiał z aż 3 miesięcy kursu!
Jak wygląda egzamin wstępny na architekturę w Gdańsku?
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- język polski
- język obcy
- matematyka
- historia sztuki/ informatyka
Każdy przedmiot , który zdajesz na poziomie podstawowym, mnożysz razy 0,4; w przypadku rozszerzeń pozostawiasz wynik bez zmian.
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- język polski
- język obcy
- matematyka
- fizyka
Tutaj automatycznie system przelicza punkty według wzoru na Twoją korzyść, biorąc pod uwagę podstawę i rozszerzenie z każdego przedmiotu.
Jak wybrać szkołę średnią, aby przygotować się na architekturę?
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- język polski
- matematyka
- historia/ historia sztuki/ historia sztuki i kultury/ fizyka/ fizyka i astronomia/ geografia/ wiedza o społeczeństwie
W przypadku architektury na Politechnice Krakowskiej znów większą wagę mają wyniki z rozszerzeń, ponieważ mnożone są razy 2. Dlatego jeśli zależy Ci na wysokiej punktacji, dobrze będzie jeśli zdasz choć jeden z ww. przedmiotów na maturze rozszerzonej.
Architektura – jak się dostać na studia? Sprawdź, czy nadajesz się do zawodu architekta.
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- język polski
- język obcy
- matematyka
- fizyka
Najmniejsze znaczenie ma egzamin z języka polskiego, którego wynik mnożony jest razy 0,1; natomiast najbardziej liczy się matematyka i fizyka.
Zobacz, jakie wyniki z egzaminu na architekturę w Łodzi osiągają uczniowie po kursie rysunku.
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- matematyka
- język obcy
W rekrutacji na wydział architektury brany jest pod uwagę wynik z podstawy lub rozszerzenia, w zależności od tego, który daje większą liczbę punktów. Podobnie jak na innych uczelniach, przedmiot maturalny zdawany przez Ciebie na rozszerzeniu jest mnożony przez większy współczynnik. Co ciekawe, punktacja z egzaminu na obu poziomach wynosi zero, jeśli uzyskałeś poniżej 30%. A podobno rozszerzenia nie można nie zdać…
W pierwszym momencie się przestraszyłam, ale parę sekund później zaczęłam szukać w pamięci podobnego tematu pośród rysunków, które zrobiłam w Szkole Rysunku.
Lena Maćkow - zdobywczyni 1. miejsca w egzaminie na architekturę
Wszyscy spodziewali się kompozycji z brył, jednak tego roku komisja postanowiła rzucić kandydatów na głęboką wodę. Chcesz wiedzieć czy Lena poradziła sobie z rysunkiem architektonicznym? Nasza uczennica wyszła pół godziny przed zakończeniem egzaminu z rysunku. Co ją do tego skłoniło? W wywiadzie znajdziesz też 10 porad jak przygotować się do studiowania architektury.
Jakie przedmioty zdawać na maturze:
- język polski
- język obcy
- matematyka podstawowa
- matematyka rozszerzona
Nie zaskoczę Cię tu, pisząc znów, że zdając któryś z przedmiotów na maturze w wersji rozszerzonej, otrzymasz więcej punktów.
Architektura - ile trwają studia?
Architekturę możesz studiować w trybie dziennym (stacjonarnym) i zaocznym (niestacjonarnym). Edukację dzielimy na dwustopniową i jednolitą:
- studia I stopnia (inżynierskie) – 3 do 4,5 roku
- studia II stopnia (magisterskie) – 1,5 do 2 lat
- studia jednolite magisterskie – 6 lat
Samo ukończenie studiów na wydziale architektury daje Ci tytuł magistra inżyniera architekta. Aby jednak zdobyć uprawnienia budowlane musisz odbyć:
- praktykę projektową
- praktykę budowlaną
- oraz zdać egzamin na uprawnienia budowlane
Architektura - co musisz wiedzieć o nauce rysunku?
Na naszym blogu znajdziesz sprawdzoną wiedzę z zakresu kursów artystycznych. Może szukasz czegoś więcej niż inspiracji architektonicznych?
Kursy malarstwa, rysunek dla dzieci, historia sztuki to także nasza specjalność.
Architektura – jakie przedmioty zdawać na maturze
Architektura – jakie przedmioty zdawać na maturze, żeby dostać się na studia? Oczywiście każda uczelnia, na której możesz studiować architekturę ma własne wymagania co do
Jak narysować konia? Poradnik krok po kroku
Jak narysować konia – to pytanie przewija się bardzo często, szczególnie na kursach rysunku dla dzieci. Choć często i dorosłym spędza sen z powiek. Konie
Architektura wnętrz czy architektura I URBANISTYKA
Architektura, Urbanistyka oraz Architektura Wnętrz… wybór może być ciężki. Każdy z tych kierunków ma swoje wady i zalety które będą nie będą wszystkim odpowiadać. A
Architektura - już wiesz, jakie przedmioty będziesz zdawać na maturze?
W tym artykule poznałeś przedmioty, z których musisz się przygotować na maturę, aby dostać się do wymarzonego miasta. Wszystkie uczelnie techniczne wymagają egzaminu z matematyki – taka już ich specyfika.
Jeśli masz ochotę, skomentuj wpis, będzie mi miło 😊
Twoje przemyślenia i uwagi są dla mnie niezwykle cenne, zatem pisz śmiało. Być może inny kandydat na architekturę także z nich skorzysta.